За думите

вторник, от 15.10 до 16.30 часа

Предаването търси баланса между познанието и забавлението, между пуристичните нагласи на част от аудиторията и приемането на естествения развой на езика. Намира го като говори за езика ни пристрастно, но не патетично, популярно, но не популистки, познавателно, но не назидателно. „За думите” не е курс по български език и не се бори за чистотата на българския език. „За думите” е разговор за езика/езиците, за българския език, за речта на различните хора, поколения и групи, които говорят български. Това, за което се борим, е добрият вкус, мярката и себеуважението, част от което е и уважението към езика, чрез който общуваме и се изразяваме.
Гости и „съавтори“ на предаването са най-добрите езиковеди от Института за български език при БАН, от Софийския университет "Св. Климент Охридски" и другите университети в страната, изявени български творци, учители, студенти, ученици и слушатели.
Награда „Сирак Скитник“ през 2014 година. Предаването няма аналог в националния ефир като запазена територия на траен интерес към темата за езика изобщо и българския език и реч.

Екип на предаването: Венета Гаврилова, Зорка Мирчева
Връзка с екипа: тел. 02 987 50 36 и zadumite@bnr.bg

Публикации

Историко-етнографският музей в с. Кортен, Молдова

Етнографски сбирки и училищни музеи в Бесарабия

"Етнографски колекции и материали за българската народна култура в Украйна и Молдова" беше темата на кръгла маса с международно участие, която се проведе неотдавна в София в Института за етнология и фолклористика с етнографски музей при БАН. Беше много..

публикувано на 07.10.23 в 10:00

Тържествено честване на Супрасълския сборник в Полша

Ценният ръкопис е най-обемистият и най-ранният запазен старобългарски текст и единствен сред достигналите до нас кирилски паметници, създадени в Преславската книжовна школа в края на Х век. Съдържа пространни четива за дните от месец март и е съставен от..

публикувано на 06.10.23 в 08:45

За положителната сила на отрицателната частица "не"

Колко хубава дума е "независимост", назоваваща едно така желано и така рядко постигано състояние. А даваме ли си сметка, че голямата магия на думата, а оттам и на състоянието, се крие в най-малката ѝ съставна част – отрицателната частица "не", показваща,..

публикувано на 20.09.23 в 15:35

Имат ли алтернатива санкциите, за да цари ред и спокойствие в клас

Освен че показват силно разминаване със съвременната педагогическа мисъл и практики, периодично отправяните призиви за въвеждане на строги санкции за "ученици агресори и родители без родителско призвание" от страна на синдикат "Образование" към КТ..

публикувано на 18.09.23 в 12:20

Думи за начало на учебната година и за важните разговори за обучението по български език и литература

Само след ден децата ни – малки и пораснали – ще се съберат отново в училищните дворове за тържественото откриване на новата учебна година. Дали това е празник или тягостна неизбежност няма значение, никой няма да оспори, че денят е важен като всяко..

публикувано на 14.09.23 в 09:15
Паметник на Кракра Пернишки

За произхода на историческото име Кракра

Кракра Пернишки, както е известен, е болярин от времето на цар Самуил (X-XIвек). По време на войните му с византийския император Василий II, наречен Българоубиец, Кракра отбранява Пернишката крепост и нанася две поражения на византийската войска. Според..

публикувано на 11.09.23 в 10:05

Пътят ти памук да е!

Мобилността, иначе казано възможността на хората да пътуват и да пребивават в различни точки на държавата, континента или света, е една от отличителните особености на съвременната епоха. И без да си припомняме знаменития пример с овчаря на Драгалевския..

публикувано на 04.09.23 в 09:22

Санкциите и оценката за дисциплина ли ще спрат агресията в училище?

Неотдавна в публичното пространство се появи текст – позиция на синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" за агресията. За тези, които следят тематиката, позицията не е изненадваща. "Актуалният" елемент е позоваването на драстичния случай на насилие над..

публикувано на 03.09.23 в 08:45
Снимката е илюстративна

Когато "няма не искам" не е песен, а реалност

С огромно съчувствие към всички, за които ужасът на насилието и незачитането на личната неприкосновеност и достойнство е преживявана действителност, а не повод за самоизтъкване, медийна или политическа реклама, в предаването "За думите" задаваме въпроса..

публикувано на 29.08.23 в 14:51
Александър Кьосев

От образованието по литература трябва да отпадне всяка задължителност

"Случила се е необратима промяна, живеем в различна епоха и вече няма никакво значение дали ние решаваме дали нещо ще се промени, или няма да се промени. То ще се промени със сигурност, ако вече не се е променило безвъзвратно, и това е състоянието на..

публикувано на 28.08.23 в 10:28