През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis.
Млад мъж, изпратен през 1889 година да търси катлеи за английския колекционер сър Тревър Лорънс, прекарва четиринадесет дни в калната джунгла, след което никой никога не чува повече за него.
Десетки ловци стават жертви на треска, малария, инциденти или убийства. Други се превръщат в трофеи за главорези или в храна за ужасни същества като летящи жълти гущери, гърмящи змии, ягуари, кърлежи или жилещи оси марабунта.
Някои ловци на орхидеи биват погубени от свои "колеги". Всички тръгват на път с готовността да упражнят насилие. Да бъдеш ловец на орхидеи винаги е означавало да преследваш прекрасни неща по отвратителни места. От средата на XIX век до началото на XX век, когато ловът на орхидеи е в своя разцвет, опасните места са действително много опасни, затова всеки, който предлага услугите си като ловец, е задължително да бъде жилав, дързък и готов да умре далече от дома.
Тези полезни знания, скъпи слушатели, са от книгата "Крадецът на орхидеи" на Сюзън Орлийн.
Можем да оценим днес възможността да отглеждаме тези смъртоносно красиви растения – орхидеите у дома или да посетим Ботаническата градина на БАН, която отваря вратите си, за да ни покаже щедрата красота на колекцията си от различни видове орхидеи.
До 1 март всеки ден от 10 ч. до 16 ч. в Ботаническата градина на БАН посетителите могат да видят красива колекция от орхидеи, да закупят на място видове и да получат ценни съвет и да тяхното отглеждане.
В рамките на инициативата събота и неделя от 11 ч. ще се провеждат и беседи, посветени на орхидеите.
Чуйте какво каза д-р Антоанета Петрова, дългогодишен директор на Ботаническата градина на БАН, в "Нашият ден":
Защо 12 години след протестите ДАНСwithme и "Белия автобус" днес по площадите на големите български градове отново има протестиращи хора, които искат справедлива съдебна система у нас . Какво пропусна гражданското ни общество, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ. Какво..
Осъдителната присъда за журналиста Борис Митов и "Медиапул" коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова , преподавател във ФЖМК. "Това дело е изключително важно в няколко посоки, особено сега, когато говорим за събитията с кмета на Варна и за всички последици от действието на прокуратура, на Антикорупционната комисия и..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Минчо Димчев, Търговище: Съседът ми направи ламаринен гараж в двора си, непосредствено до моята ограда. Направих молба до Общината и до МРРБ. От министерството ми отговориха, че от Общината могат да разрешат въпроса. Зная, че..
Какви са отговорностите на производителите на дефектни стоки? Кое е новото според европейската директива? Проф. Таня Йосифова – експерт по гражданско и търговско право, председател на Арбитражния съд при Българската стопанска камара, консултант на "Законът и Темида", коментира новото в правната уредба: "Става дума за новата директива на ЕС 2024/2853, в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гости са двама млади, но вече наложили се български дизайнери – Калоян Василев и Симеон Димитров . Те са съоснователи на първото българско студио за мебели, което е представило страната ни на престижната Седмица на дизайна в Милано – едно от най-големите събития в света на интериорния и продуктов..
Защо 12 години след протестите ДАНСwithme и "Белия автобус" днес по площадите на големите български градове отново има протестиращи хора, които..
Поетеса, писателка, преподавателка и учен от БАН, Людмила Миндова написва книгата си "Ангелът на прехода" не само в памет на своята майка Свобода..
На Световния ден за предотвратяване на удавянията в рубриката "Темата на деня" ви срещаме с Васил Загорчев от Life Saving Bulgaria – специалист по..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg