За хибридните, граждански, технологични, расови и климатични кризи, както и за всекидневието, когато войната (не) е някъде другаде – разговор в "Нашият ден" с Жана Цонева, председател на сдружение "Колектив за обществени интервенции" и учен от Института по социология и философия при БАН.
Цонева, която гостува в предаването след тридневния "Градски форум: Вечна война, непрестанни кризи", заявява: "В някакъв смисъл всички сме жертви на геноцида в Газа."
Действията на Израел имат тежки екологични и технологични последици, по думите на госта. Цонева подчертава, че военният конфликт в Газа трябва да бъде разглеждан в дълбочина – като процес, започнал още преди 1948 година.
В рамките на форума е обсъдена и войната между Русия и Украйна в нейните различни измерения.
Част от темите, разгледани по време на тридневния форум са: "Дистанцията като майсторско господство, или продължението на войната с мирни средства в Близкия изток"; "Пиратската грижа и криминализирането на солидарността"; "Насилие и трансформация: Капитализмът, войната и органичната криза на управляващия блок в Русия"; "Хиперзвукови технологии: как сирените способстват за вечната война в Газа"; "Преодоляването на разделението град/център—село/периферия и реполитизирането на селските райони"; "Как престанах да се страхувам и обикнах бедствията. Предлага ли решение адаптацията към кризите?"; "Гражданското общество в Русия в навечерието и по време на руско-украинската война"; "Срещу политиката на войната. Можем ли да си върнем изгубения речник на Движението на необвързаните и на социалистическия интернационализъм?"
Повече информация може да бъде намерена тук.
Цонева завършва разговора с думите: "Беше страхотен форум, но ме изпълва с песимизъм, защото разбрах колко тревожно и ужасно е това, което се случва, въпреки искрите на съпротива."
Чуйте разговора в звуковия файл:
Красимир Колев завършва кулинарно училище в Добрич, а след това икономическа специалност във Варна. Страстта да експериментира в кухнята обаче не го напуска през годините. Така се раждат рецептите за хумуси от бял боб, а впоследствие се появяват и авторски рецепти за сладка и разядки. Най-голямото предизвикателство в досега изминатия път се..
Федерацията на здравните синдикати към КНСБ заплаши с национални ефективни стачни действия – кои са спорните моменти в колективния трудов договор в Lege Artis коментира д-р Валентин Димитров , представител на Асоциацията на университетските болници. Протест ще има, ако шефовете на болници не подпишат колективен трудов договор за отрасъл..
Днес се състоя официално откриване на сектор за кенгуру-грижа към Интензивно отделение на клиниката по неонатология в СБАЛАГ "Майчин дом". В кенгуру-сектора родители на недоносените деца под лекарски и акушерски контрол ще бъдат обучавани в специфичните грижи, изискващи отглеждането на децата с ниско тегло и/или висок риск. Семействата ще..
Специализанти по медицина и представители на здравните власти поставиха начало на преговорите за решаване на проблемите в сектор здравеопазване – какви са акцентите от първата проведена разказва в Lege Artis Кристиян Райчев , председател на Асоциацията на студентите по медицина в България за София и част от инициативния комитет "Бъдеще в..
Несъгласието за даряване на органи, тъкани и клетки да се изразява в декларация, вместо в здравноосигурителната книжка, предвижда проект за промени в Закона за трансплантация на органи, тъкани и клетки, публикуван на сайта на Министерството на здравеопазването за едномесечно обществено обсъждане – коментар в Lege Artis на адвоката по медицинско..
"Ние започнахме да правим тези концерти като отговор на самотата и алиенацията от пандемията и от невъзможността да направим сигурен фестивал през есента."..
Американският актьор режисьор, продуцент и двукратен носител на "Оскар" Том Ханкс, дебютирал като писател със сборника с разкази "Рядък модел", се завръща..
На 8 юли в Европейския парламент ще се състои гласуването по повод приемането на България в еврозоната и ще бъдат одобрени законодателните актове,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg