Изгрев

неделя, от 6.05 до 7.00 часа

Предаването стимулира предприемаческия дух във всички отрасли на земеделието и животновъдството, рибарството и аквакултурите, в селския туризъм; популяризира опита и добрите практики на семейните стопанства, съхраняването на местните занаяти, ритуали, традиции, родовата памет и приемственост в занятията, инициативите и дейностите за подобряването на качеството на живота в малките селища. Разяснява политиката за развитие на селските райони и възможностите за усвояване на средствата по европейските програми. Проследява осъществяването на контрола по опазването и стопанисването на язовирите, рибните басейни, горите; опазването на националните и природните паркове, природните и биосферни резервати; обсъжда законодателните предложения и промени в горския сектор и във всички отрасли на земеделието, животновъдството, рибарството и аквакултурите. Търси мнение и коментар от страна на експертите. Следи тенденциите в развитието на селскостопанската наука у нас и по света; предлага актуална информация за опита на други страни, за важни селскостопански кампании, за движението на цените на селскостопанската продукция по борси, пазари и тържища. Предаването "Изгрев" е насочено както към производителите, преработвателите и жителите на отделните селища, така и към специалистите в различни местни и държавни институции, според случая и към законодателната власт.

Екип на предаването: Зорница Гъркова, Елина Величкова, Оля Стоянова

Публикации

Органика, органика, органика

Днешният свят все по-упорито се опитва да се върне към така нареченото "органично" – храните и козметиката ни да бъдат възможно най-органични. А също така и почистващите препарати. За стремежите на съвременните хора има множество причини, а сред тях две..

публикувано на 18.09.23 в 16:50

Сънища с аспержи

Според един от популярните онлайн съновници, които вероятно изобилстват с всякакви пожелателни тълкувания на сънищата, ако сънуваш аспержи, значи те "очаква бъдеще, осеяно с успехи и спокойствие" – цитирам дословно и се усмихвам. Христо Анчев от село..

публикувано на 06.07.23 в 17:10

Родопски крави в Джулюница

Как става така, че Симеон Захариев от село Джулюница учи радиожурналистика, а в момента отглежда стадо от българско родопско говедо на село, произвежда кашкавал и сирене в собствена мандра и е ветеринарен лекар?  Симеон би казал, че е въпрос на житейски..

публикувано на 03.07.23 в 17:45
Тома Боглен и Сара Фоладор

Теория и практика на френските макарони

Още през 90-те години елзасецът Тома Боглен разбира, че България е неговото място, но едва през 2005 година се установява тук. Интуицията му не го лъже и по отношение на друго – че някой ден ще се занимава с храна. Тома произвежда френски макарони и..

публикувано на 30.06.23 в 17:50

Северозападен мед

В миналото село Меляне в област Монтана е било известно с производството на бъчви и бурета. Казват, че селото се намира в един от най-чистите райони на България, тъй като наблизо няма големи предприятия.  Може би това е една от причините Теодор Пушкаров..

публикувано на 29.06.23 в 16:50

Ферма на границата

Козефермата на Георги Додунчев е в село Илинден, на няма и километър от граничния пункт "Илинден". Георги отглежда стадо от автохтонната българска виторога дългокосместа коза и казва, че всичко във фермата му е simple, опростено. Наследил стадото на..

публикувано на 26.06.23 в 17:50

Дъхав чай в село Розовец

Лаура Рос от Холандия и Андреас Кунц от Германия се заселват в село Розовец в Сърнена Средна гора преди осем години. Лаура е етноботаник, а Андреас – журналист. Преди три години се ражда дъщеря им Максин, а заедно с нея се ражда и фермата им за чай.  В..

публикувано на 29.05.23 в 13:25
Зарко Сарафян

За лютеницата с... въображение

Зарко Сарафян от Пловдив е млад и енергичен човек, който има отношение към храната, особено към традиционните български ястия. А какво по-традиционно за България и Балканите от лютеницата с всички вариации във вкуса и влаганите продукти. Зарко и..

публикувано на 01.05.23 в 14:10
Георги Лефтеров Майстора

Среща с Майстора на хляба

Майстор наричаме занаятчията, който е овладял занаята си така, че "от сън да го събудиш" – ще си свърши работата безгрешно и с внимание към всеки детайл. А майсторите на хляба няма нужда да ги будиш от сън – те и бездруго стават преди Слънцето. Така казва..

публикувано на 30.04.23 в 13:10

По-близо до природата в село Отец Паисиево

Кунка Петкова и Стоян Асенов от град Карлово живеят в къщата си в село Отец Паисиево, в чийто двор отглеждат гъби шийтаке, листни зеленчуци, домати, аспержи, билки и подправки.  Историята им обаче не започва с живота на село и отглеждането на зеленчуци..

публикувано на 26.04.23 в 17:10