Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Георги Господинов с ново голямо отличие в деня на връчването на наградата "Букър"

| обновено на 12.11.24 в 12:17
Георги Господинов
Снимка: Reading Sofia Foundation

Днес в Лондон ще бъде връчена престижната литературна награда "Букър" за настоящата година. Споменът за миналогодишното събитие все още топли сърцата на българите, защото именно тогава Георги Господинов спечели наградата с романа си "Времеубежище". Това бе момент на истинска национална гордост и радост.

Днес писателят ще получи и друго значимо признание — голямата награда за литература на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Господинов ще произнесе кратко слово в Аулата на университета, а церемонията е насрочена за два часа следобед.

В интервю за "Нашият ден" писателят сподели своите спомени и мисли за наградата "Букър" и изминалата година:

"Тази награда е под прожекторите на целия свят и знам какво следва за новия носител на "Букър", казва Господинов. Спомням си първата ни среща в София, само три дни след като се върнахме, на открития панаир на книгата пред НДК. Тогава се оформи дълга, дълга опашка — имам снимка от дрон, която показва как тя се вие и не свършва дълго. Срещите с хората, които споделяха спомените си за награждаването и как са го преживели, бяха незабравими. Това бяха едни от най-радостните дни за хората в България, които имаха нужда от такава хубава новина."

Веднага след награждаването, интервюто му в BBC в Лондон затвърдило значението на това постижение. "Те казаха: "Това прилича на радостта ви от 1994 г." И аз отговорих: "Да, но сега е дори по-хубаво, защото се радваме заради думи, заради книга." Говорихме за това как в България празнуваме 24 май — празник на буквите и езика."

По неговите думи тази награда показа, че дори на малки езици и в малки държави може да се пише за важните неща.

Георги Господинов сподели също своето най-вълнуващо преживяване през последната година: "Срещите с читатели, които ме спират на улицата и ми разказват колко важна е била книгата за тях, и срещите в чужбина, където българи ми казват, че "Времеубежище" ги е спасило в трудни моменти.

За предстоящото му отличие от Софийския университет, Господинов сподели: "Завърших Софийския университет, чувствам го като свой университет. Зад тази награда стоят имената на значими творци като Вера Мутафчиева, Йордан Радичков, Ивайло Петров, Борис Христов, Иван Теофилов, Иван Цанев, Валери Петров и Георги Мишев."

Слушайте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Виенски бал 2025 в София

Проф. Румен и Мария Нейкови: Всичко е валс

Броени дни след 24-тия благотворителен Виенски бал в София, в "Моето семейство" гостуват продуцентът и режисьор проф. д. и. Румен Нейков и съпругата му Мария. София застава елегантно и уверено на световната карта на виенските балове благодарение и на семейство Нейкови. Отзвукът и посланията от Виенския бал в българската столица остават..

публикувано на 24.02.25 в 16:41

Импулсът в мен: Вреден ли е смартфонът

Въпросът "Вреден ли е смартфонът?" витае около нас непрекъснато. Всеки от нас е чувал изречението: "Хайде остави го този телефон!" От една страна, смартфонът е невероятно изобретение, което винаги позволява да поддържаме връзка със семейството и приятелите. В същото време разбираме, че това може да бъде вредно за здравето. Особено след..

публикувано на 24.02.25 в 15:26

Архитектурата е неизбежна: Защо критиката е от съществено значение?

В рамките на рубриката "Разговорът" се задълбочихме в темата за анализа на архитектурните процеси – начин, по който те могат да бъдат разбирани от по-широката публика и да оформят градския дебат. С това се свързва и поредицата дискусии "ГРАД и КРИТИКА" , в контекста на представянето на книгата "KICKED A BUILDING LATELY? Архитектурна критика след..

обновено на 24.02.25 в 10:56

Утопията е антиутопия

Дискусията започва с изследването, което пише професор Александър Кьосев за "Чевенгур" на Андрей Платонов, използвайки единствения завършен роман на големия писател като ключ към особеностите на жанра "антиутопия". Разговорът с професор Кьосев, Владимир Полеганов, Зорница Гъркова и Николай Русев прераства в обсъждане на условността на границите между..

публикувано на 24.02.25 в 10:30

Ученето може да е лесно за децата със специални образователни потребности

Обучението на деца със специални образователни потребности (СОП) е предизвикателство както за родителите, така и за учителите. Една от причините е липсата на достатъчно материали, които обучаващият да избере и да адаптира към потребностите на конкретния ученик. В мрежата се откриват сборници и материали, чиито високи цени авторите им оправдават с..

публикувано на 24.02.25 в 10:27