Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Сигнал Symphonic" в зала 1 на НДК – един по-различен концерт

45 музиканти ни очакват за различен концерт в зала 1 на НДК идната сряда. Евъргрийн рок гренадирите "Сигнал" отпразнуваха 45-годишния си юбилей и отвориха смело следваща страница. Йордан Караджов, Александър Мариновски, Владимир Захариев и Георги Янакиев вадят като магьосници от цилиндъра голямата изненада за неповторима емоция, тъй като в дългоочакваното събитие "Сигнал Symphonic" ще вземе участие и Врачанската филхармония под палката на Димитър Косев. Той, Митко, си е парче групар - свири на бас, пиано и барабани, с него заедно получихме отличията си "Златно перо"... 45 години и 45 музиканти. Еха, ама и Сигналистика.

Една от малкото ни праволинейни, искрени, до фанатизъм предани на рока банди, които могат да се похвалят със също толкова встрастени почитатели. С артистични "каскади" заради хитове в класациите, но с неподправен музикален вкус, "Сигнал" са първите от втората вълна на българската рок сцена. Без значение дали саундът им е мелъди рок или твърда поп музика, по-важното е, че момчетата на Данчо Караджов сервираха (и продължават до днес!) на феновете си това, което се иска от тях. "Каскадьори" - първият двоен проект на българска група - е сред безспорните пикове в кариерата им. Дори заради количеството на качествените композиции. Задължителните парчета: "Да те жадувам", "Лодка ли е любовта", "Каскадьори" и "Само ти". Трябва обаче дебело да подчертая, че музата на тези хора е все така отзивчива и в новото хилядолетие, като акушира появата на чудесния им последен диск "След тъмнината" с композиции по текстове на Сашо Петров.

Кога минаха тези години, да се неначуди човек? И как упоритият Данчо Караджов успя да съхрани една от най-емблематичните български групи и да я превърне в нашенски "Ролинг Стоунс"? Въпроси, достойни за поклон!

Що се отнася до концертно-сценичния живот на "Сигнал", те са сървайвъри, които не позволиха нито на своята песен, нито на себе си да придобият характер, различен от този, който самите те проявиха, а проявиха тъй като така пожелаха, защото много - много отдавна отговориха на всички централни за тях въпроси. Тези ярки мелодици продължават да свирят по три пъти седмично и да обикалят цяла България. Турнето "45 НЕ стигат", отбелязващо 45-годишнината на "Сигнал", мина славно през летните театри на страната ни, а венецът му беше турен отново в зала 1 на НДК. Ето, сега усещам, че ще е обидно - особено за слушателите на програма "Христо Ботев", да представям в детайли това бижу от съкровищницата на българската популярна музика, просто ще припомня два факта от така дебелото им CV, които намирам за важни или просто любопитни.

Данчо Караджов и останалите момчета са първите посланици в България на универсалния символ на правата на човека. На специална фотосесия те застанаха със символа в ръка в знак на съпричастност към каузата за отстояване на правата на човека в България, и така се наредиха сред най-известните лица на символа - Анджелина Джоли, Робърт де Ниро, някогашният президент на САЩ Джими Картър, основателят на "Уикипедия" Джими Уейлс и др. На 1 юни 2013 година беше наречена звезда на името на "Сигнал" по повод 35 години от нейното създаване на 1 юни 1978-а. Музикантите получиха за рождения си ден сертификат, който удостоверява, че звездата -

RA 17:36:37.60 +48:35:08.00 dec 5.37 mag официално е кръстена на "Сигнал". Така е - когато даваш любов, няма как да не я получиш обратно удвоена. Вероятно това е и едно от многото разковничета, заради които днес тази легенда да е това, което е - ами ... легенда, обичана, много обичана. Впрочем, тя така и тръгна - с първата си излъчена в ефира песен, наречена семпло и топло "Любов". Тя е под № 2 в дебютната тава на бандата "Вечен кръстопът", която беше записана в Българското национално радио от тонрежисьора Тодор Станев и звукооператора, а впоследствие и продуцент Кирил Иванов, митичния Киро Мъглата."Балкантон" издаде плочата през 1979 година. Много звучно, мелодично, виртуозно и най-важното – сърцато.

