Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Празен град" – когато трябва да убиеш брат си, за да продължиш да живееш

Премиерният спектакъл "Празен град" очаква първата си среща с публиката в независимото пространство за култура Yalta Art Room в София. Постановката е на младия режисьор Ахмет Исмаил по пиесата на съвременния драматург Деян Дуковски от Република Северна Македония. Преводът на текста е на Татяна Йолинска.

Пиесата, писана през 2007 година, разглежда последните няколко часа от живота на двама братя, озовали се на срещуположни страни по време на Югославските войни през 90-те години на миналия век.


"Аз още от трети курс в НАТФИЗ се срещнах с текстовете на Деян Дуковски и това ми остана като нещо, което искам да направя, но просто не бях готов за това. Причината да поставя пиесата точно сега, са всичките тези военни действия, които се случват навсякъде. И те се случват, малко или много, между братя – това, което се случва в Русия и Украйна, което се случва в Израел... Затова мисля, че сега е моментът тази пиеса да се направи.

Спектакълът е изграден около идеята за това, че трябва да убиеш брат си, за да продължиш да живееш. Това е водещото в цялата пиеса – то виси над тях като буреносен облак и само чака момента с първата светкавица, за да завали", сподели преди премиерата Ахмет Исмаил.

В представлението участват актьорите Виктор Младенов и Георги Караиванов, които пресъздават напрежението и сложността на взаимоотношенията между двамата братя, чийто живот е разкъсан от войната.

Сценографията е на Доменика Тодорова, композитор - Преслава Божидарова.

Спектакълът се осъществява с финансовата подкрепа на Министерството на културата. 

Премиерните представления на "Празен град" са на 13 и 14 ноември.

Ахмет Исмаил, който отскоро е и технически директор в екипа на Yalta Art Room, разказа в "Артефир" и за започналата DMS кампания в подкрепа на най-младия професионален театър в София.

Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.

Желаещите да се включат в кампанията могат да направят дарение на кратък номер 17 777 с текст DMS ART.

Снимки: Димитър Крумов, Виктор Младенов
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Краят на градината", авторският спектакъл по Чехов, вече 15 години на българска сцена

"Знаете ли, че ако зиме ядеш пресни краставици, устата ти мирише на пролет", смята Антон Павлович Чехов. От него можем да разберем и друго – какво ни носят, а и взимат, невъзможността, загубата на илюзиите и сложния любовен танц на привличане и отблъскване. Поне така е в "Краят на градината" – историята за неговия начин да обича, история, която той..

публикувано на 09.04.25 в 09:38

Литературоведът Франческа Земярска в диалог с Маргьорит Юрсенар

Днес (9 април) от 18 ч. в Новата конферентна зала на Софийския университет ще бъде представена книгата на Франческа Земярска "Маска и глас в творчеството на Маргьорит Юрсенар".  В "Нашият ден" литературоведът Камелия Спасова разказва повече за този своеобразен разговор между Земярска и първата жена, станала член на Френската академия през 1880..

публикувано на 09.04.25 в 09:37
Автопортрет с котка, 1915

150 години от рождението на Елена Карамихайлова

"…И продължавах да рисувам сама“ е изложба-пътешествие, което отбелязва 150 години от рождението на Елена Карамихайлова. В нея се въвеждат низ от новоразкрити факти, които ни позволяват да предложим и една възможна цялостна систематизация на творчеството ѝ. Това е първата по рода си експозиция, в която са включени повече от 60 творби на художничката,..

публикувано на 09.04.25 в 08:50

Анна Петрова и Ели Скорчева блестят в "Игра на котки"

Премиерният спектакъл "Игра на котки" е копродукция на Театрално-музикалния център в Кърджали и НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов". Режисьор е Александър Туник, който е студент по "Режисура за драматичен театър" в класа на проф. Пламен Марков. Автор на пиесата e унгарският драматург Ищван Йоркен. Той изпада в немилост след революцията през 1956 година..

публикувано на 08.04.25 в 16:45
акад. Олег Гочев

Олег Гочев от перспективата на времето

Художникът Олег Гочев посреща своята 70-годишнина с изложба в СБХ "Шипка" 6. Експозицията  включва 47 творби, показвани в продължение на 30 години в Германия, Барселона, Констанц и Базел. Озаглавена е "Олег Гочев. Перспективата на времето (70-30) и  може да бъде видяна в галерията на Съюза на българските художници на ул. "Шипка" 6 до 16 април ...

публикувано на 08.04.25 в 15:45