Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Стиховете на Капитана" от Пабло Неруда – за първи път на български език

Сборникът с любовна лирика "Стиховете на Капитана" от Пабло Неруда, "най-великият поет на XX век на всички езици", както го определя Габриел Гарсия Маркес, излезе от печат за първи път на български език в превод на Калин Коев. С настоящото издание отбелязваме и 120 години от рождението на Неруда. Страстно чувствена и изригваща с цялата еротична мощ на една нова любов, тази книга се е превърнала в класика за влюбените читатели по света. Художник на корицата е Иво Рафаилов. 

"Стиховете на Капитана" включва любовни стихотворения, посветени на бъдещата съпруга на поета, Матилде Урутия, които Неруда пише, докато е в изгнание на остров Капри. Това са едни от най-забележителните му произведения, публикувани за първи път анонимно в Неапол през 1952 г., тъй като по това време той все още е женен. Самоличността на автора е разкрита едва през 1963 г. и произведенията се утвърждават като едни от най-великите в испаноамериканската литература. По думите на преводача Калин Коев, Неруда не е възнамерявал да публикува тази стихосбирка: 

"Стиховете на Капитана“ са написани под бурния порив да излее в думи любовната страст, която изпитва към своята любима; плътското в тези стихове е така стихийно неудържимо, както в никое друго негово любовно откровение. "Стиховете на Капитана" са вулкан, който изригва и залива с нажежена лава от любов душата и телата на двама анонимни влюбени, лудо отдадени на едно необуздано и безумно влечение."

"Много е разисквана анонимността на тази книга. Това, което междувременно разисквах в себе си, бе дали трябва да я извадя от интимността на нейното зачеване: да разкрия произхода ѝ бе равносилно да разсъблека интимността на нейното раждане. И ми се струваше, че такова действие не би било лоялно към изблиците на любов и лудост, към отчаяните и парещи обстоятелства на изгнанието, което я породи. От друга страна, мисля, че всички книги трябва да са анонимни." – Пабло Неруда, ноември 1963 г. Провъзгласих те за царица. Има по-високи от теб, по-високи. Има по-чисти от теб, по-чисти. Има по-красиви от теб, по-красиви. Но царицата си ти.

Пабло Неруда (1904 – 1973) е псевдонимът на Рикардо Елиесер Нефтали Рейес Басоалто – поет, писател, дипломат, сенатор, кандидат за президент на своята страна Чили; фамилното име от псевдонима му оказва чест на чешкия поет Ян Неруда. Пабло Неруда е смятан за един от най-видните и влиятелни творци на своя век. Сред многобройните му отличия са Нобеловата награда за литература за 1971 г. и званието "доктор хонорис кауза“ от Оксфордския университет. Сборникът с любовна лирика "Стиховете на Капитана" от Пабло Неруда бе представен в рамките тазгодишния фестивал "Синелибри", заедно с излъчване на биографичната драма "Неруда" на режисьора Пабло Ларейн.

Димитрина Кюркчиева разговаря в "Артефир" с поетесата Анна Лазарова – представител на издателите, която разказва за книгата.

Снимка – изд. Колибри

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Полският писател Анджей Сташук

Анджей Сташук е писател , поет, драматург, есеист, публицист и издател, лауреат на Наградата на фондация "Кошчелски", Литературната награда " Нике " и Литературна награда на Гдиня. Роден е на 25 септември 1960 г. във Варшава . В началото на 80-те години е ангажиран в дейността на "Движение Свобода и мир". Автор е на фейлетони, публикувани в..

публикувано на 14.05.25 в 18:16

Никола Петров представи новата си стихосбирка

Един от най-интересните съвременни млади поети Никола Петров снощи имаше премиера на новата си стихосбирка „Ето го разкаяния победител“. Тя се състоя в Камерната зала на Младежкия театър "Николай Бинев " . Ценителите на добрата поезия изпълниха залата, за да чуят как впечатляващо поетът рецитира стихотворенията си наизуст  – с емоционален усет и без..

публикувано на 14.05.25 в 18:14

"Син, но го няма небето" – визуален разказ за пътя на една майка към тишината на аутизма

"Син, но го няма небето" е дебютната фотографска изложба на Благовеста Семкова, която ще бъде представена днес (14 май) от 19 ч. в концептуалното галерийно пространство на BECA Center of Visual Storytelling.  В "Нашият ден" Семкова, майка на четири деца – едно от които с аутизъм – разказва за този личен проект, засягащ борбата с възприятията на..

обновено на 14.05.25 в 16:41

Приказният свят на Виктор Паунов – животните между реалност и фантазия

В Регионалния исторически музей – София, в изложбената зала "Триъгълна кула на Сердика", на 15 април 2025 г. беше открита една необичайна изложба – "Бестиарий" на проф. Виктор Паунов. В нея са събрани над 230 оригинални илюстрации, създавани в продължение на повече от четири десетилетия. Това не е типична ретроспекция – не проследява хронологично..

обновено на 14.05.25 в 11:39

Кои български автори представят страната ни на панаира в Прага?

Директно от сърцето на книжния свят в Централна Европа – Прага, колегата Светлозар Желев сподели в ефира на "Нашият ден" вълнуващи подробности за започващия Международен панаир на книгата и литературен фестивал Svět knihy . С повече от  600 изложители, събитието се утвърждава като най-голямото литературно средище в региона, събиращо автори, издатели и..

обновено на 14.05.25 в 11:10