Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Живодар Терзиев: Цените на горивата ще спрат да растат най-рано през март

Живодар Терзиев
Снимка: БГНЕС



Скок в цените на петрола през първите месеци на годината отбелязаха световните борси. Цената на горивата у нас също тръгна нагоре. Само в рамките на месец най- масовото гориво А-95 е скочило между 6 и 10 стотинки. 

Според част от експертите има връзка между пандемията и скока в цените на горивата. За сравнение в началото на ноември, на прага на втората вълна на вируса, суровият петрол се е търгувал за близо 40 долара на барел, а в началото на февруари – за около 60.  Колкото до горивото- литър от най-масовия бензин у нас в момента струва от лев и 80 до 2 лева.

Живодар Терзиев, председател на Българска Петролна и Газова Асоциация (БПГА) посочи два фактора за скока в цените:

„Ограничаването на добивите, както са се разбрали страните от ОПЕК и намаляването на запасите от петрол е първия влияещ фактор. Втората причина е че Търговските банки и Национални банки на съответните държави оказват рестриктивни мерки срещу ликвидността в банковите сметки на търговските оператори, което ги принуждава те да търсят пристан на своите финанси в други ресурси. На дали тази цена която виждаме в момента е достатъчно обективна, но международния тренд сочи това и респективно българския пазар го следва, както винаги 2,3 седмици по-късно след проявата на международния пазар.“

Друга от тезите за поскъпването е  цената на суровия петрол в световен мащаб. Свързва се и с  появата на ваксините срещу COVID-19. Причината – очаквания през лятото рестарт на туризма. По този въпрос Терзиев коментира:

„Нивата в момента са около 64$-65$ за барел сорт брент, респективно 530$-570$ за тон готови продукти и тази цена е достатъчно стабилно висока за да имаме очаквания за ново сезонно повишение през пролетните месеци. Що се отнася до ваксините, с тях или не, рано е още да говорим за отваряне на икономиките, което да завърти колелото на потреблението и да се върне откъм покачване на търсенето. Ако говорим за покачване откъм потребление , то вече се има предвид месеците август и септември, когато вече ваксинацията в света ще даде първите резултати.“

Ставайки въпрос за тенденциите при горивата все повече се говори за по чисти автомобили и алтернативни горива. Тези теми обаче не изглеждат толкова стабилни, колкото сме предполагали, казва Живодар Терзиев.

“Ще има зелен пакт, ще има декарбонизация. България се включва през Министерски съвет и практиките на правителството и прилаганите мерки. Това обаче при нас ще бъде както всичко останало доста бавно и за съжаление ще сме пак на опашката. Рано е да говорим за тенденции, за смяна на горивните модели. Следващите години приоритет ще бъдат основно конвенционалните горива и алтернативните, както ги наричаме ние. Очакванията са следващите години ние да последваме европейските страни в най-развитите и най-добрите практики. „

Цената на горивата у нас на едро и дребно спрямо цените в ЕС е на поносими нива и това ще се запази като тенденция, най-малко защото силата на потреблението на българския пазар е далеч по-слабо от това на другите големи и развити европейски държави. Не очакваме изненади откъм ценово ниво каза в заключение председателят на БПГА.

Прогнозите са, че цените на горивата ще спрат да растат най-рано през март.

Чуйте цялото интервю на Ангел Шенков с Живодар Терзиев в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Художествена галерия

Художествената галерия в Кърджали се нуждае от още ремонти, за да бъде отворена отново

Кога ще бъде отворена за посетители художествената галерия "Станка Димитрова" в Кърджали, след като ремонта на покрива вече е приключил? Какво още е необходимо, за да върне блясъка си тази емблематична сграда, която е със статут на недвижима културна ценност с местно значение? На тези въпроси отговори диркторът на Регионалния исторически..

публикувано на 03.02.25 в 15:30

Петнадесет дни празнуват Нова година в Китай

Китайската Нова година настъпи. Това е времето на великото преселение, когато в огромната азиатска държава стотици милиони хора пътуват, за да отидат на гости на близките си. Събират се обикновено у най-възрастните. Това е единственото време в годината, когато китайците имат по-дълга отпуска и могат да се приберат по родните си места. В..

публикувано на 02.02.25 в 18:35

Кърджалийци обядват в гръцко след влизането ни в Шенген

В съревнованието за клиенти от двете страни на Маказа за сега печелят гръцките заведения с по-доброто качество на предлаганата храна и с отношението на персонала към гостите. Това е впечатлението на д-р Димитър Димов, който освен един от най-добрите педиатри в Кърджали е и кулинар и пътешественик, и кулинар, познавач и ценител на добрата храна...

публикувано на 02.02.25 в 15:56

Орк. "Роял Бенд" с нов албум за десетата си годишнина

Стефан Йорданов, ръководител на оркестър "Роял Бенд" от Благоевград каза, че 2025 година започва силно за оркестъра с нови записи и проекти, сред които изпъкват две песни с участието на Яница Герова и Кирил Давидов. "Тези две песни са различни от обичайното звучене на оркестъра, тъй като включват зурна – инструмент, типичен за този вид музика...

публикувано на 01.02.25 в 16:00

Граждани ще обсъдят проблема с миризмата в Кърджали на среща в парк "Простор"

На 1 февруари, събота, граждани на Кърджали ще се съберат да обсъдят проблема с острата миризма в областния град. Срещата е планирана за 11:00 часа в парк "Простор", като във Фейсбук е създадено събитие със заглавие "Стига са ни тровили! Стоп на отровния въздух в Кърджали!".  Припомням,че РИОСВ Хасково установи източникът на острата миризма, а..

публикувано на 31.01.25 в 16:25
Кокичета

Какво ще бъде времето през февруари?

Топли ще бъдат първите дни на месец февруари. Съществената промяна се очаква след тях на 3 и 4 февруари. Тя ще се изрази най-вече с бързо и чувствително понижение на температурите. Това каза в ефира на Радио Кърджали синоптикът от Националния институт по метеорология и хидрология Мариана Попова. "Студено ще бъде през първата половина на месеца,..

обновено на 31.01.25 в 15:33
Мария Касимова-Моасе

Шапката на Мелания „покри“ указите на Тръмп

Шапката на Мелания стана „стръвта“, която беше хвърлен“ на публиката, за да се отклони вниманието от сериозните укази по важни политически и социални теми, които президентът Доналд Тръмп подписа веднага след инаугурацията си. С този толкова класически, схематичен тоалет Мелания Тръмп изразяваше строгост, подчиненост на протокола, тоест..

публикувано на 31.01.25 в 12:02