Каква е значението на книгата в различните исторически епохи? Каква е ролята на илюстрацията и типографията? Как се ражда един шрифт, какви са политическите и културните причини за това? Заедно с доцент д-р Регина Далкалъчева, Кирил Златков, д-р Бояна Павлова и Дора Иванова коментираме темата в "Гласът на времето".
Как се създава един шрифт, какви са влиянията и нормите? Какви са шрифтовете за деца и каква е тяхната специфика? Как авангардите на ХХ век променят типографията и как от невидима става действаща?
Разговорът ни започва от книгата "История на четенето" на Алберто Мангел:
"Когато избирам книга за четене в леглото или на бюрото, във влак или за подарък, ръцете ми възприемат формата така, както умът ми възприема съдържанието. В зависимост от случая, в зависимост от мястото, което съм избрал за четене, аз предпочитам нещо малко и удобно или обемисто и солидно.
Книгите говорят за себе си чрез заглавията, авторите, мястото в каталога или на рафта, илюстрациите на обложките, те се изявяват и чрез формата си. В различни времена и на различни места аз съм очаквал определени книги да изглеждат по определен начин, както при всяка мода променливият облик се обвързва с конкретни характеристики на книгата. Аз съдя за книгата по корицата, съдя за съдържанието по формата."
Чуйте разговора в звуковия файл:
На официална церемония в Софийската градска художествена галерия бе връчена наградата "Роман на годината". Конкурсът е организиран от НДФ "13 века България“. Книгата на Красимир Димовски "Тезеят в своя лабиринт“ бе отличена с наградата "Роман на годината“ от жури с председател акад. Владимир Зарев в състав: проф. дфн Валери Стефанов,..
Антологията, която събра на премиера в Столична библиотека не само някои от авторите, но и ценителите на поезията, е съставяна в продължение на шест поредни издания на ежегодния Международен поетичен фестивал "Софийските метафори" – форум, чиито участници пишат, превеждат и четат пред публика стихотворения, посветени на емблематични за столицата на..
Антология билингва на съвременната българска поезия (на сръбски език) и на съвременната сръбска поезия (на български език) представиха в "Артефир" Боян Ангелов – председател на СБП, и Анжела Димчева – международен и прессекретар на съюза. Двуезичното издание е дело на издателство "Филип Вишнич" – Белград, българските автори са преведени на сръбски от..
Изложбата "Мощта на линиите" на художничката Гергана Попова може да бъде видяна в Регионалната библиотека в гр. Добрич от 20 май. Живописните платна ще бъдат показани за първи път пред българска публика, в съпровод с авторската музика на австрийското дуо "Цвилихт". Гергана Попова е родена в България, но от 1996 г. живее във Виена. Започва да рисува..
Кукленият театър – това магнетично и много старо изкуство, което ти позволява да управляваш пространството и да рисуваш картини в него, да вдъхваш живот на неживата материя и да създаваш нови светове, всъщност много наподобява истинския живот и взаимоотношенията, които изграждаме в него. В това ни убеждава една много интересна книга –..
Отбелязваме 60-годишнината от рождението на този голям български музикант и поет, белязал с творчеството си времето на прехода. Защо неговите послания..
На 21 май в Художествената галерия Колекция "Дарение Светлин Русев" в Плевен ще се състои камерен концерт на трио в състав: Татяна Майони (пиано), Евгени..
Чл.-кор. проф. Атанас Семов гостува в "Нашият ден", за да представи новоизлязлата си книга "Конституцията и Европейският съюз", както и да коментира..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg