Опит за осмисляне на случващото се в страната ни и по света в "Нашият ден" правим с помощта на политолога Христо Анастасов.
По думите на Анастасов сме свидетели на най-големия прелом на човечеството поне от 1989 година насам. Този път обаче зарядът не е насочен към възход на демокрацията, а е "тъмен скок към неизвестното".
Вината за поредицата от кризи се корени в безотговорността на западните лидери от последните десетилетия, в самозалъгването, тънките сметки и илюзията, че Путин или Си Дзипин могат да са положителни фактори за мира и икономиката, смята Анастасов.
Приоритетите на избирателя в САЩ са се разминали с тези на двете големи партии – Републиканска и Демократическа. Грешката на демократите е, че не са разбрали колко много дразнят обикновения човек с кенсъл културата, заявява политологът.
Анастасов коментира: "Оказа се, че не сме в постгероична епоха, нито сме в епоха, в която националната държава е умряла. Всички клишета, всички илюзии на това, което отляво обзе западния свят, се оказаха кухи и неверни. Не може избирателите да не се влияят от тези неща. Когато не им покажеш нормалното, което наричаме центристко, хората в стреса си ще гласуват за някого, за когото не биха гласували иначе."
Относно националната криза, в която се намираме, Анастасов казва: "При нас проблемът е неграмотността – човешка и политическа. Когато уплашиш един човек, който не знае какво е мълния, той си измисля Зевс. Когато един просвещенски човек се страхува от мълнията, разумът го кара да измисли гръмоотвода. За съжаление днес повече хора измислят Зевс, а не гръмоотвода."
По думите на Анастасов това, че някои хора в България говорят за Белене и за народен съд като за нещо добро, означава, че не сме си свършили работата през последните 30 години.
Целия разговор чуйте в звукоивя файл:
В неделята пред Богоявление литургийното евангелско четиво от св. ев. Марк ни разказва как св. Йоан Кръстител кръщава на брега на река Йордан и призовава всички към покаяние. Множество народ от различни места идва на неговата проповед и след като изповядва греховете си, той ги кръщава. Тогава при св. Йоан Кръстител да се кръсти идва и Господ Иисус..
Строителният инженер проф. Божидар Янев е ръководител на Инспектората по управление на мостовете на Ню Йорк в САЩ. Той е професор и преподавател в Инженерния факултет на Колумбийския университет и Доктор хонорис кауза на Университета по архитектура, строителство и геодезия в София. Автор е на книгата "Конструктивният поглед", която може да се намери в..
Програмата "Проект за щастие 2025" на Института за терапия и експресивни изкуства предлага задачи и медитации, които всеки от нас може да изпълнява, с идеята да промени поне мъничко гледната си точка и да отстрани някои пречки пред това да се чувства по-удовлетворен от живота. "Всеки един от нас е обусловен от различни вярвания, предразсъдъци,..
Януари е един от месеците с най-много празници, а в Армения той е особено значим заради отбелязването на Рождество Христово на 6 януари. Водещата на предаването "Какво се случва", Милена Лекова, разказа в ефира на "Нашият ден" за празничната атмосфера в арменската столица Ереван. "Тук е неработен ден, времето е страхотно, слънцето грее и празничният..
Как две култури се обединяват, за да създадат своя миг, да преминат през граници и традиции. В своя подкаст епизод "БългариТЕ" Божидар Александров запознава слушателите с историята на Дарина от Йоаким Груево и Хавиер от Пеняфиел, Испания, открили красотата на културните особености и силата на обединяващите ни празници. Чуйте една любов,..
В последната събота за 2024 година, на 28 декември, Метрополитън опера отвори архивите си и така в прочутите съботни радиоматинета прозвуча празничен..
Строителният инженер проф. Божидар Янев е ръководител на Инспектората по управление на мостовете на Ню Йорк в САЩ. Той е професор и преподавател в Инженерния..
В неделята пред Богоявление литургийното евангелско четиво от св. ев. Марк ни разказва как св. Йоан Кръстител кръщава на брега на река Йордан и призовава..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg