всеки петък от 10.05 до 11.00 часа
Едно предаване за разследваща журналистика, криминални и съдебни новини, дела срещу мафията и организираната престъпност, частни случаи и правни казуси на слушатели, съвети на юриста, разголване на магистрати, смях от съдебните зали.
Екип на предаването: Анелия Торошанова, Таня Любенова
Консултанти:
• адв. Елка Пороминска – председател на Асоциацията за жените адвокати, експерт по гражданско и семейно право и дела за домашно насилие, основен консултант на предаването;
• Камен Каменов – нотариус, член на Съвета на Камарата на нотариусите в България, години наред е бил заместник-председател на Камарата на нотариусите, автор на книгата "Нотариусът и правото", носител на специалната награда на Съюза на юристите в България, бил е представител на България за Европейската нотариална мрежа към Съвета на нотариатите от Европейския съюз, член на Българската асоциация за Европейско право от 2013 г.;
• адв. Пламен Димитров – бивш служител на МВР и Столичното следствие, специалист по наказателни дела, трудови дела, както и дела, свързани с домашното насилие;
• адв. Екатерина Димитрова – експерт по наказателно право;
• проф. Ирена Илиева – директор на Института за държавата и правото при БАН, член на управителния борд на Агенцията за основните права на ЕС, член на европейската комисия срещу расизма е нетолерантността на Съвета на Европа;
• проф. Таня Йосифова – експерт по гражданско и търговско право, председател на Арбитражния съд при БСК;
• доц. Ана Джумалиева – председател на Комисията за защита от дискриминация;
• проф. дн Илин Савов е комисар, заместник-ректор от Министерство на вътрешните работи и директор на единственият институт в Република България по Продоволствена сигурност към Тракийския университет в Стара Загора. Той е утвърден експерт по проблемите на националната, международната и киберсигурност, както и специалист по оперативно-издирвателните и оперативно-техническите дейности за защита от престъпни посегателства и прояви. Има над 25 годишен професионален практически опит в структурите на службите за сигурност и МВР на Република България.
Научно-изследователската и преподавателската му дейност се утвърждава и от ангажимента към лекционни курсове в бакалавърски и магистърски програми в няколко български и чуждестранни университета и академии. Автор е на десетки статии, доклади, студии, книги и монографии в областта на противодействието на престъпността и защитата на националната и международната сигурност. Взема участие редица на европейски и световни научни и практико-приложни форуми в България и в чужбина. Член е на международната полицейска асоциация и на съюза на учените в Република България.
• адв. Елиза Николова – председател на Професионалната асоциация на медиаторите в България;
• адв. Мария Петрова – експерт по медицинско право;
• адв. Петър Николов – експерт по гражданско право;
• д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, член на Комисията за защита от дискриминация;
• Тодор Тодоров – криминалист и графолог;
• адв. Христиан Митев – експерт по гражданско и административно право;
• Ясен Танев – експерт по киберсигурност;
• проф. Тодор Коларов – експерт по национална сигурност;
• адв. Десислава Матева – експерт по авторско право.
• Деян Драгиев – адвокат, член на Софийска адвокатска колегия, с практика в сферата на търговското право, гражданския процес и международното частно право. Завършил е СУ "Св. Климент Охридски", Университета на Манчестър, Великобритания, и е доктор по право от Университета на Хамбург, Германия, с дисертация по международно частно право под ръководството на проф. Петер Манковски с награда "magna cum laude". Специaлизира в Хагската академия по международно право. Адвокат, член на Софийска адвокатска колегия, с практика в сферата на търговското право, гражданския процес и международното частно право. Член от най-висока степен (fellow) на Лондонския арбитражен институт (Chartered Institute of Arbitrators, London), арбитър в арбитражните колегии на международни арбитражни институции в Европа, Близкия изток (Дубай и Абу Даби) и Азия. Автор на две книги и над 30 статии в български и международни издания по въпросите на международното частно право и гражданския процес. Дългогодишен автор в сп. "L’Europeo" по теми за история и култура.
