Clandestino – "Нелегален", е албум и песен на Ману Чао, певеца на "трета ръка" хората по света. В предаването става дума за въпросите на емиграцията, за новоизлязлата книга у нас на Ибрахима Балде и Амец Арсалюс – "Мингян", в превод от баскски на Мария Пачкова, за филма "Децата на Дунав" със сценарист Петър Георгиев, за романа на Емануил Видински – "Дом за начинаещи". Преди всичко обаче говорим за мотивите на придвижване на хората по света, за това, че понякога тези, които пътуват, плашат другите, при които пристигат. И че е валиден синдромът: "Аз съм вече тук, а други като мен не ми трябват".
Доналд Тръмп обяви затягане на граничния режим с Мексико, и това не е повод да пеем "осанна" или "разпни го", а да разсъждаваме за явлението многопосочно. Мария Пачкова разказва за превода на книгата, за отношението на баските към имигрантите, свързано и с историята на самите баски. Става дума за това, че в "Мингян" ни повече, ни по малко, автентично е предаден опитът и начинът на мислене на немалка част от днешните африкански мигранти. Стъписващи са и случаите на съвременни форми на робовладелство, които откриваме в страниците на четивото. Героят в книгата, млад гвинеец, изживява изпитания, трудни за представяне в съзнанието на съвременника ни.
Емануил Видински припомня опита си от германско католическо сиропиталище, и го оценява с положителен знак. Разказва за политетническата среда вътре и разсъждава за разликите в адаптационните настройки на различните етнически групи в Германия, както преди, така и днес. Петър Георгиев си припомня работата по филма "Децата на Дунав" – за футболния отбор, създаден от българи в Уругвай, и за пътуванията и срещите си там с потомци на наши сънародници.
Говорим за промените, които настъпват в местното население, ако преобладават настроенията за икономическа полза от имиграцията, или за застрашеност от неконтролирани потоци мигранти.
Участниците в дискусията засягат актуални въпроси на съвременните миграционни процеси, и обръщат особено внимание на българската емиграция по света, както и на тенденциите днес – за нарастване на потоците навън, или на обратни закономерности.
Речникът на Кеймбридж обяви manifest за дума на годината за 2024 година. Глаголът manifest е част от английския език и означава да демонстрираш нещо, което е очевидно, чрез знаци или действия – според описанието му в речника на Кеймбридж. В наши дни обаче думата вече описва позитивното мислене, което сбъдва желания и убеждението, че можеш със..
В рубриката "Времето на редактора" ви разказваме за Третата национална среща на ученическите съвети, която ще се проведе в град Пловдив. Това събитие е част от дейностите на Националния ученически парламент – мрежа, обединяваща ученически съвети и парламенти от цяла България, с цел ефективен диалог с институциите. Националният ученически..
Днес темата за подготовката на кадри, които да отговарят на нуждите на съвременния бизнес, е по-актуална от всякога. Каква е ролята на държавата, общините и бизнеса в този процес? Как върви изграждането на иновативни училища и СТЕМ центрове, които да мотивират учениците да изучават дисциплини като мехатроника, роботика, изкуствен интелект и..
След толкова дългоочакваното падане на Башар ал Асад какво бъдеще очаква Сирия. Какви са перспективите пред страната на фона на продължаващата криза в Близкия изток и хаотичната ситуация в самата Сирия, където различните бунтовнически групировки в много случаи имат диаметрално противоположни искания – например Хаят Тахрир ал Шам и доминираните от..
Пред какви трудностите са изправени младите в началото на творческия си път, какви са желанията им и препокриват ли се с реалността? Има ли връзка между отделните поколения и помагат ли си взаимно? Как участват в социалния, културния и политически живот и биват ли забелязани? Какви са бунтовете и тревогите им? Чувстват ли се свободни? Как новите..
Отиде си вълшебницата на музикалното оформление Валя Бояджиева. Професионалният ѝ път премина в БНР. Работи за различни редакции в програма „Христо..
"Най-важното за един човек е да има възможността да изучава това, което му харесва и да се занимава точно с тази област, която го прави истински щастлив и..
Харуки Мураками, един от най-четените съвременни писатели, спряган многократно като следващ носител на Нобеловата награда за литература навърши 76 години...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg