Разговор за границите – национални и интелектуални. Политологът и преводач Явор Сидеров и Пламен Николов от "Академия "Роза" разказват за проекта си "Центифолия" под шапката на Университетското издателство към СУ "Св. Климент Охридски", за предстоящите издания за култура, политика и икономика и за първата книга, осъществена в рамките на инициативата – биографията "Ататюрк. История на идеи" от Шюкрю Ханиоглу.
Как разговорът за културния и интелектуален обмен във времето може да ни снабди със средствата да живеем по-добре днес? Какви са начините да усложним представите си за границите, конфликтите и противоречията, така че да работят в наша полза, общностно и индивидуално?
"Книгата открих при превода на друга книга. В нея има политически и исторически значими факти. След разговора с няколко историци, разбрах, че книгата има своето място и за това тръгнах да се занимавам с нейния превод и издаване", заявява в предаването "Гласът на времето" преводачът Явор Сидеров. Книгата излиза с подкрепата на издателството на университет "Св. Климент Охридски", в мой превод и с финансовата подкрепа на академия "Роза". Тя е предизвикала огромен читателски интерес, което доказва че в България има читателски интерес към такъв тип литература.
"Нашето желание от академия "Роза" е да направим така, че хората в по-малките селища да имат достъп до културния живот, да погледнем България от вън, да научи за страната ни много неща", допълва Пламен Николов.
Предстои турне за представяне на книгата "Ататюрк. История на идеи" в цялата страна чрез регионалните библиотеки в 20 града в България. Книгата задава и много въпроси, които всеки може сам да си зададе.
Целия разговор на Надежда Московска с Явор Сидеров и Пламен Николов от предаването "Гласът на времето" можете да чуете в звуковия файл.
Снимка – БНР
Бояна Стоилова и Диана Трифонова са създателки на подкаста "Контури", който разказва житейската и творческата биография на големи български художници. В първите епизоди те обръщат внимание на Владимир Димитров-Майстора, Цанко Лавренов, Златю Бояджиев и Васил Стоилов. В предстоящия втори сезон фокусът им ще се бъдат жени художнички от 20 век...
Как да разбера този свят? 10 000 снежинки* се топят върху перваза – Из книгата с хайку и хайбун "Бели Петна" "Terra Култура" преминава в новата 2025 година с изложбата "Състояния" на Венелина Петкова-Уми , чието творчество се простира в множество културни кодове отвъд българското светоусещане. С талантлива четка, отношение и мисъл..
Актрисата Ивана Папазова, която широката публика познава от сериала "Скъпи наследници", смята, че името ѝ ѝ носи късмет. Едната ѝ баба се казва Вангелия, а другата – Иванка, затова и тя се озовава по средата. Кръстена на бабите си, Ивана носи гръцките корени на дядо си и усещането за творчество от родителите си. Майка ѝ е детска учителка, която..
Творческият тандем Вера и Андре Шандел кани любителите на авторското европейско кино на премиерата на "Есента на ловеца" на 18 февруари в кино "Люмиер". Филмът тръгва официално по кината от 21 февруари 2025 година. Един български игрален филм на един белгийски режисьор дава обещаващо начало за качествено българско кино в началото на годината с..
Всичко в живота е въпрос на избор. Ето например Кире Гьоревски е избрал да се превъплъщава в различни персонажи. Да пресъздава животи на сцената и на екрана. Послушал е вътрешния си глас и той го отвел от Битоля в София, от порастването до съзряването. Едва ли има поле за изява, тъй като все пак е актьор, мим и хореограф, в което да не работи за..
За да можем да кажем, че киното ни предлага мотив да обичаме и питаме, а и да даваме, както дава йовковият Серафим, в "Кино с думи" гостува жената, която..
На 6 януари 2025 г. от 19.00 часа, в артфоайе "Антракт" при Камерна сцена, Народен театър "Иван Вазов", се открива изложбата " Артистът зад плаката –..
В днешната рубрика "Епизоди от живота" обръщаме внимание на една тревожна тенденция, свързана с празничната пиротехника, и нейното въздействие върху..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg