В театралния салон сте, притаи ли сте дъх, тихо е, спектакълът започва. Кое е първото, което виждате?
Всъщност няма нужда от много размисъл – декорът е. Всеки театрален спектакъл представлява отделен свят със свои собствени, специфични закони. За да провокира определени емоции у зрителите, този свят трябва да е създаден от познати символи – цветове, материи, светлини, предмети, които да го превърнат в адекватен и верен за зрителското око. Това е съществената роля на сценографията в едно представление, а за да я има нея, ги има и тях – художниците на вътрешните, а и външни светове на персонажите, на историята. Те материализират реалните и магични пространства, които се превръщат от скица в реални декори, костюми и реквизит.
Сценографът е истинска ренесансова личност, която съчетава в себе си уменията на архитект, дизайнер и инженер, а знанията му за различните видове изкуства му дават свободата да открива множество връзки между произведенията на изкуството и техния визуален свят.
Обикновено всичко започва от фантазиите на един човек, осмелил се да ги постави в драматургия. Оттам сценографът, в пряка връзка с режисьора и актьорите, създава скица по тези думи, а скицата постепенно оживява, първоначално в макет, а след това и в декори, костюми, реквизит, определена светлина.
Така Огняна Серафимова отвежда зрителите в "Лисабон“ заради едноименния спектакъл на Младежкия театър с драматург Захари Карабашлиев и режисьор Яна Титова, а Ясмин Манделли създава света на "Анна-непоправимата" от Стефано Масини с режисьор Надя Панчева, спектакъл на Оренда Арт център и "Топлоцентрала". Те, заедно с Никола Тороманов и Свила Величкова, са номинирани за "Икар" 2025 в категория "Сценография".
В "Какво се случва" Огняна Серафимова и Ясмин Манделли разказаха за отговорността да изграждаш реалности на театралната сцена, за собствения си подход към създаването на триизмерни образи от написаните истории, за това какво означава в действителност да придадеш плът на нещата и за личния си път към този вид изобразително изкуство. Двете са трето поколение художници и от години тъкмо сценографията е в главната роля за тях.
Наградите на победителите в творческия конкурс за рисунка "Приказните герои на Х. К. Андерсен – неделима част от вълшебното детство" ще бъдат връчени днес, 2 април, от 10 часа в Регионална библиотека "Петър Стъпов" в Търговище. Събитието ще бъде съпътствано от литературен празник по повод Международния ден на детската книга и 220..
От 18 април в кината ще бъде представен документалният филм "Жестокият път" на режисьора Деян Барарев. Лентата имаше премиера в рамките на тазгодишния София филм фест.1984 година. В сянката на Желязната завеса една нация дръзва да предизвика боговете. По случай 40-годишнината от социалистическата революция България изправя своите най-добри алпинисти..
Под мотото "Стани беден/родна действителност", на спектакъл-церемония на рождения си ден, 7 април, Сатирата ще връчи на голямата си сцена националните награди " Златен Кукерикон". Ще ги получат актьори от цялата страна за достиженията им в най-трудния жанр – сатирата. Ще бъдат излъчени лауреати в петте категории: награда за Млада надежда; за..
С въпросите как можем да обясним пред другите но и пред себе си някои от най емблематичните български черти, най-познатите образи и личности, кои са познатите и непознати лица на страната ни и възможно ли е да се погледнем с външен поглед отвътре поканихме журналистът, но и поет, Димитър Кенаров на разговор в "Какво се случва?" – формален повод е..
В рубриката "Културен код" на предаването Terra Култура гостува маестро Константин Илиевски – главен диригент на Симфоничния оркестър на Българското..
През 1970 г. Международната организация за радиоразпръскване обявява 1 април за Международен ден на хумора и шегата по радиото, с цел да се напомни на..
"Сън преди вечност" е новата изложба на художника Мартин Джачков, която на 5 април ще бъде открита в галерия "Видима" в Севлиево . В нея Джачков..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg