"Ръководство за справяне със стреса или защо зебрите нямат язва" е една от знаковите книги на Робърт Саполски, невролог и приматолог, професор по биология, неврология и неврохирургия в Станфордския университет.
Доц. Росен Люцканов представя книгата и основните идеи в работата на самия Саполски във "Време за наука".
"Книгата е ръководство за справяне със стреса, но и много повече от това. Те е едно влакче което ни отвежда през историята на науката, и през историята на литературата", казва доц. Люцканов.
По думите на философа не всеки вид стрес е опасен. Хроничният, психологически стрес е това, което ни убива бавно и като скрит злодей стои зад редица болести.
Книгата "Ръководство за справяне със стреса или защо зебрите нямат язва" е изпълнена с аналогии с животинското царство, защото в него могат да се открият полезни за хората сходства и разлики.
Доц. Люцканов посочва един от примерите – когато един плъх е подложен на стрес, гризането на клечка го успокоява. По аналогичен начин хората имат нужда да изкарат агресията върху обект от обикалящата ги среда – често пъти върху членовете на семейството си. Това обаче не подобрява ситуацията, допълва гостът.
Робърт Саполски дава добре премерени и практични препоръки за преодоляване на стреса, като книгата няма претенцията да реши всички проблеми на читателя, подчертава доц. Люцканов.
Едно от посланията на автора е, че човек се нуждае от социална подкрепа. Всеки социален примат – и бабуинът, и човекът – е подложен на опасност, когато е изключен от групата, пише Саполски.
Доц. Люцканов изтъква, че всеки човек преработва стреса различно и обръща внимание на положението "бий се или бягай", чието продължение е "грижи се и се сдружавай".
Реакцията, когато човек е изправен пред изпитания, е свързана с търсенето на опора сред околните.
"Много от нещата, които ни се вменява, че са лични провали, са свързани със средата, в която живеем. В едно общество, в което има неравенства, насилие, несигурност, идеята, че с устойчива психика може да се изплува над блатото, е крайно илюзорна и изключително вредна", коментира доц. Люцканов.
В "Ръководство за справяне със стреса или защо зебрите нямат язва" Сапослки посява семената на идеите, които развива в своите по-късни текстове. Една от тези идеи е, че свободната воля е илюзия.
Към момента доц. Люцканов работи върху превода на книгата с английско заглавие Determined – най-провокативния труд на Саполски. Това, по думите на госта, е книга, която няма да остави никой читател безразличен.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
Той е на 25, бъдещ лекар, който избира своя път в детска възраст и върви по него уверено, с много вдъхновение и ентусиазъм. Стоимен Димитров завършва специалност "Медицина", в МУ "Проф. д-р Параскев Стоянов" – Варна. Бъдещият лекар е избрал за свое професионално призвание ревматологията. Интересите му са в сферите на социалнозначимите ревматични..
Пламена Николова, културолог и образователен експерт от фондация "Rise Bulgaria" и Яна Алексиева, изпълнителен директор на асоциация "Родители" коментират в "Какво се случва" идеите за образователни промени, които се появиха в публичното пространство. Сред тях са санкции за родителите, забрана за телефони в училище, оценка за дисциплина и обучение по..
С активната намеса на граждански организации, училища и действащи медиатори през лятото на 2024 г. професията "Образователна медиация" беше включена в списъка с професии, които ще могат да се усвояват в професионални гимназии и центрове за професионално обучение. За да започне обучението на бъдещите медиатори, до две години трябва да се подготвят и..
В България е било време, когато талантливите ѝ синове и дъщери са имали възможност да учат при водещи представители на културата в Западна Европа и там на дело да доказват огромните си способности. Това става и с композитора Любомир Пипков, един от най-големите български музиканти, автор на операта "Янините девет братя" и на още толкова много..
Върху значими проблеми дискутирахме заедно с акад. Богдан Петрунов. Опитен учен, лекар и преподавател, дългогодишен ръководител на Националния център по заразни и паразитни болести, акад. Петрунов е доайенът на българската алергология. Много са неговите ученици и последователи, а лично той едва преди няколко месеца прекрати активната си лекарска..
"…И продължавах да рисувам сама“ е изложба-пътешествие, което отбелязва 150 години от рождението на Елена Карамихайлова. В нея се въвеждат низ от..
Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава..
В ефира на медицинското предаване Lege Artis проф. д-р Атанас Темелков – дългогодишен анестезиолог в МВР-болница – коментира трагичния случай с..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg