Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"С гласа на Бургас": Бургаски поети и модерни медии

| обновено на 14.11.24 в 13:06

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" по БНР се проведе вълнуваща дискусия с участието на поетесата и журналист Яна Вълчева и журналиста Петър Генчев. Темата беше уникалният проект "С гласа на Бургас", който събира и записва поезията на бургаски поети с гласовете на видни бургазлии. Проектът е културна инициатива, която съчетава литературно наследство и съвременни технологии, за да достигне до нови публики и да съхрани красотата на поезията на Бургас.

По думите на Яна Вълчева, водеща идея при подбора на стихотворенията за проекта е била те да бъдат любими на хората, които ги изпълняват. Това лично отношение придава допълнителна дълбочина и емоционалност на рецитациите. Тя подчерта, че платформата в YouTube служи като дигитална библиотека, където записите са качени и достъпни за широка публика. Това прави възможно поезията на Бургас да се слуша и преоткрива по нов и интерактивен начин.

Петър Генчев акцентира върху значението на проекта в съвременния контекст, където дигитализацията е основен фокус за много библиотеки и културни институции. Според него днес младите хора все по-рядко посягат към традиционните книги и четенето като цяло. Именно тук "С гласа на Бургас" намира своето място, като предоставя възможност дори случайното попадане на клип с поезия в социални мрежи като TikTok и Instagram да събуди интерес към големите имена на бургаската поезия – като Ваньо Вълчев и Христо Фотев. Генчев подчерта, че ако проектът дори само предизвика един млад човек да се заинтересува и да прочете повече, то това вече е успех. 

"С гласа на Бургас" е проект, който успешно обединява поетичното наследство на града с технологичните възможности на нашето време. Той не само съхранява красотата на поезията, но и я представя по начин, който резонира с модерното общество. 

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как "Дивата София" ни учи да забелязваме природата в града

Д-р Атанас Грозданов от Биологическия факултет на Софийския университет сподели в ефира на "Нашият ден" вдъхновяващи мисли за градското биоразнообразие и инициативата "Дивата София". Основната цел на този проект е да разкрие на широката публика богатството на дивата природа, която съществува дори в рамките на големия град. Според д-р Грозданов много..

обновено на 03.12.24 в 13:14

Как общините могат да създават енергийни общности: ново обучение

В предаването "Време за наука" Христо Панчев, координатор на инициативата за "зелено възстановяване" в "Грийнпийс" за Централна и Източна Европа, разказва за новия проект на организацията – специализирания курс "Енергийно еспресо". "Енергийно еспресо" е безплатен онлайн курс, насочен към общински специалисти, ангажирани в сферата на градското..

обновено на 03.12.24 в 12:33

Жени и деца бежанци – пътят към успешната интеграция

В рамките на рубриката "Темата на деня" в ефира на "Нашият ден" се проведе задълбочен разговор за интеграцията на жените и децата бежанци от Украйна. Участие взеха Бистра Иванова, председател на "Мулти култи колектив", украинската поетеса Ана Багряна и Виктория Петрова, мениджър програми и оценка на проекти към "Българския фонд на жените"...

обновено на 03.12.24 в 10:22

Персонализирано здравословно хранене: Как работи платформата NutriWell?

В рубриката "Епизоди от живота" обсъдихме как иновативните технологии могат да подкрепят здравословния начин на живот. Владислав Живков, управител на "Инова Ливинг", представи проекта NutriWell – платформа, разработена с помощта на изкуствен интелект , която има за цел да подпомага здравословното хранене и социалното включване. "NutriWell е..

публикувано на 03.12.24 в 09:00

Запомнете: мендокусай!

В "Голямата къща на смешните хора" на редакция "Хумор и сатира" най-кратка и ясна е рубриката "Кратко и ясно".  Този път в нея насочваме вниманието си към далечна Япония – древна страна, населена с японци, които умеят кратко и ясно да назоват неща, процеси и явления, които ние няма и да се сетим да назовем.  Японците например имат термина..

публикувано на 02.12.24 в 18:10