Опит за осмисляне на случващото се в страната ни и по света в "Нашият ден" правим с помощта на политолога Христо Анастасов.
По думите на Анастасов сме свидетели на най-големия прелом на човечеството поне от 1989 година насам. Този път обаче зарядът не е насочен към възход на демокрацията, а е "тъмен скок към неизвестното".
Вината за поредицата от кризи се корени в безотговорността на западните лидери от последните десетилетия, в самозалъгването, тънките сметки и илюзията, че Путин или Си Дзипин могат да са положителни фактори за мира и икономиката, смята Анастасов.
Приоритетите на избирателя в САЩ са се разминали с тези на двете големи партии – Републиканска и Демократическа. Грешката на демократите е, че не са разбрали колко много дразнят обикновения човек с кенсъл културата, заявява политологът.
Анастасов коментира: "Оказа се, че не сме в постгероична епоха, нито сме в епоха, в която националната държава е умряла. Всички клишета, всички илюзии на това, което отляво обзе западния свят, се оказаха кухи и неверни. Не може избирателите да не се влияят от тези неща. Когато не им покажеш нормалното, което наричаме центристко, хората в стреса си ще гласуват за някого, за когото не биха гласували иначе."
Относно националната криза, в която се намираме, Анастасов казва: "При нас проблемът е неграмотността – човешка и политическа. Когато уплашиш един човек, който не знае какво е мълния, той си измисля Зевс. Когато един просвещенски човек се страхува от мълнията, разумът го кара да измисли гръмоотвода. За съжаление днес повече хора измислят Зевс, а не гръмоотвода."
По думите на Анастасов това, че някои хора в България говорят за Белене и за народен съд като за нещо добро, означава, че не сме си свършили работата през последните 30 години.
Целия разговор чуйте в звукоивя файл:
Антирелигиозната пропаганда на радиото в годините на тоталитаризма в България. Как радиото изпълнява повелите на БКП за антирелигиозна пропаганда чрез своя ефир. Духовно-нравствената просвета на БПЦ чрез радиото Ще научим както от документални записи, така и с помощта на актьорски изпълнения на текстове, запазени в Държавната агенция..
Ден преди изборния ден в Германия – независим, професионален и разбираем разговор между водещия на предаването Антон Митов и Радослав Диков – бивш журналист, работил дълги години в Немска редакция на БНР, настоящ фейлетонист. Кой кой е в изборната надпревара - левите, десните, центъра. Алтернатива ли е партията "Алтернатива за Германия"?..
Кога политиците се вглеждат в критичните към тях медии и започват да ги посочват, гонят от пресконференции, хулят и пишат закони срещу тях, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Дарина Сарелска , проф. по "Медии и комуникации" от Университета в Тенеси и преподавателка в Американския университет в Благоевград. "Това, че медиите пречат и..
Село Момина клисура се намира в община Белово. Разположено е на двата бряга на река Марица в прохода Момина клисура, в подножието на Рила и Средна гора, и в него живеят около 800 човека. Има различни предположения за името на селото, идентично с това на пролома. По време на османската власт имало шест стражеви кули, които охранявали прохода и..
Само икономически ли са мотивите за решенията на американския президент Доналд Тръмп, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев, икономист. "Имаме правителство на САЩ, което е съвсем различно от всичко, което сме виждали до момента. Дори и историческите аналогии с предходни периоди не са напълно адекватни, защото никога не се..
Само икономически ли са мотивите за решенията на американския президент Доналд Тръмп, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев,..
Какво представляват окупираните украински територии и бригада "Азов" днес. Разказва от първо лице в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Горица..
Наскоро на "Сцена Дерида" беше премиерата на документалния филм "Тетралогията на Талев" под режисурата на Калина Липовска. Той е изграден от две части –..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg