Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българското училище "Иван Станчов" и мирната битка за самосъзнание и принадлежност

Здравка Мончева: България трябва в един момент да бъде превъплътена някъде – в случая в сърцето на Лондон

7
Г-жа Мончева с ученици
Снимка: Нина Цанева

За Българското училище "Иван Станчов" към Посолството на Република България в Лондон в "Нашият ден" разказва журналистът от екипа на предаването Нина Цанева.

Цанева споделя впечатленията си от посещението си в столицата на Обединеното кралство по покана на Лектората по български език към Департамента по славянски и източноевропейски езици в Лондонския университетски колеж. Поводът за поканата е бил семинар, посветен на усилията на малките езици, повечето източноевропейски, да влязат в системата на матуритетните изпити във Великобритания. Това би мотивирало децата, изучаващи родния си език, да полагат по-целенасочени усилия.

Българските училища зад граница, по думите на Цанева, участват в "мирната битка" за поддържане на българското самосъзнание и принадлежност – битка, която приобщава, без да се конфронтира с останалите.

Българското училище "Иван Станчов" се намира в сърцето на Лондон близо до новопостроената българска църква. Училището е създадено през 1987 година като форма на обучение по езика, литературата, историята и географията на България. Часовете там са били предназначени за децата на българските дипломати и представители на държавни фирми. В този вид училището съществува до 1991 година, когато е закрито от Министерството на просветата. Есента на същата година идва големият шанс за каузата на българските неделни училища в лицето на Иван Станчов – тогавашен посланик на България в Лондон. Станчов отваря българското училище, което започва да обучава деца от 1 до 8 клас, а днес предлага и гимназиално обучение, разказва Цанева.

Днес учениците са до 250 и на възраст между 4 и 18 години. Българските училища в Лондон са над 15, а техните разклонения из страната са над 55 на брой.

Нина Цанева предлага на слушателите на "Нашият ден" репортаж, изготвен в един от часовете на г-жа Здравка Момчева – един от стожерите на училището, настоящ зам.-директор и педагог с 30-годишна практика.

Темата в часа е дали да се изучава в българските училища добродетели и религия, като учениците успяват да изразят своите лични възгледи по въпроса.

"България трябва в един момент да бъде превъплътена някъде – в случая в сърцето на Лондон", казва Момчева за мисията на училището.

По думите на учителката не е време да се говори с патос за родината. Учениците са представители на поколение, което подхожда с реализъм и критичност към България, но същевременно тя е център на тяхното любопитство. Момчева е сред хората, които възпитават тези граждани на света с надеждата, че те ще изберат да се върнат в България – някои от тях вече мечтаят за това.

 Чуйте целия материал в звуковия файл: 

Снимки – Нина Цанева
По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Ученици показват на съучениците си вредите от вейпове, снус и райски газ

На 8 май в Гимназия за дигитални науки "СофтУни БУДИТЕЛ" се проведе СТЕМ ден, посветен на темата "Как това, което консумираме, влияе на поведението и здравето ни". В рамките на събитието десетокласници представиха пред своите по-малки съученици – осмокласници – различни аспекти на вредите от модерни субстанции като вейпове, снус и райски газ...

обновено на 23.05.25 в 08:00
Аркади Шарков

Аркади Шарков: Държавата не покрива напълно своя дял в здравното осигуряване

"В началото на реформата беше заложено здравната вноска да расте през определен период от време до достигане на над 12%. През годините това нещо се забрави, но ние го помним и ще го напомняме." С тези думи д-р Николай Брънзалов, председател на Българския лекарски съюз (БЛС), напомни преди дни в ефира на БНР за един от първоначалните ангажименти в..

публикувано на 21.05.25 в 13:42

Четирима души умират от хепатит всеки ден заради ненавременно лечение

В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. На..

публикувано на 21.05.25 в 13:13

128 СУ "Алберт Айнщайн" в София празнува 50-годишен юбилей

128 СУ "Алберт Айнщайн" в София празнува 50-годишнина. В седмицата на училищния юбилеен концерт в "Нашият ден" гостува Юлиян Плачков, директор на 128 СУ "Алберт Айнщайн" от 2011 година насам, учител по история, но човек, улавящ пулса на съвременността. Екипът на училището се придържа към максимата на Айнщайн, която гласи: "Животът е..

публикувано на 21.05.25 в 12:46

По-високи доходи в здравеопазването – неотложна необходимост

В ефира на предаването Lege Artis  Петър Галев от платформата CredoWeb коментира актуалните проблеми и нужди на българската здравна система. Основният фокус бе върху необходимостта от адекватно финансиране на здравеопазването и структурни промени, които да осигурят устойчивост и по-високо качество на услугите. От Българския лекарски съюз настояват..

публикувано на 21.05.25 в 12:28