Денят на Европа, отбелязван на 9 май, е посветен на мира и обединението в Европа. Тази дата е символ на усилията за единство и хармония на континента, като се свързва със значимата Декларация на Робер Шуман от 1950 г., която предлага създаването на Европейската общност за въглища и стомана, предшественика на Европейския съюз (ЕС). Този ден не само че отбелязва историческо събитие, но и напомня за ценностите на солидарността и сътрудничеството между европейските нации.
В допълнение, на 5 май се чества Денят на Съвета на Европа, което напомня за основаването на организацията през 1949 г., както и за непрекъснатото усилие за утвърдена демокрация и права на човека в Европа.
На този ден философът, издател и преводач Антоанета Колева сподели своите размисли в ефира на предаването „Нашият ден“. Тя подчерта, че дефинирането на Европа днес не е лесна задача, като подчерта, че всеки човек би дал различно обяснение за състоянието на континента, ако бъде попитан. Според Колева съществуват две основни опасности, които могат да застрашат бъдещето на Европа.
Първата опасност, според нея, е свързана със „завличането“ на Европа към „бездната на подготовката за война“. Това е резултат от външни фактори и геополитическа несигурност, като най-голямото предизвикателство в момента идва от Русия. Колева отбелязва, че Европа е принудена да пренастрои своя бюджет и да насочи средства към военни разходи в отговор на агресията, която се наблюдава в региона.
Втората голяма опасност е свързана с живеенето в страх. Колева подчерта, че Европа трябва да бъде внимателна към тези външни заплахи, които могат да провокират вътрешни разделения и страх сред гражданите. Тя обаче отбелязва, че в тези трудни времена има и шанс за Европа. Според нея, като европейци, нашият шанс е да се обединим около ценностите на солидарността и взаимопомощта.
Колева изтъква, че Европа е винаги била водена от образовани и вдъхновяващи лидери, които са били носители на духовни визии за бъдещето на човечеството. Тя отбелязва, че нещата, които новата история ни учи, са, че мирът и стабилността в Европа не могат да бъдат гарантирани чрез сила или изолация, а чрез солидарност и взаимно разбиране между нациите.
Слушайте!
В Деня на Европа посланичката на Украйна в България Олеся Илашчук коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" бъдещето на Украйна в Европа, както и взаимоотношенията на държавата със САЩ и с Русия. * Бихте ли обяснили защо според Вас до този момент няма разбирателство по отношение на мира? "Мирът е възможен само тогава, когато няма..
Кои бяха акцентите на световния форум по киберсигурност в Сингапур? Има ли нови рискове и заплахи за държавите по света в киберсреда – какви са те? Комисар, проф. д-р на науките Илин Савов е с над 25 години професионален опит в службите за сигурност и МВР на Република България. Преподавател в няколко български и чуждестранни универитети и академии...
В рубриката "Разговорът" гостува Светослав Нунев, организатор на събития и концерти на български изпълнители в Лондон – световната музикална столица. Той има дългогодишен опит в музикалната индустрия като композитор и диджей. В ефира на предаването "Нашият ден" той сподели своите наблюдения и опит за това как българските артисти могат да пробият в..
Какви са правата на младите хора в Европейския съюз? Какво прави Националният младежки форум (НМФ) в тази посока – Диалога на ЕС по въпросите за младежта Диалог на Европейския съюз по въпросите за младежта е консултативен механизъм, който позволява на младежи от цяла Европа да участват в процесите на вземане на решения на най-високо ниво и..
Днес в "Мигранти с таланти" ви представяме ветеринарния лекар д-р Мелинда де Мул – нидерландка, която от 16 години живее и работи в България. Д-р де Мул е родена и израснала в Нидерландия. Още от малка мечтаела да работи с животни и, вдъхновена от Джейн Гудол, започва да учи биология в Утрехт (Нидерландия) през 2000 г. Две години по-късно се..
В Деня на Европа посланичката на Украйна в България Олеся Илашчук коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" бъдещето на Украйна в Европа,..
Навършват се 75 години от решението за учредяване на Златен фонд на звукозаписа при Главна дирекция на радиоразпръскването и радиофикацията, днес –..
През 2020 година, по покана на проф. Христо Пимпирев в 28-ата българска експедиция до остров Ливингстън в Антарктида, се включват двама от най-изявените..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg