Сборникът с любовна лирика "Стиховете на Капитана" от Пабло Неруда, "най-великият поет на XX век на всички езици", както го определя Габриел Гарсия Маркес, излезе от печат за първи път на български език в превод на Калин Коев. С настоящото издание отбелязваме и 120 години от рождението на Неруда. Страстно чувствена и изригваща с цялата еротична мощ на една нова любов, тази книга се е превърнала в класика за влюбените читатели по света. Художник на корицата е Иво Рафаилов.
"Стиховете на Капитана" включва любовни стихотворения, посветени на бъдещата съпруга на поета, Матилде Урутия, които Неруда пише, докато е в изгнание на остров Капри. Това са едни от най-забележителните му произведения, публикувани за първи път анонимно в Неапол през 1952 г., тъй като по това време той все още е женен. Самоличността на автора е разкрита едва през 1963 г. и произведенията се утвърждават като едни от най-великите в испаноамериканската литература. По думите на преводача Калин Коев, Неруда не е възнамерявал да публикува тази стихосбирка:
"Стиховете на Капитана“ са написани под бурния порив да излее в думи любовната страст, която изпитва към своята любима; плътското в тези стихове е така стихийно неудържимо, както в никое друго негово любовно откровение. "Стиховете на Капитана" са вулкан, който изригва и залива с нажежена лава от любов душата и телата на двама анонимни влюбени, лудо отдадени на едно необуздано и безумно влечение."
"Много е разисквана анонимността на тази книга. Това, което междувременно разисквах в себе си, бе дали трябва да я извадя от интимността на нейното зачеване: да разкрия произхода ѝ бе равносилно да разсъблека интимността на нейното раждане. И ми се струваше, че такова действие не би било лоялно към изблиците на любов и лудост, към отчаяните и парещи обстоятелства на изгнанието, което я породи. От друга страна, мисля, че всички книги трябва да са анонимни." – Пабло Неруда, ноември 1963 г. Провъзгласих те за царица. Има по-високи от теб, по-високи. Има по-чисти от теб, по-чисти. Има по-красиви от теб, по-красиви. Но царицата си ти.
Пабло Неруда (1904 – 1973) е псевдонимът на Рикардо Елиесер Нефтали Рейес Басоалто – поет, писател, дипломат, сенатор, кандидат за президент на своята страна Чили; фамилното име от псевдонима му оказва чест на чешкия поет Ян Неруда. Пабло Неруда е смятан за един от най-видните и влиятелни творци на своя век. Сред многобройните му отличия са Нобеловата награда за литература за 1971 г. и званието "доктор хонорис кауза“ от Оксфордския университет. Сборникът с любовна лирика "Стиховете на Капитана" от Пабло Неруда бе представен в рамките тазгодишния фестивал "Синелибри", заедно с излъчване на биографичната драма "Неруда" на режисьора Пабло Ларейн.
Димитрина Кюркчиева разговаря в "Артефир" с поетесата Анна Лазарова – представител на издателите, която разказва за книгата.
Снимка – изд. Колибри
Валери Нисим Меворах, познат като Валери Петров , е писател, журналист, преводач, драматург и дипломат. Учудващо е, че любимият на всички ни създател на "Копче за сън" и "Морско синьо" всъщност е лекар. Първата книга на Валери Петров "Птици към север" излиза от печат, когато авторът е едва на 18 години. Оттогава до смъртта си през 2014..
На гости в "Тийн Тайм" е Юлиана Сайска – актриса и експерт по психо-драма, специалист по движенчески театър, майка на тийнейджър и бивш състезател по художествена гимнастика. В младежките си години Юлиана е била смесица от тревожност, увереност, търсене на себе си и правилните избори. Желанието да споделя и осмисля човешките чувства..
За революциите и еволюциите, жестокостта на свободата и сезона на илюзиите в "Нашият ден" разговаряме с поета, писател и драматург Стефан Цанев – тазгодишният носител на Специалната награда "Перото" за цялостен принос към българския литературен контекст. 7 ноември е ден, обвързан със спомена за Октомврийската революция. Цанев коментира..
Видеоартът без съмнение е едно от най-влиятелните направления в съвременното визуално изкуство. Появило се като радикален отговор на технологичния напредък и връзката ни с дигиталните медии, днес това изкуство е критична платформа за коментар върху социални, политически и лични теми. И същевременно създава специфични реалности и нови измерения на..
Художниците Цветелина Русалиева и Илиян Рач о в откриха съвместна изложба в галерията Аrea Contesa Arte в сърцето на Рим, която продължава до 10 ноември под наслов Universi Estremi. Експозицията включва 20 творби – две паралелни вселени, сътворени в София и в Рим. От една страна, абстракционизмът на Цветелина Русалиева се опитва да улови..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" бе засегнат въпросът за възможността и предизвикателствата на живота по крайбрежието на..
На 4 ноември, Васко Василев, световноизвестният български цигулар, изнесе първия от трите си концерта в София. Той представи новия си проект Vasko &..
38-ото издание на Киномания ще предложи 50 филма на любителите на качественото кино. Очаква се наситена програма от специални събития, премиери на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg