Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стабилни върху “Нестабилна земя”

4
инсталацията Нестабилна земя
Снимка: Топлоцентрала

От 13 юни пред “Топлоцентрала“ се разкрива интерактивна намеса в градска среда с меко люлеещи се дъски, които под натиск произвеждат музика. Инсталацията носи името "Нестабилна земя“ и представлява проект, чрез който създателите му – Силвия Чернева и Любов Жеглова – изследват темата за играта като начин да се движим, да се свързваме, да опознаваме средата около нас и да генерираме творчески материал. До 29 юни проектът предлага отворено пространство за игра, танцов спектакъл, импровизационни сесии, лекция и работилници.

Инсталацията се фокусира върху това защо се нуждаем от стабилност, как изглежда тя и как функционираме, когато изчезне.

“Нашият отговор е, че когато нямаме стабилност – можем да играем, да се отпуснем, да се пуснем по течението и да видим как можем да съществуваме на момента в обстоятелствата. Може би това е една стабилност в нестабилността. (…) Ако възприемем един малко по-игрови подход към живота въобще – страхът от грешка, от падане, може да се претвори в някакъв вид творчески импулс. Или просто във възможност да научим нещо ново за себе си, за движението и за другите”, обясни в “Артефир” Силвия Чернева.

“За нас в тази инсталация е много важно това да можеш да усещаш и другия в тази нестабилност, защото едно твое движение повлиява движението на този до теб”, допълни Любов Жеглова.

Интерактивната намеса в градска среда припомня, че другият не е абстрактна фигура, а съвсем реално присъствие, което може да наруши нашия баланс, както и ние неговия. Идеята е да се намери общ ритъм на движение и поглед върху това как всъщност бихме могли да се движим из града, ако го възприемем като една обща площадка за игра.

“Играта трябва да е нещо, което да се стараем да не забравяме – обяснява още Любов Жеглова. – Ако си позволим да има място за игра, това може би би обогатило нашето ежедневие и взаимодействието ни в градската среда. Това e нещо, към което се стремим с този проект.”

“Ние можем да сме сериозни в нашата сериозност и е добре да взeмаме много на сериозно това, с което се занимаваме, а пък себе си – не чак толкова”, смята Силвия Чернева.

Освен лекцията “Движението като възможност за игра през погледа на хореографи, художници и архитекти”, която дава различни примери от практиката на артистите, и работилниците за деца и възрастни, на 29 юни от 18.00 часа върху инсталацията ще се осъществи и танцово представление, което проследява пътешествието на трима мъже през един разклатен и колеблив свят.

“Танцовият спектакъл се казва “Трима мъже на нестабилна земя” и разглежда противоположностите – едни трима сериозни, възрасти мъже, разположени върху тази площадка за игра. На базата на абсурда и парадокса спектакълът разглежда как някой, който привидно е най-далеч от играта според нормите на обществото, може да намери път към себе си и другия през усещането и разчупването на общоприетата ни функция”, разяснява Чернева.

Есента инсталацията отново ще се появи на различни места в града, като първо ще бъде достъпна на Фестивала за изкуства в градска среда “Девет слона” през месец юли. Идеята на създателите ѝ е в един момент тя да се превърне в постоянна.

Повече за тази “Нестабилна земя” и за играта и движениетоq като право и нужда на всички в общносттаq Силвия Чернева и Любов Жеглова разказват в звуковия файл.

Проектът се реализира от сдружение “Стайна температура” и Карта на София за деца с финансовата подкрепа на Национален фонд “Култура” и в партньорство с ББ “Саундскейпърс” ООД, РЦСИ “Топлоцентрала, Народно читалище “Алеко Константинов - 1897”, фондация “Колективът” и тренировъчен център “Профикст”.


По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Харалд Йенер

"Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955" от немския журналист Хералд Йенер

Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955". По думите на доц. Златарски, който заедно с проф. Богдан Мирчев, е консултант на изданието, книгата представлява сериозно явление на нашия книжен пазар. "Това е..

публикувано на 19.07.25 в 08:35

Лили Гогова, синът ѝ Сашко и изкуството да сгъваш смисъл

Срещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..

публикувано на 18.07.25 в 16:20
Снимката е илюстративна

Нещо полезно, ценно или вкусно

В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..

публикувано на 18.07.25 в 15:15
Клери Костова - Балцер

Пророкът Джордж Оруел

"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..

публикувано на 18.07.25 в 08:55

Многоликият свят на Васил Захариев в мащабна изложба

"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа.  Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..

публикувано на 17.07.25 в 15:41