За превенцията и лечението на респираторните заболявания и грипа, чийто пик ще продължи приблизително до средата на февруари, в Lege Artis съвети дава пулмологът д-р София Ангелова.
Клиничната картина на грипа е много отличителна и се характеризира с кратък инкубационен период, подчертава д-р Ангелова.
В случай, че човек е контактувал с болен през деня, може още вечерта да вдигне висока температура, придружена от болка в мускулите, ставите и главата и отпадналост.
Д-р Ангелова съветва да се направи тест, който може в началото да не даде верен резултат, но във втория или третия ден би разкрил заболяването, за да започне навременно подходящо лечение.
Грипът се лекува с две групи медикаменти. Едната група повлиява само грип тип А, който сега, според д-р Ангелова, преобладава, а втората група лекува и А и Б.
В първите 48 часа е пикът на вирусната мултипликация и трябва да се приложи лечение, но и малко по-късно може да се потисне разпространението, така че да се избегне продължителното боледуване с усложнения.
"Не се приемат антибиотици при първите симптоми на грип на други вирусни инфекции", подчертава д-р Ангелова.
Често пациентите решават, че са излекувани около третия или четвъртия ден от боледуването, след което започва кашлица и образуване на секрет. При рентгенова снимка може да се установи така наречената "постгрипна пневмония", обяснява д-р Ангелова.
В добрите случаи до пет дни човек трябва да е напълно възстановен и да започне да приема, укрепващи имунната система, медикаменти.
Настоящият период на пик не е подходящо време за диети. Храненето трябва да е богато на витамини, като през зимата приемът на витамин Д е задължителен, съветва д-р Ангелова.
Позитивното мислене също е важно за здравето на организма – повече по темата чуйте в звуковия файл:
През последните дни сериалът "Юношество" разбуни обществения дебат, провокирайки размисли за средата, в която израстват днешните млади хора. Той насочи вниманието към начина, по който възрастните често подценяват факторите, формиращи съзнанието и поведението на новото поколение. В предаването "Време за наука" гостува Яница Петкова от агенция..
Освен Ден на шегата, 1 април е и Международен ден на птиците – една от най-старите дати в природозащитния календар . По този повод д-р Атанас Грозданов от Биологическия факултет на Софийския университет и част от общността "Дивата София" споделя своите наблюдения за връзката между присъствието на птици в ежедневието ни и усещането за щастие...
В навечерието на връчването на наградите "Инвеститор на годината", Мила Ненова , изпълнителен директор на Българската агенция за инвестиции, сподели в ефира на "Нашият ден" важността на тези награди за икономиката на страната и усилията, които се полагат за подобряване на инвестиционния климат в България. Тя подчерта, че събитието е не само..
Гимназията по механизация на селското стопанство "Пейо Яворов" в гр. Гоце Делчев изглежда е едно от най-бързо развиващите се училища в страната. Дори ако вземем само един от показателите – постоянно увеличаващият се брой на учениците – няма да сгрешим, ако допуснем, че тази гимназия дава надежда за бъдещето на селското стопанство в България. За..
1 април е не само Денят на шегата, а и Международният ден на птиците. Във Велико Търново днес, от 18:00 часа, в ТАМ – пространство за културни събития и социални инициативи, ще бъде създаден клуб по орнитология "В света на птиците". Негов инициатор е екологът Красимир Христов. С него разговаря редакторът Ани Маринова. Слушайте!
В рубриката "Културен код" на предаването Terra Култура гостува маестро Константин Илиевски – главен диригент на Симфоничния оркестър на Българското..
Вървиш, не спираш, силуети на хора се движат около теб, но ти чуваш само неговия глас. Превзел те е. Говори ти за старата любов, която е като сън,..
През 1970 г. Международната организация за радиоразпръскване обявява 1 април за Международен ден на хумора и шегата по радиото, с цел да се напомни на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg