Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ботаническата градина на БАН показва колекцията си от орхидеи

До 1 март вратите са отворени за посетители всеки ден от 10 ч. до 16 ч.

Снимка: Ботаническа градина - БАН

През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis.

Млад мъж, изпратен през 1889 година да търси катлеи за английския колекционер сър Тревър Лорънс, прекарва четиринадесет дни в калната джунгла, след което никой никога не чува повече за него.

Десетки ловци стават жертви на треска, малария, инциденти или убийства. Други се превръщат в трофеи за главорези или в храна за ужасни същества като летящи жълти гущери, гърмящи змии, ягуари, кърлежи или жилещи оси марабунта.

Някои ловци на орхидеи биват погубени от свои "колеги". Всички тръгват на път с готовността да упражнят насилие. Да бъдеш ловец на орхидеи винаги е означавало да преследваш прекрасни неща по отвратителни места. От средата на XIX век до началото на XX век, когато ловът на орхидеи е в своя разцвет, опасните места са действително много опасни, затова всеки, който предлага услугите си като ловец, е задължително да бъде жилав, дързък и готов да умре далече от дома.

Тези полезни знания, скъпи слушатели, са от книгата "Крадецът на орхидеи" на Сюзън Орлийн.

Можем да оценим днес възможността да отглеждаме тези смъртоносно красиви растения – орхидеите у дома или да посетим Ботаническата градина на БАН, която отваря вратите си, за да ни покаже щедрата красота на колекцията си от различни видове орхидеи.

До 1 март всеки ден от 10 ч. до 16 ч. в Ботаническата градина на БАН посетителите могат да видят красива колекция от орхидеи, да закупят на място видове и да получат ценни съвет и да тяхното отглеждане.

В рамките на инициативата събота и неделя от 11 ч. ще се провеждат и беседи, посветени на орхидеите.

Чуйте какво каза д-р Антоанета Петрова, дългогодишен директор на Ботаническата градина на БАН, в "Нашият ден":  



По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

На тринайсти без суеверия

В тринайстия от началото на годината петък водещите на "И рибар съм, и ловец съм" без излишни суеверия отправят поглед към ловните полета – Асен Масларски от студиото в София, Росен Мирчев от изложението "Природа. Лов. Риболов" в Пловдив, на което ще бъде посветено следващото предаване. Този път можем да чуем: - Отзвук от състезанието на стрелбищен..

публикувано на 31.03.25 в 16:45
Росен Маринов

Захвърлен в природата

Преди осем години Росен Маринов от Горна Оряховица купува заедно със семейството си двете последни оцелели къщи в отдалечена махала на севлиевското село Кръвеник и започва да възстановява както къщите, така и пасищата в района. До къщите се стига трудно, въпреки усилията на Росен да облагороди пътя. През 2022 г. той се установява за постоянно в..

публикувано на 31.03.25 в 15:10
Теодор Цеков

Антон Митов представя: Логиката е нарушена

Водещият на предаването и Теодор Цеков, журналист в сайта filternews.bg, по следите на европейските и световни събития. "Как тракторът кротко пасеше" – за съдържанието на тридневни запасни пакети за оцеляване в плана на Европейската комисия, или закъде сме без маникюристи, педикюристи и карти за игра? Възходът на европейските крайнодесни партии...

публикувано на 31.03.25 в 12:58

10 години Българско пещерно дружество: Постижения и предизвикателства

В поредния епизод на рубриката "Разговорът" се срещаме с проф. д-р Алексей Стоев – астроном, спелеолог, преподавател и председател на Българското пещерно дружество. Темата на разговора е историята и проблемите на пещерното движение в България, опазването и паспортизацията на пещерите у нас, както и липсата на Закон за пещерите. Повод за този..

обновено на 31.03.25 в 11:56
Маттео Де Кринис, пастор Трайчо Стефанов, Ана-Мариа Кръстева,  Александър Йорданов и Белослава Ленчева

Екология на душата

"Екология на душата" е поредния междурелигиозен семинар за младите хора на България. Форумът събра близо 50 участници от 6 религиозни традиции от 13 населени места на България. Той е организиран от сдружение "Мостове" и Национален съвет на религиозните общности в България. Как младите хора, успяват да намерят път към различния, за диалога, за..

публикувано на 31.03.25 в 11:05