Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Музика, емоция и магия под откритото небе на Созопол – 29 август в Амфитеатър "Аполония"!

Хилда Казасян е тазгодишният носител на Наградата "Аполон Токсофорос"

Директно от Созопол

Хилда Казасян
Снимка: Ани Петрова

Хилда Казасян е новият носител на Наградата "Аполон Токсофорос" на Празниците на изкуствата "Аполония" – 41-во издание.

На 29 август в Амфитеатър "Аполония", Созопол, Празниците на изкуствата започват с грандиозен концерт на Биг бенда на Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" с диригент Михаил Йосифов. Талантливите млади музиканти ще представят впечатляващ репертоар – от класически биг бенд стандарти до съвременни джаз и поп аранжименти и творби на български музикални легенди – Милчо Левиев, Бенцион Елиезер, Янко Миладинов, Йосиф Цанков, Ангел Заберски, Вили Казасян, Христо Йоцов и други. Солисти на вечерта са обичаните от публиката Хилда Казасян и Васил Петров.

В началото на "Аполония" 2025 се обявява и тазгодишният носител на престижната награда "Аполон Токсофорос" – символ на изключителен принос към българската култура.

Хилда Казасян се включи в изнесеното студио на "Артефир" от Созопол, в навечерието на концерта и връчването на голямата награда на "Аполония":

"Вълнението винаги тук е много особено, много различно, защото "Аполония" е едно абсолютно явление, въобще в историята на изкуствата. Няма друг фестивал, който 41 години (през какво ли не мина нашата клета държава през това време...) е успял винаги да е толкова актуален, с толкова много събития (70 събития!). 

Наградата "Аполон Токсофорос" – това е първата награда, която вземам за цялостен принос. Не знам дали да се притеснявам, или много да се радвам, че е дошло време за подобни награди. Наистина много се вълнувам! Именно заради нещата, които означава "Аполония" за мен. Тука винаги става някаква особена магия."

Чуйте разговора в звуковия файл.

Празниците на изкуствата "Аполония" се организират от фондация "Аполония", създадена през 1991 г. Първото издание на фестивала се провежда през 1984 г. Фестивалът има за цел да съхрани културните традиции, както и да подкрепи нови таланти в областта на всякакъв вид изкуства. 

Хилда Казасян е изнасяла концерти с почти всички джаз формации в България, има издадени седем албума, както и DVD от концерта  Гершуин, когото обичам. Репертоарът й е изключително богат и разнообразен. Отличена е с едни от най-ценните и престижни български награди за музика – Кристална лира за върхови постижения в категория за джаз музика, както и специалната награда София за постижение в музикално-изпълнителското и танцово изкуство.

Васил Петров е сред най-изявените поп и джаз певци на България. Има много награди, редица успешни записи, както и изпълнения, от камерни до биг бенд и с филхармонични оркестри на големите сцени и фестивали в страната и чужбина. Репертоарът му включва оригинални композиции и съвременни интерпретации на джаз стандарти и песни, написани от самия него. Носител е на наградата "Аполон Токсофорос".


Снимка – Ани Петрова, БНР, и Празниците на изкуствата "Аполония"

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Милена Червенкова

Арт театър открива своя 34-ти сезон със спектакъла "Кучета"

След 5-годишна пауза Авиньонският  ни  спектакъл  “Кучета” под режисурата на проф. Александър Великовски  се завръща с изцяло нов актьорски състав , за да открие новия театрален сезон на Арт театър с премиера на 26 септември от 19.00 ч. в зала 2 “Азарян” на НДК –  съобщи в “Артефир” директорът на театъра, актрисата Милена Червенкова . През..

публикувано на 24.09.25 в 09:05

Български актьори от Канада представят в България спектакъла "Винаги готов"

Българският театър "Отражение" в Торонто (Канада) ще бъде на турне в България през септември и октомври, за да покаже един от най-новите си спектакли "Винаги готов". Постановката е на Николай Гундеров по пиесата "Хористи", на която е автор заедно с Димитър Събов. Пиесата е отличена с наградата за драматургия в направление "Авторски прочит" на..

публикувано на 24.09.25 в 08:35

30 премиери за България в програмата на София ДокуМентал

Шестото издание на Международния документален филмов фестивал с фокус върху човешките права "София ДокуМентал" ще започне 25 септември. Мотото тази година ще бъде "Естественият интелект отвръща на удара". Фестивалът ще представи близо 30 премиерни за България филма, сред които носители на престижните международни награди. Международно жури ще..

публикувано на 23.09.25 в 17:35

Започва Международният куклен фестивал "Пиеро" в Стара Загора

Под мотото "Всички сме Пиеро" на 23 септември се открива 14-ото издание на Куклено-театралния фестивал за възрастни "Пиеро" в Стара Загора. Той ще продължи до 29 септември, като през това време Стара Загора ще бъде сцена на много културни събития.  Програмата включва не само театрални спектакли от България, Сърбия, Словакия, Испания, Италия и..

публикувано на 23.09.25 в 17:10

“Леванти” – вятърът, който носи любов

Като източен вятър от открито море, който често носи със себе си опасни вълни, “Леванти” довява силна лятна любов, оставила след себе си объркани спомени и желание за още нежност и взаимност. Вдъхновена от личните си преживявания, Ванина Кондова пише поетичен разказ за една неосъществена любов, която още живее в сърцето и ума на преживелите я...

публикувано на 23.09.25 в 16:14