На III Варненски фестивал на науката, който ще се проведе от 24 до 27 октомври 2024 г. във Фестивалния и конгресен център във Варна, ще се съберат водещи учени от България и света, за да представят своите последни открития и иновации в различни области. Основен акцент в програмата е състоянието на морската среда и нейното влияние върху екосистемите и човечеството, включително теми като морска медицина, метеорология и вирусология.
Сред най-интересните теми е изследването на Черно море, където учени от Варна работят съвместно с френски колеги за измерване на различни показатели за състоянието на водната среда. Тези данни имат глобално значение, като се сравняват с подобни измервания по целия свят. Те осигуряват критична информация за оценка на климатичните промени, динамиката на морската екосистема и нейното здраве.
Фестивалът ще разкрие и нови хоризонти за изследване на ледниците, където дроновете играят ключова роля в набирането на данни от недостъпни и опасни терени. Те позволяват на учените да проследяват процесите, свързани с топенето на ледниците и свързаните с тях климатични промени, като събират точни измервания за повърхностните температури и движението на ледовете.
Изследователите, участващи във фестивала, работят и по теми, свързани с генетичното разнообразие на България. Те се опитват да разгадят историята на човешката популация в региона чрез геномни изследвания, като проучват как историческите събития са повлияли на генетичния състав на населението. Освен това, програмата включва и мистериозни космически теми, фокусиращи се върху големите въпроси на астрономията и физиката.
Една от интересните варненски презентации ще бъде изнесена от д-р Венета Тодорова, която вече 26 години изготвя метеорологични морски прогнози за западната част на Черно море. Нейната презентация, която ще се състои на 25 октомври, ще обхване историята и развитието на метеорологичните прогнози за корабоплаването и рибарите в региона.
"Нашата дейност е с изключително голямо значение за гражданското корабоплаване и рибарите в Черно море. През последните 55 години сме разработвали прогнози, които са в помощ не само на професионалистите, но и на хората, които прекарват време на море," споделя д-р Тодорова в предаването "Нашият ден". Тя ще представи съвременните методи за изготвяне на прогнози и как научните технологии продължават да се усъвършенстват, за да отговорят на нуждите на съвременния свят.
Фестивалът предлага разнообразна програма с 90 индивидуални събития, които включват презентации, научни шоута, прожекции на документални и игрални филми, както и работилници и експерименти на живо. Ще има и записи от събития с чуждестранни гости от софийското издание на фестивала. Събитията ще се проведат в различни зали и пространства, специално преобразени за фестивала, и ще бъдат насочени към различни аудитории – от любители на науката до професионалисти.
Чуйте в звуковия файл.
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след като руските окупатори отново атакуваха с ракети Одеса – най-големия черноморски град на Украйна. Има загинали и много ранени. На 19 ноември в града беше обявен траур. Аз следя нейните..
В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..
Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента? Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..
В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември Центърът за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI век. Дарението е направено от д-р Румен Манов, дългогодишен благодетел на центъра и всеотдаен събирач на българското културно наследство...
През 2025 г. се навършват 225 години от рождението на легендарния български майстор-строител Колю Фичето. По този повод в Дряново, родния му град, ще се проведе мащабна културна програма, която ще продължи през цялата година. За нея разказа Иван Христов, директор на Историческия музей в Дряново, в ефира на "Нашият ден". Иван Христов обясни, че..
Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста,..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg