Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Начертай карта на България" – Инициатива за 140 години от Съединението

| обновено на 27.01.25 в 10:32
Снимка: iwalk.bg

Една от най-вдъхновяващите инициативи тази година е състезанието "Начертай карта на България", организирано от фондация "Активна историческа карта". Събитието е посветено на 140-годишнината от Съединението на България и има за цел да насърчи учениците да изследват богатата история и география на страната ни чрез картография.

Състезанието е отворено за всички ученици от 1-ви до 12-и клас както в България, така и в българските училища в чужбина. Участниците са разделени в три възрастови категории, а творбите могат да бъдат в различни жанрове – природни, исторически, географски карти или карти, отразяващи културното наследство на българите.

"С това състезание искаме да постигнем няколко цели," сподели Николай Дунев, организатор на инициативата и председател на фондация "Активна историческа карта", в ефира на предаването "Нашият ден". Той подчерта, че основната цел е да отбележат значимото събитие – Съединението на България, но също така да вдъхновят учениците да използват карти като средство за учене и откриване на нови знания.

"Картите са отличен начин да привлечеш вниманието към историята и географията на България," отбеляза Дунев. Според него картографията е не само полезен инструмент за обучение, но и творчески начин за изразяване на интерес към националното ни наследство.

Състезанието предоставя уникална възможност на младите хора да демонстрират своето въображение и познания, като създадат карти, които разказват истории – от природните красоти на България до ключови исторически събития или аспекти от културата и традициите на страната.

Организаторите се надяват, че инициативата ще вдъхнови учениците да развиват уменията си в областта на картографията, докато откриват и разбират по-дълбоко историята и географията на България.

За повече информация относно състезанието и условията за участие, можете да се обърнете към фондация "Активна историческа карта".

Слушайте! 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Руслан Трад: Какво е бъдещето на Сирия след падането на режима на Асад

След толкова дългоочакваното падане на Башар ал Асад какво бъдеще очаква Сирия. Какви са перспективите пред страната на фона на продължаващата криза в Близкия изток и хаотичната ситуация в самата Сирия, където различните бунтовнически групировки в много случаи имат диаметрално противоположни искания – например Хаят Тахрир ал Шам и доминираните от..

публикувано на 27.01.25 в 16:45

Какъв е гласът на младите хора в България?

Пред какви трудностите са изправени младите в началото на творческия си път, какви са желанията им и препокриват ли се с реалността? Има ли връзка между отделните поколения и помагат ли си взаимно? Как участват в социалния, културния и политически живот и биват ли забелязани? Какви са бунтовете и тревогите им? Чувстват ли се свободни? Как новите..

публикувано на 27.01.25 в 16:11
Ману Чао

Кландестино

Clandestino – "Нелегален", е албум и песен на Ману Чао, певеца на "трета ръка" хората по света. В предаването става дума за въпросите на емиграцията, за новоизлязлата книга у нас на Ибрахима Балде и Амец Арсалюс – "Мингян", в превод от баскски на Мария Пачкова, за филма "Децата на Дунав" със сценарист Петър Георгиев, за романа на Емануил Видински –..

публикувано на 27.01.25 в 13:10

Cyrcl: Интелигентна алтернатива за градски транспорт

В рубриката "Зелените новатори на България" този път се срещаме със Симона Йончева и Енрико Маринов – двама от създателите на първата българска компания за споделени механични и електрически велосипеди Cyrcl. Тяхната визия е насочена към създаването на по-чист, по-здравословен и по-устойчив начин на живот в града. Компанията, основана от..

обновено на 27.01.25 в 11:42

СУ предлага магистърска програма, сертифицирана от Международната агенция за атомна енергия

С доц. Пламен Петков от Физическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" разговаряме в "Нашият ден" за магистърската програма "Ядрени технологии, мениджмънт и иновации" , която в началото на годината получи сертификат от Международната агенция за атомна енергия (МААЕ). Двугодишната магистърска програма Nuclear Technologies, Management, and..

публикувано на 27.01.25 в 10:24