Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кландестино

Ману Чао
Снимка: uncut.co.uk

Clandestino – "Нелегален", е албум и песен на Ману Чао, певеца на "трета ръка" хората по света. В предаването става дума за въпросите на емиграцията, за новоизлязлата книга у нас на Ибрахима Балде и Амец Арсалюс – "Мингян", в превод от баскски на Мария Пачкова, за филма "Децата на Дунав" със сценарист Петър Георгиев, за романа на Емануил Видински – "Дом за начинаещи". Преди всичко обаче говорим за мотивите на придвижване на хората по света, за това, че понякога тези, които пътуват, плашат другите, при които пристигат. И че е валиден синдромът: "Аз съм вече тук, а други като мен не ми трябват".

Доналд Тръмп обяви затягане на граничния режим с Мексико, и това не е повод да пеем "осанна" или "разпни го", а да разсъждаваме за явлението многопосочно. Мария Пачкова разказва за превода на книгата, за отношението на баските към имигрантите, свързано и с историята на самите баски. Става дума за това, че в "Мингян" ни повече, ни по малко, автентично е предаден опитът и начинът на мислене на немалка част от днешните африкански мигранти. Стъписващи са и случаите на съвременни форми на робовладелство, които откриваме в страниците на четивото. Героят в книгата, млад гвинеец, изживява изпитания, трудни за представяне в съзнанието на съвременника ни.

Емануил Видински припомня опита си от германско католическо сиропиталище, и го оценява с положителен знак. Разказва за политетническата среда вътре и разсъждава за разликите в адаптационните настройки на различните етнически групи в Германия, както преди, така и днес. Петър Георгиев си припомня работата по филма "Децата на Дунав" – за футболния отбор, създаден от българи в Уругвай, и за пътуванията и срещите си там с потомци на наши сънародници.

Говорим за промените, които настъпват в местното население, ако преобладават настроенията за икономическа полза от имиграцията, или за застрашеност от неконтролирани потоци мигранти.

Участниците в дискусията засягат актуални въпроси на съвременните миграционни процеси, и обръщат особено внимание на българската емиграция по света, както и на тенденциите днес – за нарастване на потоците навън, или на обратни закономерности.


По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. Владислав Миланов и д-р Антоанета Начева

Езикът на политиците е неразбираем, зад него не откриваме човека

Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета Начева и доц. Владислав Миланов , преподаватели във Факултета по славянски филологии на Софийския университет "Св. Кл. Охридски". Д оц. Владислав Миланов :  "Чистото и задълбочено политическо..

публикувано на 28.07.25 в 08:55
Георги Трайков пред очакващите реставрация мебели

Теория и практика на реставрирането

Георги Трайков от София се захваща с реставрирането на мебели почти като на шега, а се увлича дотолкова, че създава собствено ателие и се сдобива и с помощник – тапицера Александър Петренко. Да се реставрират мебели изглежда лесно, но е свързано с много груба и фина работа, усет за душата на предметите и за тяхната история. И понеже Георги..

публикувано на 27.07.25 в 10:05

Завистта и клеветата

В неделното евангелско четиво Христос излекува двама слепци и един, обхванат от бяс ням човек. За Сина Божи, който е Лекар на душите и телата, това не е първото изцеление. Прави впечатление не отричането на безспорното чудо, а неговото обяснение. Множество са физическите недъзи, които Христос облекчава, но винаги показва, че истинският носител на..

публикувано на 27.07.25 в 09:35
Валентин Вълканов

Борисов и Пеевски – феномените на българската демокрация

Защо 12 години след протестите ДАНСwithme и "Белия автобус"  днес по площадите на големите български градове отново има протестиращи хора, които искат справедлива съдебна система у нас . Какво пропусна гражданското ни общество, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ. Какво..

публикувано на 26.07.25 в 09:05
Доц. Жана Попова

Журналистите не бива да спират да пишат за това кой проверява проверяващия

Осъдителната присъда за журналиста Борис Митов и "Медиапул"  коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова , преподавател във ФЖМК. "Това дело е изключително важно в няколко посоки, особено сега, когато говорим за събитията с кмета на Варна и за всички последици от действието на прокуратура, на Антикорупционната комисия и..

публикувано на 25.07.25 в 15:20