Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В България има читателски интерес към исторически и биографични книги

Разговор за границите – национални и интелектуални. Политологът и преводач Явор Сидеров и Пламен Николов от "Академия "Роза" разказват за проекта си "Центифолия" под шапката на Университетското издателство към СУ "Св. Климент Охридски", за предстоящите издания за култура, политика и икономика и за първата книга, осъществена в рамките на инициативата – биографията "Ататюрк. История на идеи" от Шюкрю Ханиоглу. 

Как разговорът за културния и интелектуален обмен във времето може да ни снабди със средствата да живеем по-добре днес? Какви са начините да усложним представите си за границите, конфликтите и противоречията, така че да работят в наша полза, общностно и индивидуално?

"Книгата открих при превода на друга книга. В нея има политически и исторически значими факти. След разговора с няколко историци, разбрах, че книгата има своето място и за това тръгнах да се занимавам с нейния превод и издаване", заявява в предаването "Гласът на времето" преводачът Явор Сидеров. Книгата излиза с подкрепата на издателството на университет "Св. Климент Охридски", в мой превод и с финансовата подкрепа на академия "Роза". Тя е предизвикала огромен читателски интерес, което доказва че в България има читателски интерес към такъв тип литература.

"Нашето желание от академия "Роза" е да направим така, че хората в по-малките селища да имат достъп до културния живот, да погледнем България от вън, да научи за страната ни много неща", допълва Пламен Николов.

Предстои турне за представяне на книгата "Ататюрк. История на идеи" в цялата страна чрез регионалните библиотеки в 20 града в България. Книгата задава и много въпроси, които всеки може сам да си зададе.

Целия разговор на Надежда Московска с Явор Сидеров и Пламен Николов от предаването "Гласът на времето" можете да чуете в звуковия файл.

Снимка – БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изложба и албум за грижата за гората

В Къща музей "Ненко Балкански" в Казанлък беше открита на изложбата "НАЧАЛОТО. Укрепяване на пороите и залесяване", която е посветена на делото на Феликс Вожли и Петър Манджуков. Четири важни годишнини се отбелязват с нея. Това са 150-годишнината от рождението на френския лесоинженер Феликс Вожли, 120 години от основаването на "Бюрото за укрепване на..

публикувано на 24.04.25 в 18:15
Валентин Калинов

Валентин Калинов: Четенето е работа на желанието

В световния ден на книгата и авторското право говорим с Валентин Калинов, философ, психолог и преподавател, за четенето като занимание на ума, като метод за добиване на по-нюансирано мислене, като сложност, като удоволствие, дори като еротика. "Има основание да се тревожим относно грамотността, но очевидно се намираме в период на трансформация,..

публикувано на 24.04.25 в 16:15

Клетвите като интелектуално удоволствие

Театралният пърформанс "Клетви" се играе вече няколко пъти, а предстои и последното му представление – на 27 април в YALTA Art Room. Идеята и режисурата са на Марион Дърова, драматургията е на Стефан Иванов, звуковата среда – на Александър Евтимов-Шаманчето, костюмите – на Рая Кърпачева, а Мартина Апостолова и Николай Колев са актьорите на това..

публикувано на 24.04.25 в 15:57
Росица Доганджиева и Атанас Парушев-Шока

С изложба на Атанас Парушев-Шока галерия "Стубел" чества 10-годишнина

Преди 10 години на 22 април беше открита новата галерия "Стубел" с тринадесет картини от серията "Вертикали" изложбата на Атанас Парушев-Шока "Абстрактно". За изминалите години той има още две изложби там. В пространството на галерията са представяли свои работи едни от най-добрите български художници – ето няколко имена: Динко Стоев, Камен..

публикувано на 24.04.25 в 15:18

Литературни срещи в София

За три дни от днес до 26 април за четвърти път ще се проведат "Литературни срещи" на фондация "Прочети София". Темата е "Археология на паметта". Автори от седем държави ще се срещнат с българската публика. Сред тях има вече утвърдени писатели като Мария Степанова, Шехан Карунатилака, Ю Хуа, както и млади творци – Анастасия Левкова от Украйна, Никола..

публикувано на 24.04.25 в 14:51