Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Александра Николова ще представя България на конкурса за млади учени

Александра Николова
Снимка: личен архив

Три български ученички ще представят научните си разработки на един от най-престижните конкурси за млади учени – Международния научен и инженерен панаир Regeneron 2025, който ще се проведе през май в Кълъмбъс, Охайо.

Те ще имат възможност да се включат в световното изложение, след като спечелиха първите три награди на тазгодишното издание на Панаира на науките и иновациите. Страната ни ще бъде представена от дванадесетокласничката Александра Николова от ППМГ "Акад. Никола Обрешков" в Бургас, която участва с проекта "Инхибиране на α-амилаза като терапевтична стратегия за третиране на захарен диабет".

"Първо, нека ви кажа малко повече за самото заболяване диабет. Това е сериозно заболяване, което е широко разпространено. Според данни от 2021 година на десет човека един страда от захарен диабет и за това аз се насочих към това заболяване. Идеята на инхибирането на α-амилаза, т.е. проектът е, че всеки път когато се храним, ние приемаме въглехидрати под формата на големи молекули, така наречените "полизахариди". В този си вид те не могат да се усвоят от организма на човека и затова те се разграждат на по-малки молекули, а α-амилазата е един от ензимите, участващи в процеса. 

Ние предполагаме, че ако потиснем активността на този ензим, то разграждането ще се забави, едновременно с това и процесът на разграждането на захаридите, а в резултат на това няма да се покачва нивото на кръвната захар, което се наблюдава след хранене. Това е и идеята на проекта", сподели в ефира на "Следобед за любопитните" Александра Николова. 

Александра Николова започва да чете на 5 години и първата ѝ книжка е енциклопедия на космоса. Преподавателката по биология Петя Лазарова представя предмета биология по такъв начин, че спечелва Александра за науката. От осми клас момичето се занимава с биология, а в десети е и първата ѝ разработка, която е била свързана с антиколагулантите. По този проект Александра Николова работи година заедно с доц. доктор инж. Йордан Георгиев от университета "Проф. Асен Златаров" в Бургас. Проектът "Инхибиране на α-амилаза като терапевтична стратегия за третиране на захарен диабет" наистина би имал реализация, споделя Александра.

Другите две големи награди от конкурса са за възпитанички на МГ "Акад. Кирил Попов" в Пловдив. Демира Недева от 12-и клас. Тя ще презентира проекта си "Фиксирани системи на Shapley-Shubik и Banzhaf индекси с един или двама президенти", а Димана Праматарова от 11-и клас ще покаже научните си изследвания по темата "Непълни с квадрати факториели на полиноми".  

В световното изложение ще участва и Александра Петкова, която през септември спечели първа награда на Европейския конкурс за млади учени (EUCYS). Възпитаничката на НПМГ ще представлява страните от Европейския съюз. 

Конкурсът се организира от Института по математика и информатика при БАН с подкрепата на МОН. Той е част от инициативите, провеждани в рамките на Националната програма "Образование с наука". Чрез него се цели откриване на млади научни таланти сред младежите, както и подпомагане на бъдещето им развитие. Предоставя се възможност и за международно презентиране на откритията им, които биха помогнали за разрешаването на актуални обществени предизвикателства. Инициативата се реализира в партньорство с Клуб "Млади таланти“.

Цялото интервю на Ани Костова с Александра Николова от предаването "Следобед за любопитните" можете да чуете в звуковия файл.

Снимка – личен архив
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Защо не бива да скитаме сами из Делхи

С певеца Александър Александров-Алекс неотдавна се разговорихме за пътешествията му по света - за Тайланд, Тайван и Дубай. Тогава той ми каза, че няколко пъти е бил на различни фестивали   в Индия и аз силно се развълнувах, понеже не съм ходила в щата Пенджаб. А от разни книжки знам, че името му идва от Петоречие – срещата на пет реки и там в зората..

публикувано на 13.04.25 в 16:45
Проф. Красимира Алексова

Лингвистика на възприемането или на кого ще повярвате

Свидетелски, преизказни, съдържащи умозаключения или изразяващи съмнение глаголни форми – езикът ни разполага с тях, а използващите и възприемащите ги спонтанно ги избират или реагират във всекидневното общуване. Едно ново направление в лингвистиката – перцептуалната лингвистика – изследва начините на въздействие на определени глаголни форми върху..

публикувано на 13.04.25 в 12:05
Доц. Димитър Желев, Ани Костова, Ивайло Младенов и проф. дн Климент Найденов (от ляво надясно)

Реализация и сбъднати мечти предлага Геолого-географският факултет на СУ

В Геолого-географския факултет на СУ "Св. Кл. Охридски" всеки може да изследва себе си, изследвайки света. Предаването  "Следобед за любопитните" гостува на факултета. "Нашият факултет е един от най-иновативните в университета, тъй като трансформирахме специалностите си, така че да отговарят на професии на бъдещето, които започват да се оформят...

публикувано на 12.04.25 в 10:15

Валери Леков – от ромската махала в Кюстендил до програма "Христо Ботев" на БНР

Първи стъпки Аз съм тръгнал от ромската махала на град Кюстендил. Минах през читалището в махалата, минах през училището, което според мен е най-важното нещо в живота на един човек. И всичко това, което правих през годините и като самодеец (аз съм се занимавал с театър и естрадна сатира, снимал съм разни нещица за местната кабелна телевизия), ми..

публикувано на 11.04.25 в 15:25
Стоимен Димитров

Бъдещият лекар Стоимен Димитров: Хипократовата клетва още тежи

Той е на 25, бъдещ лекар, който избира своя път в детска възраст и върви по него уверено, с много вдъхновение и ентусиазъм. Стоимен Димитров завършва специалност "Медицина", в МУ "Проф. д-р Параскев Стоянов" – Варна. Бъдещият лекар е избрал за свое професионално призвание ревматологията. Интересите му са в сферите на социалнозначимите ревматични..

публикувано на 10.04.25 в 16:35