Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фестивалът "Реките на София" търси визуални инсталации за шестото си издание

Снимка: "Реките на София"

Фестивалът "Реките на София" тази година ще се проведе между 29 и 31 август. Екипът на фондация "Колективът" обявява конкурс за тематични артинсталации, които ще станат част от дизайна на градския фестивал.

За изискванията към кандидатите, за плана на фестивалните зони и поддържането на реките на София – разговор в "Нашият ден" с арх. Гергана Илиева от "Колективът".

Още миналата година екипът зад "Реките на София" е решил да разшири формата на разказ, като обособи в зоната на фестивала изложбено пространство за изкуство. Били са подадени около 200 творби – постери и рисунки, разказва арх. Илиева.

В тазгодишното издание на фестивала организаторите искат да надградят дизайна на фестивала с по-пространствено изкуство под формата на артинсталации – скулптурни или аудио-визуални.

Реката, по думите на арх. Илиева, е непредсказуема природна даденост, затова трудно подлежи на постоянна намеса. Приносът на фестивала "Реките на София", който всяка година се провежда на различна локация в града, е, че хората започват да припознават тези природни зони, а коритото на реките бива почистено.

На 13 май се затварят опциите за кандидатстване с артинсталация. Ще бъдат избрани пет проекта – три на утвърдени артисти и два на млади автори. Днес (14 април) от 18:30 ще бъде представена отворената покана, като по време на груповата среща организаторите ще отговорят на въпросите на кандидатите.

"Очакваме хубави идеи и интересни тълкувания на въпроса за реките", заявява арх. Илиева и добавя, че авторите на проектите трябва да са готови да ги изпълнят физически навреме за фестивала.

Арх. Илиева коментира сегашния статут и състоянието на реките в столицата: "Забелязваме, че започва да се променя перспективата на хората."

В края на миналата година излезе документалният филм "Реките на София". Това се случи малко след като кметът на София Васил Терзиев подписа меморандум за устойчиво управление на реките заедно с четири районни администрации и няколко граждански организации.

Организаторите на "Реките на София" очакват напредък по четири основни линии: именуване и официално признаване на притоците, които на хартия не съществуват; прецизиране на кадастралните данни; превенция, контрол и отстраняване на незаконни зауствания и замърсявания; използване на нови методи за проверка качеството на водата.

Благодарение на обществения натиск вече са почистени 120 преливника – поддръжка, която е необходима за качеството на водата.

"И тази година продължаваме събирането на данни главно за Перловска река, което ще помогне за актуализирането на кадастралните данни. Това изисква доста комуникация и регулярна проверка докъде се движи администрацията", разказва още арх. Илиева.

Чуйте повече по темата в звуковия файл:


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Инж. Габриела Данаилова, директор на ПГ „Васил Левски“ в Горна Оряховица

На учителя с любов: инж. Габриела Данаилова

Семейството на Професионалната техническа гимназия "Васил Левски" в Горна Оряховица – най-старото професионално училище в област Велико Търново, гостува в "Семейно радио" в лицето на директорката инж. Габриела Данаилова. Поканата е отправена от ученици от випуск 1979 година – част от училищната рок банда "Андромеда". Какви професии усвояват и как се..

публикувано на 15.04.25 в 15:03

Образованието отново в спор: Колко дни да може да извинява родителят?

В последните дни българската образователна система отново се оказа в центъра на общественото внимание – този път поводът е предложението да бъде намален броят на дните, в които родителите могат да извиняват отсъствията на децата си по домашни причини. Само преди година Министерството на образованието и науката (МОН) увеличи този лимит от 10 на 15..

обновено на 15.04.25 в 12:31
Гешов (седнал вдясно) при подписването на Букурещкия договор

История през поколенията: Разговор с правнучката на Иван Евстратиев Гешов

В рубриката "Разговорът" се срещаме с Александра Велинова-Морган, правнучка на една от най-значимите фигури в българската история – Иван Евстратиев Гешов . Той е български министър-председател, основател на Българското книжовно дружество и директор на Българската народна банка, като подписът му стои под първата емисия български левове...

обновено на 15.04.25 в 11:54

Пир и пост: Етика на храненето в съвременния свят

Способността да избираме кои искаме да бъдем е свързана с представата за храната като съзнателен избор. Във "Време за наука" проф. Стоян Ставру размишлява върху темата "Храна и етика" , запознава слушателите с понятието "гастрософия" и коментира популярните риалити формати, базирани на готвенето и храненето като индивидуални и социални практики...

публикувано на 15.04.25 в 11:30

Изкуственият интелект в образованието: инструмент или заплаха?

В рубриката "Темата на деня" бе повдигнат въпрос от изключителна важност: как можем ефективно да използваме изкуствения интелект (ИИ) в обучението по финансови и икономически дисциплини? Този актуален проблем беше в центъра на дискусията по време на кръглата маса "Търсещи знание", проведена под патронажа на ректора на УНСС. Представители на..

обновено на 15.04.25 в 11:12