Сигналистите зарадваха феновете си с двойна лимитирана плоча с колекционерска стойност, наречена "Сигнал Symphonic" и посветена на 45-годишнината на групата. Тя се появява цели 38 години след последния й  винил. Завоювали мястото си на класици в българския рок, музикантите съчетават рок енергията с класическия звук на симфоничен оркестър с диригент Димитър Косев в края на миналата година. 15 от хитовете на формацията с вечните послания и емоции, между които "Може би", "Зелени сигнали", "Между ад и рай", "Липсваш ми", "Да те жадувам", "Съжалявам".

"Досега нашите почитатели са ни слушали като типична рок група - коментира емблематичният фронтмен - В този концерт по безпогрешен начин се намесва класическото звучене. В нашия случай не е сложно да се съчетаят рока и класиката, защото разполагаме с песни, които са проверени във времето вече 46 години и живеят в подсъзнанието на нашите фенове. Аранжиментите са прекрасни и химията между "Сигнал" и публика идва на дневен ред. Ако слушаме само "Сигнал" като типична рок група или само симфоничен оркестър с аранжименти на "Сигнал", няма да е толкова внушаващо, колкото това, което сме направили заедно. Наистина концертите тази година в Бургас, Варна и Пловдив доказаха, че това, което сме започнали, и ще завършим на 11 декември в зала 1 на НДК, има смисъл. Самите ние като музиканти се чувстваме много извисени, защото да имаш съпровод от 40 класически музиканти, води до голяма радост. Врачанската филхармония, дирижирана от талантливия маестро Димитър Косев, много ни помага да успокоим нашите рок страсти и да предизвикаме публиката да остане доволна и от аранжиментите, и от нашите изпълнения. Ще представим до болка познати песни, но изсвирени и изпети по съвършено различен начин, което прави интересен този концерт", допълва Караджов, аз лично нямам никакво основание да не му вярвам. Там съм.

"Сигнал Symphonic" в зала 1 на НДК на 11 декември.


По публикацията работи: Зоя Димитрова
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мирела Френи и Николай Гяуров

Мирела Френи и Николай Гяуров в "Ернани" на Верди

Записът е от паметен спектакъл, с който на 7 декември 1982 година откриват сезона в Миланската скала – събитие със силен отзвук и сред специалисти, и сред меломани. Излъчваме го ( на 22 февруари от 20 часа ) заради участието на Мирела Френи, великолепна в ролята на Елвира. Както разбира се и заради удивителното преобразяване на Николай Гяуров като..

публикувано на 22.02.25 в 08:00
Сцена от VI действие на операта „Ернани” от Верди

"Ернани", опера в четири действия от Джузепе Верди

Музика: Джузепе Верди Либрето: Франческо Пиаве по драмата на Виктор Юго. Представена за първи път: 9 март 1844 година във Венеция.  Действащи лица: • Ернани - бивш благородник, в момента разбойник (тенор)   • Елвира - годеница на Да Силва, влюбена в Ернани (сопран) • Гомес да Силва - испански благородник (бас) • Дон Карлос - бъдещият Карл V,..

публикувано на 21.02.25 в 12:18

"Избрани хорови творби" – вторият сборник на проф. д-р Георги Петков

Излезе от печат сборникът "Избрани хорови творби" на композитора, диригент и преподавател в Нов български университет – проф. д-р Георги Петков. Изданието съдържа 22 песни от различни фолклорни области, които проф. Петков е писал за различните състави, с които е работил през годините. "Реших, че е дошло време да предоставя на колегите хорови..

публикувано на 20.02.25 в 16:50

Българският хор "Булгапея" с първи концерт в Брюксел за 2025 година

Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création.  Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..

публикувано на 18.02.25 в 14:35
Албена Петрович-Врачанска

Албена Петрович-Врачанска: Човек за да пише, трябва да има нещо да каже

Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...

публикувано на 18.02.25 в 08:20