Учените и лекарите твърдят, че кожата е най-големият човешки орган. Какво означава това в грижата и лечението на най-честите кожни тумори? – това бе акцентът в разговора с доц. Ива Гаврилова. Като опитен хирург нашият гост поясни как да познаем кожния меланом, какви са реалните прояви и симптоматика, как се диагностицира и лекува.
Разбира се, хирурзите са радикални професионалисти и за тях оперативното лечение е първостепенно, но доц. Гаврилова разказа за различни терапевтични схеми и медикаментозно лечение, което е не по-малко ефективно. И най-позитивното е, че съвременните терапии водят до много добра преживяемост на пациентите.
Преди да стигнем до същността на разговора, началото бе посветено на различни общочовешки въпроси: за семейството, за родословието, за кариерата. За тези две години от последната ни среща в ефир, доц. Ива Гаврилова бе отгледала малката си дъщеря, бе успяла да се хабилитира и вече е доцент. "И въпреки майчинството и останалите грижи, за периода на този дълъг отпуск, нито за миг не съм спирала да работя" – поясни тя.
Говорихме и за БАДО – Българската асоциация по дерматоонкология, в която доц. Гаврилова е деен участник и двигател на редица инициативи. Една от тях – поддържането на регистър за България, част от европейските правила и норми за следене и анализ на редица болести. Като координатор за нашата страна тя поддържа българските данни, свързани с туморите по кожата, в общия европейски регистър.
Във втората част на седмичното издание "За здравето" по телефона се включи проф. Иван Гаврилов. В град Монтана и в Троян водещият хирург на гърдата има редовни съботни прегледи с определена цикличност. Така, освен в Националната онкологична болница (УСБАЛО), където е началник на Клиниката по гръдна хирургия, проф. Гаврилов помага и на много жени от цялата страна. Отличен лекар и забележителен родолюбец, баща на нашата събеседничка, разговорът с него протече в познатото русло – род, семейство, фамилните ценности, уроците на родителите. А това, което доц. Ива Гаврилова е научила и наследила от своя баща, е работохолизмът и всеотдайността към пациентите.
Ако попаднете на белгийски битак, наречен брокант, ще забележите как ловците на антики най-внимателно ровичкат сред купищата ленени покривки и ръчно плетиво на лов за прочутата брюкселска дантела. Защото тя е като брюкселската вафла - символ! Само дето е далеч по-красива и по-малко калорична. Покривките от ефирното ръкоделие приличат на уголемени до..
През 2025 г. ще се случат общо четири затъмнения, съобщава в ефира на предаването "Следобед за любопитните" физикът Пенчо Маркишки от Института по астрономия с НАО при БАН. Две от тях ще бъдат пълни лунни – на 14 март и на 7 септември, а останалите две ще са частични слънчеви – на 29 март и 21 септември. От България ще можем да..
Своята кариера на художник-карикатурист, а и на "пописващ" пародии и смешки Димитър Чорбаджийски-Чудомир разгръща първоначално най-пълно във в. "Барабан", където работят още фигури като Борю Зевзека (Борис Руменов), Сава Злъчкин, Стоян Шатле и други – повечето днес забравени, но за времето си известни и обичани. За Чудомир, за творчеството му..
На 15 януари 1990 г. в залата на Съюза на българските писатели в София в присъствието на около 100 души – писатели, журналисти, учени, обществени деятели - е учредено Културно-просветното дружеството за връзки с бесарабските и таврийските българи "Родолюбец". В онези години за сънародниците ни в Молдова, Украйна, Казахстан, Сибир и т.н. в..
Пламен Вукадинов е водолаз, фотограф и инструктор по подводни спортове. Посещавал десетки места, попадал не веднъж в опасни ситуации, спасявал човешки животи. Тези истински истории описва в биографичната си книга "Адреналинът е моята стихия". Издава и втора – "Интоксикация", в която помества разкази на свои приятели и съмишленици, докоснали се до..
Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва..
Навършват се 143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора. За 13-и път ще бъде връчена Националната награда за живопис на името на художника...
В предаването ви предлагаме документален запис от 4 ноември 2024 г. от залата на Виенската държавна опера на спектакъла на "Мадам Бътерфлай" – триактната..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg