По повод 1-ви ноември, Деня на народните будители, екипът на предаването "Следобед за любопитните" гостува на Физическия факултет на СУ. Тази година факултетът отбелязва 135 години от създаването си и 70 години от членството на България в ЦЕРН и 25 години от присъединяването на България към него. Факултетът има водещо място в работата на организацията и много наши учени са сред първите в света на физиката.
"Стъпвайки на факта, че СУ "Климент Охридски" отбелязва 135 години, това доказва и интереса към природните науки и в частност физиката датира от самото начало. Ние се опитваме в рамките на своите възможности да поддържаме този интерес и да го развиваме. През последните години имаме покачване интереса на студентите към нашата специалност, около 20-30 процента е увеличението през последните 2-3 години. На какво се дължи – на популяризирането на дейността и на факта, че обществеността започна да ни разпознава като висше учебно заведение, което предлага високо качество на обучение и възможността за реализация на младите хора след това.
През последните години СУ "Климент Охридски" в световните класации заема около 1000 позиция, но Физическият факултет е на около 300-400 място", заяви в предаването "Следобед за любопитните" деканът на Физическия факултет проф. Георги Райновски.
"България влиза в ЦЕРН през 1999 година с едно-единствено изследване и се включва в един експеримент – CMS, като по него работят две групи експерти – една от университета и една от Института за ядрени изследвания към БАН. През 2021 година , което позволява на България да се включи в няколко други експеримента, сред които и АВИС, голям експеримент на големия адронен колайдер, свързан с изучаване на силното ядрено взаимодействие.
Български експерти участват и в други експерименти. Специалисти от факултета се занимават с изработката и поддръжката на детекторите, други се занимават с обработката на данни от различни физични експерименти, а заедно с това предлагаме и провеждаме и български експерименти на всяка една от тези установки.
По случай 70-годишнината на ЦЕРН и 25 години от българското участие на 21 ноември във Физическия факултет се открива изложба, която ще пристигне от ЦЕРН. В нея ще се покажат постиженията на ЦЕРН и българският принос за това. Изложбата гостува една седмица, като за откриването ще пристигне и генералният директор на ЦЕРН", съобщава в ефира на БНР проф. Райновски.
Преподавателите и специалистите от Физическия факултет са разпознаваеми, работят по различни проекти и научни изследвания, имат много постижения т.е. в рамките на възможностите на България и финансирането с което се разполага, българите са много по- ефективни от всички западни партньори.
"През последните години се забелязва в България недостиг на специалисти в ядрената енергетика и микроелектроника, което е в резултат на липса на подготвени хора. Във Физическия факултет разполагаме с преподаватели, но трябва да убедим младите хора, че след завършването си тук, ще имат стабилна, добре платена и много интересна работа", категоричен е проф. Георги Райновски – декан на Физическия факултет в СУ "Климент Охридски".
Целия разговор от предаването "Следобед за любопитните" на Ани Костова с проф. Георги Райновски можете да чуете в звуковия файл.
На 15 ноември 2024 г., от 11:00 до 15:30 часа Физическият факултет на СУ "Св. Кл. Охридски" отваря вратите си за всички, които искат да прекарат няколко интересни и ползотворни часа, вдъхновени от науката – ученици, учители, родители, деца, студенти, изследователи и граждани. В рамките на събитието посетителите могат да видят, че физиката ни отвежда най-дълбоко и най-далече в човешкото познание, че може да бъде увлекателна и интереса, че е престижна специалност с многобройни възможности за реализация в България и по света.
През 2024 г. Физическият факултет отбелязва 135 години от преподаването на физика в Софийския университет. По време на Есенния ден на отворените врати посетителите ще могат да се запознаят на разбираем език с някои от най-новите открития от областта на физиката, както и да разберат по какви задачи от предния фронт на науката работят българските екипи от Физическия факултет.
Освен богата лекционна програма, всички посетители могат да се насладят на множество интересни научни демонстрации за всички възрасти, да посетят водещи лаборатории във Физическия факултет и да научат повече за възможностите за обучение и развитие в различни области на физиката, както и да зададат своите въпроси.
В рамките на събитието ще бъде представен и щанд на Национална програма "Образование с наука".
Снимка – БНР
Даниъл Т. Уилингам е когнитивен психолог, посветил живота си на нелеката задача да "превежда" достиженията на науката на езика на класната стая. Всички съвети на експерта са събрани в книгата "Защо учениците не обичат училището?", издадена на български език. Като тръгва от тезата, че има девет принципа за работата на ума, които не биха се променили..
На 18 ноември 1989 г. преди 35 години пред Храм-паметника "Св. Александър Невски" се проведе първият митинг на българската опозиция, възвестил необратимостта на политическите и обществени промени в страната. Тогава видяхме лицата на т.нар. "неформали" – косясали, брадясали, рошави и донякъде неугледни, но в същото време всички с плам в очите,..
Метафора с житейски и медицински привкус, която бе отправна точка в разговора с д-р Наталия Темелкова. Формалният повод бе току-що отминалия Световен ден за борба с диабета. Започнахме своята среща с напомнянето, че д-р Темелкова традиционно ни гостува в средата на месец ноември всяка година и нейната компетентност на ендокринолог винаги буди голям..
Поемаме към Екс ан Прованс с пътешественика Крикор Асланян. Той вече е в Монреал, където живее, но преди да отлети го поканих в студиото, за да разкаже за две емблематични места, свързани с Пол Сезан и Винсент Ван Гог. С него се запознахме покрай книгата му "Един софийски малчуган разказва", но се оказа, че е посетил 35 държави и освен в Канада е..
"Всеки харесва различно време, включително и ние, синоптиците. Ето сега в това антициклонално, барично поле, което определя времето през последните дни, мога да кажа, че времето е скучно, защото и тези пет изречения, които представляват прогнозата за времето, тя, общо взето, е една и съща. Аз от малък и като синоптик вече, харесвам..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg