Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

СУ предлага магистърска програма, сертифицирана от Международната агенция за атомна енергия

До 31 януари продължава кандидатстудентската кампания

Снимка: СУ

С доц. Пламен Петков от Физическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" разговаряме в "Нашият ден" за магистърската програма "Ядрени технологии, мениджмънт и иновации", която в началото на годината получи сертификат от Международната агенция за атомна енергия (МААЕ).

Двугодишната магистърска програма Nuclear Technologies, Management, and Innovations се предлага съвместно от Физическия факултет и от Стопанския факултет на Алма Матер, а крайният срок за записване в нея е 31 януари.

Доц. Петков разказва за сложния и дълъг процес на акредитация от Международната академия по мениджмънт (INMA) на МААЕ. В рамките на пет години Софийският университет е изготвил учебен план, съобразен с определени изисквания, и е посрещнал две акредитационни комисии, които са оценили ресурсите на университета и възможностите за реализация на бъдещите магистри по програмата.

Учебният план включва обучение, както в научно, така и в стопанско и икономическо направление. Всеки студент трябва да бъде запознат с управлението на ядрен реактор – изграждане, процес на експлоатация, ядрена безопасност, извеждане от експлоатация, управление на радиоактивни отпадъци. Тази част от програмата е организирана от Физическия факултет, пояснява доц. Петков.

Стопанският факултет предоставя курсовете по законодателство в областта, управленчески опит, съвременни комуникационни средства, управляване на икономическата и стопанска част на ядрената енергетика.

Доц. Петков изтъква, че първите два семестъра вече за проведени с положителни резултати. Формата на обучение е задочна и платена, затова СУ се е обърнал към водещи индустриални партньори за съдействие за отпускането на стипендии за магистрите, както и за организиране на стажове. Засега писма са изпратени до Български енергиен холдинг и до АЕЦ "Козлодуй", допълва доцентът.

По думите на госта има търсене на специалисти в областта, защото ядрената енергия е изправена пред нови предизвикателства. На теория проблемът за безопасността е решен, но предстоят много дейности по въвеждането на най-новите средства за обезопасяването на ядрения отпадък.

Според доц. Петков подходът към науките трябва да стане по-интердисциплинарен, защото това е изискването на технологичното и научно развитие днес.

Повече за двугодишната магистърска програма "Ядрени технологии, мениджмънт и иновации" чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Импулсът в мен: Мanifest – думата на 2024 година според речника на Кеймбридж

Речникът на Кеймбридж обяви manifest за дума на годината за 2024 година. Глаголът manifest е част от английския език и означава да демонстрираш нещо, което е очевидно, чрез знаци или действия – според описанието му в речника на Кеймбридж. В наши дни обаче думата вече описва позитивното мислене, което сбъдва желания и убеждението, че можеш със..

публикувано на 28.01.25 в 16:15

Национална среща на ученическите съвети: Стъпка към промяна в образованието

В рубриката "Времето на редактора" ви разказваме за Третата национална среща на ученическите съвети, която ще се проведе в град Пловдив. Това събитие е част от дейностите на Националния ученически парламент – мрежа, обединяваща ученически съвети и парламенти от цяла България, с цел ефективен диалог с институциите. Националният ученически..

обновено на 28.01.25 в 13:39

Технологичното образование в България – какво липсва?

Днес темата за подготовката на кадри, които да отговарят на нуждите на съвременния бизнес, е по-актуална от всякога. Каква е ролята на държавата, общините и бизнеса в този процес? Как върви изграждането на иновативни училища и СТЕМ центрове, които да мотивират учениците да изучават дисциплини като мехатроника, роботика, изкуствен интелект и..

обновено на 28.01.25 в 12:39

Руслан Трад: Какво е бъдещето на Сирия след падането на режима на Асад

След толкова дългоочакваното падане на Башар ал Асад какво бъдеще очаква Сирия. Какви са перспективите пред страната на фона на продължаващата криза в Близкия изток и хаотичната ситуация в самата Сирия, където различните бунтовнически групировки в много случаи имат диаметрално противоположни искания – например Хаят Тахрир ал Шам и доминираните от..

публикувано на 27.01.25 в 16:45

Какъв е гласът на младите хора в България?

Пред какви трудностите са изправени младите в началото на творческия си път, какви са желанията им и препокриват ли се с реалността? Има ли връзка между отделните поколения и помагат ли си взаимно? Как участват в социалния, културния и политически живот и биват ли забелязани? Какви са бунтовете и тревогите им? Чувстват ли се свободни? Как новите..

публикувано на 27.01.25 в 16:11