• адв. Йорданка Бекирска – правен експерт и медиатор, специализирана в областта на семейното и международното семейно право с акцент върху висококонфликтните казуси. Тя е основател и управляващ партньор на Bekirska Family Law Group, специализирана международна кантора по семейно право, базирана в София, България. Фокусът ѝ е върху висококонфликтни разводи, родителски конфликти, релокация и акцент върху международното отвличане на деца по Хагската конвенция и трансгранични дела със смесена юрисдикция.
Специализация: Семейно право и международно семейно право. Правен експерт с обширен опит и чест участник в работни групи за законодателни промени в България. Лектор по въпросите на международното право и правата на човека към Европейската комисия, Центъра за обучение на адвокати и в Международния институт по социология на правото в Испания. Често е търсен лектор на национални и международни професионални събития по семейно право.
Президент е на Комисията по семейно право към Европейската федерация на адвокатите Fédération des Barreaux d'Europe (FBE, Страсбург). Избрана е за Посланик за България в Париж на Международната асоциация "Адвокати за жените" за среда без насилие. Има над 20 години опит и солидна процесуална експертиза, включително участие в дела пред чуждестранни съдилища. Често е избирана и назначавана за международен експерт. Сертифицирана е като семеен медиатор в трансгранични спорове (MiKK, Берлин). Докторската ѝ работа е фокусирана върху Хагската конвенция за гражданските аспекти на международното отвличане на деца.
Народното събрание прие на първо четене 3 законопроекта за промени в Семейния кодекс, свързани със споделеното родителство, внесени от ИТН, "Възраждане" и ГЕРБ-СДС. В мотивите към законопроекта на "Възраждане" се посочва, че той цели да бъдат създадени..
Какво да направят наследниците при наследяване на имущество, в което има значителни задължения? Какво означава да приемеш наследството от своя наследодател? Как може да стане това? Какво означава да приемеш наследството под опис? Какво може да..
Как да защитим правата си, когато частен съдебен изпълнител (ЧСИ) запорира сметките и имуществото ни? Може ли ЧСИ заедно с полиция да влезе в жилището в наше отсъствие и да опише и изземе вещи? Коментар на адв. Петър Николов , консултант на предаването..
Европейската комисия даде България на Съда на ЕС по два случая. Първият иск е за неправилно транспониране на правилата за правото на адвокат, а вторият – на правилата на ЕС за таксите за изминато разстояние и винетките. България не е транспонирала правилно..
Кои бяха акцентите на световния форум по киберсигурност в Сингапур? Има ли нови рискове и заплахи за държавите по света в киберсреда – какви са те? Комисар, проф. д-р на науките Илин Савов е с над 25 години професионален опит в службите за сигурност и..
Какви са правата на младите хора в Европейския съюз? Какво прави Националният младежки форум (НМФ) в тази посока – Диалога на ЕС по въпросите за младежта Диалог на Европейския съюз по въпросите за младежта е консултативен механизъм, който..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Николай Гинков, Бургас: Преди много години прехвърлих апартамента си на сина ми под формата на дарение. Той създаде семейство, роди му..
Кои са основните престъпления против собствеността? Можем ли сами да противодействаме на този вид престъпления? В юридическото предаване на програма "Христо Ботев" "Законът и Темида" гостува Тодор Тодоров – графолог и криминалист, дългогодишен..
Все повече деца пътуват в чужбина по различни поводи – обучение, международни състезания и олимпиади, гостувания и други. Имат ли право на свободно пътуване децата у нас и в чужбина? Какви са изискванията, за да могат да пътуват децата в чужбина и какви..
Реформата в МВР. Скандалът с ГДБОП. Има ли чадър над престъпни групировки и лица? Кой ги покровителства? Как да спрем безумната война по пътищата на България? Достатъчни ли са сериозни законодателни промени? Къде е разковничето? Адв. Иван Демерджиев ,..
Защо 12 години след протестите ДАНСwithme и "Белия автобус" днес по площадите на големите български градове отново има протестиращи хора, които..
Екипът на Театър 199 "Валентин Стойчев" посвещава театралния сезон и премиерните спектакли през цялата юбилейна година на своя дългогодишен директор Анна..
RADAR Festival Beyond Music се завръща между 7-и и 10-и август във Варна и както всеки път, предлага богата програма от аудио-визуални преживявания...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg