Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кландестино

Ману Чао
Снимка: uncut.co.uk

Clandestino – "Нелегален", е албум и песен на Ману Чао, певеца на "трета ръка" хората по света. В предаването става дума за въпросите на емиграцията, за новоизлязлата книга у нас на Ибрахима Балде и Амец Арсалюс – "Мингян", в превод от баскски на Мария Пачкова, за филма "Децата на Дунав" със сценарист Петър Георгиев, за романа на Емануил Видински – "Дом за начинаещи". Преди всичко обаче говорим за мотивите на придвижване на хората по света, за това, че понякога тези, които пътуват, плашат другите, при които пристигат. И че е валиден синдромът: "Аз съм вече тук, а други като мен не ми трябват".

Доналд Тръмп обяви затягане на граничния режим с Мексико, и това не е повод да пеем "осанна" или "разпни го", а да разсъждаваме за явлението многопосочно. Мария Пачкова разказва за превода на книгата, за отношението на баските към имигрантите, свързано и с историята на самите баски. Става дума за това, че в "Мингян" ни повече, ни по малко, автентично е предаден опитът и начинът на мислене на немалка част от днешните африкански мигранти. Стъписващи са и случаите на съвременни форми на робовладелство, които откриваме в страниците на четивото. Героят в книгата, млад гвинеец, изживява изпитания, трудни за представяне в съзнанието на съвременника ни.

Емануил Видински припомня опита си от германско католическо сиропиталище, и го оценява с положителен знак. Разказва за политетническата среда вътре и разсъждава за разликите в адаптационните настройки на различните етнически групи в Германия, както преди, така и днес. Петър Георгиев си припомня работата по филма "Децата на Дунав" – за футболния отбор, създаден от българи в Уругвай, и за пътуванията и срещите си там с потомци на наши сънародници.

Говорим за промените, които настъпват в местното население, ако преобладават настроенията за икономическа полза от имиграцията, или за застрашеност от неконтролирани потоци мигранти.

Участниците в дискусията засягат актуални въпроси на съвременните миграционни процеси, и обръщат особено внимание на българската емиграция по света, както и на тенденциите днес – за нарастване на потоците навън, или на обратни закономерности.


По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Инж. Габриела Данаилова, директор на ПГ „Васил Левски“ в Горна Оряховица

На учителя с любов: инж. Габриела Данаилова

Семейството на Професионалната техническа гимназия "Васил Левски" в Горна Оряховица – най-старото професионално училище в област Велико Търново, гостува в "Семейно радио" в лицето на директорката инж. Габриела Данаилова. Поканата е отправена от ученици от випуск 1979 година – част от училищната рок банда "Андромеда". Какви професии усвояват и как се..

публикувано на 15.04.25 в 15:03

Образованието отново в спор: Колко дни да може да извинява родителят?

В последните дни българската образователна система отново се оказа в центъра на общественото внимание – този път поводът е предложението да бъде намален броят на дните, в които родителите могат да извиняват отсъствията на децата си по домашни причини. Само преди година Министерството на образованието и науката (МОН) увеличи този лимит от 10 на 15..

обновено на 15.04.25 в 12:31
Гешов (седнал вдясно) при подписването на Букурещкия договор

История през поколенията: Разговор с правнучката на Иван Евстратиев Гешов

В рубриката "Разговорът" се срещаме с Александра Велинова-Морган, правнучка на една от най-значимите фигури в българската история – Иван Евстратиев Гешов . Той е български министър-председател, основател на Българското книжовно дружество и директор на Българската народна банка, като подписът му стои под първата емисия български левове...

обновено на 15.04.25 в 11:54

Пир и пост: Етика на храненето в съвременния свят

Способността да избираме кои искаме да бъдем е свързана с представата за храната като съзнателен избор. Във "Време за наука" проф. Стоян Ставру размишлява върху темата "Храна и етика" , запознава слушателите с понятието "гастрософия" и коментира популярните риалити формати, базирани на готвенето и храненето като индивидуални и социални практики...

публикувано на 15.04.25 в 11:30

Изкуственият интелект в образованието: инструмент или заплаха?

В рубриката "Темата на деня" бе повдигнат въпрос от изключителна важност: как можем ефективно да използваме изкуствения интелект (ИИ) в обучението по финансови и икономически дисциплини? Този актуален проблем беше в центъра на дискусията по време на кръглата маса "Търсещи знание", проведена под патронажа на ректора на УНСС. Представители на..

обновено на 15.04.25 в 11:12