Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кейси от Кюстендил: от Бруклин до биофермата

Снимка: БНР

Днес в "Мигранти с таланти" ви срещаме с една американка, която смята себе си за кюстендилка – Кейси Ангелова. Тя е родена в Бруклин, Ню Йорк, и идва в България преди повече от 15 години, за да живее със семейството си в Кюстендил. Там открива страстта си към регенеративното земеделие и биопроизводството. През годините развива редица интересни проекти, свързани с храната във фермата Angelove Estate (Енджълов Естейт) в кюстендилското село Шипочано.

В момента тя и съпругът ѝ произвеждат уникална черешова крафт ракия, отглеждат градина с трюфели, а отскоро Кейси открива и новата си страст – производството на кастилски сапун от изцяло естествени съставки.

Преместването ѝ в Кюстендилско ѝ помага да открие любовта си към храната, виното, спиртните напитки и селското стопанство чрез своя блог Eating, Gardening and Living, който започва да пише през 2008 г. Това ново приключение я вдъхновява да се запише и завърши „Кулинарния институт на Америка“ в Хайд Парк през 2011 г. Гастрономическо пътешествие в Ню Йорк я вдъхновява да се заеме с култивиране на трюфели, занаятчийска спиртна дестилация и производство на кастилски сапун в България.

Кейси описва себе си като писател, фермер, готвач, консултант по устойчиво градинарство, компост майстор и винен ентусиаст. Участва в създаването на младежката мрежа на Slow Food в България, както и в редица събития на тема чиста храна и устойчив начин на живот. В Angelove Estate отглеждат градини, птици, организират лов на трюфели и създават първата крафт дестилерия за черешова ракия у нас.

За всичко това разказа Кейси Ангелова – една кюстендилка от Ню Йорк. С нея разговаря Анелия Димитрова.

Слушайте!



По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Валентин Вълканов

Борисов и Пеевски – феномените на българската демокрация

Защо 12 години след протестите ДАНСwithme и "Белия автобус"  днес по площадите на големите български градове отново има протестиращи хора, които искат справедлива съдебна система у нас . Какво пропусна гражданското ни общество, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ. Какво..

публикувано на 26.07.25 в 09:05
Доц. Жана Попова

Журналистите не бива да спират да пишат за това кой проверява проверяващия

Осъдителната присъда за журналиста Борис Митов и "Медиапул"  коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова , преподавател във ФЖМК. "Това дело е изключително важно в няколко посоки, особено сега, когато говорим за събитията с кмета на Варна и за всички последици от действието на прокуратура, на Антикорупционната комисия и..

публикувано на 25.07.25 в 15:20

Обжалване пред НЕЛК

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Минчо Димчев, Търговище: Съседът ми направи ламаринен гараж в двора си, непосредствено до моята ограда. Направих молба до Общината и до МРРБ. От министерството ми отговориха, че от Общината могат да разрешат въпроса. Зная, че..

публикувано на 25.07.25 в 14:35
 проф. Таня Йосифова

Какви са отговорностите на производителите на дефектни стоки в ЕС

Какви са отговорностите на производителите на дефектни стоки? Кое е новото според европейската директива? Проф. Таня Йосифова – експерт по гражданско и търговско право, председател на Арбитражния съд при Българската стопанска камара, консултант на "Законът и Темида", коментира новото в правната уредба: "Става дума за новата директива на ЕС 2024/2853, в..

публикувано на 25.07.25 в 12:45
Калоян Василев, Юлия Владимирова и Симеон Димитров

С вкус към формата: Български дизайнери с амбиции за световния пазар

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гости са двама млади, но вече наложили се български дизайнери – Калоян Василев и Симеон Димитров . Те са съоснователи на първото българско студио за мебели, което е представило страната ни на престижната Седмица на дизайна в Милано – едно от най-големите събития в света на интериорния и продуктов..

обновено на 25.07.25 в 11:43