Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Десислава Димова, акушерка: Най-трудното е да накараме майката да си повярва

| обновено на 05.05.25 в 11:13
Снимка: БГНЕС

На 5 май отбелязваме Международния ден на акушерката – ден, в който се обръща внимание на ключовата роля на акушерките, особено във времена на криза. В предаването "Нашият ден" говори Десислава Димова – акушерка, избрала с мисия и сърце да посвети живота си на тази древна и в същото време съвременна професия.

Според нея акушерството и грижата за жената по време на бременност и раждане днес се връщат към корените си: "През последните години наблюдаваме тенденция към възвръщане на традиционните практики. Работим в посока да нормализираме бременността и раждането – с по-малко медикаменти, с повече подкрепа и доверие в способността на жената сама да се справи."

Кърменето и привързаното родителство също са важна част от философията на съвременното акушерство, подчертава Димова. Тя е убедена, че най-голямото предизвикателство пред акушерките не е само професионално, но и емоционално: "Най-трудното е да помогнем на майката да повярва в себе си – да вдигне глава и със самочувствие да посрещне новия етап от живота си."

Съвременните майки разполагат с огромно количество информация, но това не прави процесите на раждане и отглеждане на дете напълно предвидими. "Майчината интуиция е водеща – това е нещо, което се стараем да подкрепяме и развиваме," добавя акушерката.

Въпреки своята значимост, професията е изправена пред сериозни предизвикателства. Един от най-острите проблеми е недостигът на кадри: "Кадровият дефицит е огромен – причините са много, но водещи са ниското заплащане и липсата на мотивация. Има проучвания, според които младите момичета не искат да учат за акушерки, защото тази професия не се оценява достатъчно в обществото."

Слушайте!


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
елен лопатар

И ловците доволни, и елените живи и здрави!

Ловът не е само изстрели, ловът е и грижа за природата и нейните обитатели. А докато обикалят поля и гори, за да нагледат хранилките, ловците пак могат да се сдобият с трофеи. И през тази година в Държавно ловно стопанство "Воден – Ири Хисар" се проведе "Преглед на паднали рога от благороден елен". За десети път над 5 тона рога, събрани само през..

публикувано на 05.05.25 в 16:15
Момчил Цветанов

Регистър на водопадите в България събира точна информация за ценното природно богатство

С планинския водач и автор на книгата "Българските планини" Момчил Цветанов говорим в "Нашият ден" за инициирания от него научно-изследователски проект към ЦНИП (Център за научни изследвания и проекти) към УАСГ, за създаване на официален Регистър на водопадите в България , който да дава точна информация за това ценно природно богатство. През..

публикувано на 05.05.25 в 10:40

Село Баните празнува с музика, танци и традиционна кухня

На 5-и и 6-и май ежегодно се провежда празникът на община Баните и минералната вода. Празникът се чества от 50-те години на миналия век . Местните хора вярват, че ако човек се изкъпе с лековитата вода точно на Гергьовден, ще бъде здрав цяла година. Но това няма как да проверите, ако не опитате сами, а съпътстващите тържества ще направят..

обновено на 05.05.25 в 09:42
Доц. д-р Христо Михайлов

100 години висше лесовъдско образование в България

През 2025 година се навършват 100 години висше лесовъдско образование в България. Кулминацията на честванията ще бъде тържественото отбелязване на юбилея в Софийската опера и балет на 7 май. В "Нашият ден" ректорът на Лесотехническия университет (ЛТУ) доц. д-р Христо Михайлов говори за празненствата по повод годишнината, състоянието на..

публикувано на 05.05.25 в 09:37
Никола Тулечки

Никола Тулечки: Ако нещо се вижда с очи, не означава, че е истина и факт

Как Deepfake или дълбоките фалшификации могат да навредят на обществото, как да ги разпознаем и имат ли полезна страна, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Никола Тулечки , лингвист, експерт по данни в "Онтотекст", част от екипа на Factcheck.bg и един от основателите на Сдружение "Данни за Добро" Deepfake – от английски "дълбок..

публикувано на 05.05.25 в 08:50