Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Когато Аполон спи…

10
Алисия Санча
Снимка: Ани Петрова

"Аполон спи" се нарича втората изложба на Алисия Санча в галерия "Астри". Рефлексията на художничката е върху картината на Лоренцо Лото "Спящият Аполон с разпръсващи се музи и бягаща Фама". Както пише в текста си към изложбата галеристката Вихра Пешева, "Поредицата картини на Санча се ражда като допълване на изгубените фрагменти от оригинала на Лото, но като асоциативен превод на лични спомени и преживявания чрез собствения живописен почерк. Вдъхновението на Алисия Санча е да "възстанови" по нейния начин изгубеното." 


Впечатляват картините на тема "Парк", за които Алисия Санча пише: "Колкото повече остарявам, толкова по-нетърпеливо очаквам началото на пролетта. През 1977 се преместих от Лондон във Виена и въпреки смяната на различни квартири останах вярна на Градския парк. Тук израснаха двамата ми сина Аарон и Бенямин, тук три пъти на ден разхождах кучето Лили и прекарвах часове на детската площадка с моите внучки. Мисля си, че междувременно познавам всяко дърво и всяка патица в парка; във всеки сезон паркът за мене е източник на вдъхновение. Когато дойде март, там ме привличат цъфтящите японски вишни. Човек трябва да побърза. Те разцъфват нощем, но много бързо цветовете им падат и оцветяват пода в розово. Природа, най-строго култивирана, и въпреки това – всеки път завладяваща. Предполагам, че моята привързаност към този парк се дължи на обстоятелството, че като дете в моя роден град София, всъщност израснах в Докторската градина. Ако нито баща ми ме вземеше със себе си в театралната работилница, нито майка ми в БТА, прекарвах, фактически, целия ден в този малък парк. Майка ми беше на мнение, че в детската градина децата оглупяват. Чувах да се разказва, че виенските градинари са дошли предимно от България. Това ми харесва."


Картините в изложбата на Алисия Санча, дъщеря на художника Хосе Санча, са придружени с такива текстове, в които откриваме и частица от литературния талант на дядо ѝ Людмил Стоянов. Впечатление правят и портретите, които са в изложбата, сред тях и един на дъщеря ѝ. 

Повече за изложбата чуйте от галеристката Вихра Пешева.

Снимки - Ани Петрова
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Фестивалът "Театър на чудесата" обединява наука и театър

"Театър на чудесата" е уникален фестивал, посветен на сътрудничеството между артисти и учени. Той пренася чудесата на науката на сцената чрез силата на театъра и разказването на истории. "Театър на чудесата" е пространство, в което се срещат креативността и любопитството. Тазгодишното издание на фестивала е с разширена програма, включваща..

публикувано на 27.09.25 в 15:45
Мария Косса

Мария Косса: Дългият ми път към Африка я доведе в България

В търсене на изгубени семейни връзки в Мозамбик, хореографката и танцьорка Мария Косса довежда изкуството на Африка в България. От години в основания от нея и съмишленици Център за африканска култура и изкуство "АфриКая" (AfriKaia) в София, тя популяризира африканската култура. Философ по душа, Мария счита, че e много важно какво излъчваме и какво..

публикувано на 27.09.25 в 13:15

Изкуство, създаващо радост – когато творчеството лекува

С вълнуваща експозиция в HOSTGALLERY, София приключи арттерапевтичният проект "Изкуство, създаващо радост", насочен към деца, преминаващи през дългосрочно болнично лечение. Той беше осъществен в периода февруари – септември 2025 г. в Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Токуда и санаториум "Царица Йоанна" в гр. Трявна. В осем тематични срещи, изпълнени с..

публикувано на 27.09.25 в 12:05

Има ли нужда изкуството от нова иносказателност?

Берлин, дворът на бившата Хамбургска гара, днес национална галерия за съвременно изкуство, вероятно слушателите ни са я чували като Хамбургер банхоф. Стотици са се събрали в градината и празнуват откриването на голямо арт събитие. Електронна музика, екстравагантни облекла, коктейл бар във фургон, мобилно студио на берлинското радио РББ, което излъчва..

публикувано на 26.09.25 в 16:05
Мартина Апостолова в

Новото българско кино: Затишие пред буря?

Отзвук от фестивала "Златна роза" и какво да очакваме през новия филмов сезон у нас – коментар в "Нашият ден" на актрисата Мартина Апостолова , която беше  и член на журито в конкурса за пълнометражен филм. "Българското кино е в застой" , заявява Апостолова, според която застоят е и в идеите, и в темите, и в стилистиката, и във визията...

публикувано на 26.09.25 в 12:06