Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Младежка инициатива за климата" – от класните стаи до големите решения

| обновено на 06.12.24 в 10:29

Климатичните промени се очертават като едно от най-големите предизвикателства на нашето време, а младите хора заемат ключова роля в справянето с тях. Те са не само най-активните участници в движението за климатична справедливост, но и поколението, което ще изпита най-силно последиците от глобалното затопляне.

Според Цветелина Гарелова от Дружеството за ООН в България, младите хора са тези, които носят енергията и мотивацията за промяна. В ефира на предаването "Нашият ден" тя сподели своите впечатления и опит от работата с младежи и участието си в международни срещи, свързани с климата. "Младите хора са важни за всяка борба, защото те са тези, които носят промяна и енергия", подчертава Цветелина. Тя отбеляза, че младото поколение често застава на предните линии в борбата срещу климатичните промени. Според проучването U-Report на УНИЦЕФ, мнозинството от младите хора в България са сериозно загрижени за климатичната криза. Въпреки това често усещат, че нямат достатъчно влияние върху процеса на вземане на решения.

Цветелина споделя своя личен опит и мотиви: "Често си задавам въпроса – имаме ли доброволческа култура тук в България, която да е по-дългосрочна и да мотивира всички поколения?" За нея отговорът е в това да използва времето си, за да прави нещо полезно за обществото.

Тя също така разказа за участието си като младежки представител на срещата COP 29 в Азербайджан, където бяха обсъдени ключови климатични предизвикателства и начините, по които младите хора могат да бъдат включени в преговорите по важни теми.

Цветелина разказа и за проекта "Младежка инициатива за климата", реализиран с подкрепата на Столична община. Проектът включва няколко дейности, насочени към образованието и ангажирането на млади хора. В рамките на инициативата бяха посетени шест столични училища, където учениците участваха в интерактивна игра, базирана на реални казуси, свързани с енергийните предизвикателства в България.

"Учениците влизаха в роли на хора, които вземат решения, за да разберат колко сложен и нюансиран е светът", обясни Цветелина. Проектът завърши с двудневен семинар, на който 30 деца изработиха климатични табла по различни теми, които ще бъдат подарени на училищата като ресурс.

Слушайте!


По публикацията работи: Зоя Димитрова
ВИЖТЕ ОЩЕ

Антирелигиозната пропаганда чрез радиото

Антирелигиозната пропаганда на радиото в годините на тоталитаризма в България. Как радиото изпълнява повелите на БКП за антирелигиозна пропаганда чрез своя ефир. Духовно-нравствената просвета на БПЦ чрез радиото Ще научим както от документални записи, така и с помощта на актьорски изпълнения на текстове, запазени в Държавната агенция..

публикувано на 23.02.25 в 09:25

Антон Митов представя: Преди изборите в Германия

Ден преди изборния ден в Германия – независим, професионален и разбираем разговор между водещия на предаването Антон Митов и Радослав Диков – бивш журналист, работил дълги години в Немска редакция на БНР, настоящ фейлетонист. Кой кой е в изборната надпревара - левите, десните, центъра. Алтернатива ли е партията "Алтернатива за Германия"?..

публикувано на 22.02.25 в 13:57
Дарина Сарелска

Дарина Сарелска: В България темата вече е не за идеологически уклон, а за прислужнически

Кога политиците се вглеждат в критичните към тях медии и започват да ги посочват, гонят от пресконференции, хулят и пишат закони срещу тях, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Дарина Сарелска , проф. по "Медии и комуникации" от Университета в Тенеси и преподавателка в Американския университет в Благоевград. "Това, че медиите пречат и..

публикувано на 22.02.25 в 09:00

Момина клисура – родното село на етнографа проф. Христо Вакарелски

Село Момина клисура се намира в община Белово. Разположено е на двата бряга на река Марица в прохода Момина клисура, в подножието на Рила и Средна гора, и в него живеят около 800 човека. Има различни предположения за името на селото, идентично с това на пролома. По време на османската власт имало шест стражеви кули, които охранявали прохода и..

публикувано на 22.02.25 в 08:15
Евгений Кънев

Евгений Кънев: Тръмп няма нужда от либерална и обединена Европа

Само икономически ли са мотивите за решенията на американския президент Доналд Тръмп, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев, икономист. "Имаме правителство на САЩ, което е съвсем различно от всичко, което сме виждали до момента. Дори и историческите аналогии с предходни периоди не са напълно адекватни, защото никога не се..

публикувано на 21.02.25 в 17:40