Три български ученички ще представят научните си разработки на един от най-престижните конкурси за млади учени – Международния научен и инженерен панаир Regeneron 2025, който ще се проведе през май в Кълъмбъс, Охайо.
Те ще имат възможност да се включат в световното изложение, след като спечелиха първите три награди на тазгодишното издание на Панаира на науките и иновациите. Страната ни ще бъде представена от дванадесетокласничката Александра Николова от ППМГ "Акад. Никола Обрешков" в Бургас, която участва с проекта "Инхибиране на α-амилаза като терапевтична стратегия за третиране на захарен диабет".
"Първо, нека ви кажа малко повече за самото заболяване диабет. Това е сериозно заболяване, което е широко разпространено. Според данни от 2021 година на десет човека един страда от захарен диабет и за това аз се насочих към това заболяване. Идеята на инхибирането на α-амилаза, т.е. проектът е, че всеки път когато се храним, ние приемаме въглехидрати под формата на големи молекули, така наречените "полизахариди". В този си вид те не могат да се усвоят от организма на човека и затова те се разграждат на по-малки молекули, а α-амилазата е един от ензимите, участващи в процеса.
Ние предполагаме, че ако потиснем активността на този ензим, то разграждането ще се забави, едновременно с това и процесът на разграждането на захаридите, а в резултат на това няма да се покачва нивото на кръвната захар, което се наблюдава след хранене. Това е и идеята на проекта", сподели в ефира на "Следобед за любопитните" Александра Николова.
Александра Николова започва да чете на 5 години и първата ѝ книжка е енциклопедия на космоса. Преподавателката по биология Петя Лазарова представя предмета биология по такъв начин, че спечелва Александра за науката. От осми клас момичето се занимава с биология, а в десети е и първата ѝ разработка, която е била свързана с антиколагулантите. По този проект Александра Николова работи година заедно с доц. доктор инж. Йордан Георгиев от университета "Проф. Асен Златаров" в Бургас. Проектът "Инхибиране на α-амилаза като терапевтична стратегия за третиране на захарен диабет" наистина би имал реализация, споделя Александра.
Другите две големи награди от конкурса са за възпитанички на МГ "Акад. Кирил Попов" в Пловдив. Демира Недева от 12-и клас. Тя ще презентира проекта си "Фиксирани системи на Shapley-Shubik и Banzhaf индекси с един или двама президенти", а Димана Праматарова от 11-и клас ще покаже научните си изследвания по темата "Непълни с квадрати факториели на полиноми".
В световното изложение ще участва и Александра Петкова, която през септември спечели първа награда на Европейския конкурс за млади учени (EUCYS). Възпитаничката на НПМГ ще представлява страните от Европейския съюз.
Конкурсът се организира от Института по математика и информатика при БАН с подкрепата на МОН. Той е част от инициативите, провеждани в рамките на Националната програма "Образование с наука". Чрез него се цели откриване на млади научни таланти сред младежите, както и подпомагане на бъдещето им развитие. Предоставя се възможност и за международно презентиране на откритията им, които биха помогнали за разрешаването на актуални обществени предизвикателства. Инициативата се реализира в партньорство с Клуб "Млади таланти“.
Цялото интервю на Ани Костова с Александра Николова от предаването "Следобед за любопитните" можете да чуете в звуковия файл.
Повечето хора обикновено спят между седем и девет часа всяка нощ. Науката твърди, че някои хора могат да се чувстват добре само с четири часа сън, като са напълно отпочинали и готови за работа. Звучи като суперсила, а за някои щастливци това е генетична реалност. Изследователите отдавна се интересуват от хората, които естествено спят кратко време...
В деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност – 24 май, събеседниците на Антон Митов говорят за единните стандарти и методология за дигитализиране на музейно, библиотечно и аудио-визуално съдържание. Или накратко – за процеса на преобразуване на информация в цифров (електронен) формат в БНР...
Международният ден на биологичното разнообразие се отбелязва ежегодно на 22-ри май. Той се чества от 2001 г. с резолюция A/RES/55/201 на Общото събрание на Организацията на обединените нации (ООН) от 20 декември 2000 г. Темата на инициативата през настоящата 2025 г. е: "Хармония с природата и устойчиво развитие". Какво е това биологично..
В рубриката "Всичко за образованието" задаваме въпроса на директора на СУ "Д-р Петър Берон" в Червен бряг Антон Шуманов. Преди да запеем "Върви, народе възродени" и да си дадем сметка колко се разминава общата картина на средното ни училище от наследените от далечни времена очаквания към него, искаме да разберем има ли начин то да бъде мястото,..
Имаме известен отлив от фундаменталните научни изследвания поради естеството на науката днес, малко са финансовите инструменти за този тип фундаментални изследвания, а без тях трудно се стига до приложни постижения, така че тук също е необходима особена грижа. "Това, което като жена бих искала да постигна, е да създам още по-силно усещане в..
Има ли руска пропаганда в българските училища и какво показва разследване на БНТ, коментира в „Мрежата“ по програма „Христо Ботев“ Мая Димитрова,..
Как да различим социалните от политическите послания в една криза и защо исканията на синдикалистите по време на протестите в градския транспорт на..
"Тъй като писарите ще продължат, малцината читатели, които ги имаше по света, ще сменят занаята си и ще станат също писари" – това някак беше първата..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg