В рубриката "Културен компас", посветена на културни събития от страната и извън нея, гостува проф. Лидия Върбанова – преподавател в НАТФИЗ и експерт по културна политика. Повод за разговора е нейното участие в международен проект, посветен на развитието на театралното и творческо изкуство в извънградските райони на Европа.
Проектът обединява усилията на 13 партньорски организации от 12 европейски държави. Проф. Върбанова с гордост отбелязва, че България е сред страните, участващи в тази инициатива, чиято основна цел е да се подпомогне изграждането на културен капацитет в изолирани и труднодостъпни населени места във Финландия, Исландия, Латвия, Хърватия и Португалия.
"Щастливи и горди сме да бъдем част от този проект, който обхваща 13 партньора от 12 страни. Имахме ангажимента да подпомогнем развитието на капацитета в едни много изолирани малки места във Финландия, Исландия, Латвия, Хърватия и Португалия."
"Направихме една серия от обучения в много интересни аспекти като финансиране, културно предприемачество, развитие на местното партньорство, работа в мрежи, стратегически аспекти. Също така имахме ангажимента да извършим менторство на тези, както ние ги наричаме, казуси и малки проекти в тези изолирани населени места."
Проектът обхваща не само театралното изкуство, а цялостната екосистема на творческите индустрии в тези отдалечени райони. "Имахме голямото щастие да се срещнем с тези наши колеги, които не са само в театъра, защото проектът обхваща творческите индустрии в тези извънградски райони."
"Ние им казваме лаборатории, но всъщност това са творчески, социални места, които са подкрепени от местните университети, защото идеята на проекта е да направи тази връзка между творческата практика, научните изследвания и като резултат да даде направления за развитието на културните политики в тези малки отдалечени места."
"Опитвахме се да помогнем на партньорите как тези места могат да бъдат анимирани и да привлекат повече туристи. Във Финландия имаме един интересен проект, който е Фестивал на 3D прожекциите върху различни сгради, където те също се опитват да увеличат видимостта на този район. Знае се, че проблемите в тези малки места са: изолация, ниска видимост, много малко контакти. В Хърватия например проектът е за въвличане на деца в музиката и запознаването им с музикални инструменти. Успехът е нещо много относително, по-скоро искаме да видим радост от това, че тези проекти наистина увеличават капацитета си.”
Слушайте!
Създадени през последната година, картините на Веселин Начев припомнят важни филми на световноизвестни режисьори като Микеланджело Антониони, Виторио и Паоло Тавиани, Лукино Висконти, Нагиса Ошима, Ален Рене, Мартин Скорсезе, Клод Соте, Гаспар Ное, Бернардо Бертолучи и Алфред Хичкок. Целта обаче е отвъд просто напомнянето за филмите, а..
Този въпрос и отговорът му са в основата на експеримента на режисьора Марий Росен и формата "Текстът говори на Автора". Вече трета година и авторът, и екипът на представленията, и публиката участват в него с интерес. Тази вечер (22 май) от 19 часа в галерия "Прегърни ме" ще се състои срещата на писателката Яна Борисова с един от разказите в..
Малко преди Деня на Светите равноапостоли Кирил и Методий се отправяме към храма на книгата и словото. Програма "Христо Ботев" излъчи извънредно студио от Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" . В 11:00 ч. читалните на НИБКМ се изпълниха с участници във второто издание на инициативата Голямата диктовка II – "Пазител на българския..
На 22 май 2025 г. (четвъртък), от 17:00 ч., Регионалният исторически музей – Враца ще представи първия том на сборника "Известия на Регионалния исторически музей – Враца". Събитието ще отбележи едно ново начало в дългогодишната традиция на научни публикации, свързани с културно-историческото наследство на Северозападна България. Сборникът е..
На 22 май 2025 г. (четвъртък) от 17:30 ч. Националният етнографски музей – БАН ще открие нова временна експозиция, озаглавена "Звездното небе – митология и наука ". Изложбата представлява вълнуващо пътуване в света на звездите – от границите на митичното и сетивното до отвъд хоризонта. Събитието събира под един покрив културно и научно..
Еделина Кънева – директор на Музикалния театър “Стефан Македонски”, Кръстю Кръстев – арт директор на Драматичен театър “Николай Масалитинов” - Пловдив, и..
На 22 май 2025 г. (четвъртък) от 17:30 ч. Националният етнографски музей – БАН ще открие нова временна експозиция, озаглавена "Звездното небе –..
Антология билингва на съвременната българска поезия (на сръбски език) и на съвременната сръбска поезия (на български език) представиха в "Артефир" Боян..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg