Наскоро, шведската писателка Астрид Линдгрен навърши цели 116 години, като от нея се очаква да живее поне още толкова – за радост на големи и на възрастни. Всички деца преди израстваха с образите на малкото пакостливо момиче с рижа коса и лунички, която учи възрастните как е честно да се живее, с Карлсон, който обича да си угажда, но също така да учи Дребосъчето на важни за живота умения, на Роня, дъщерята на разбойника, която се сприятелява със съперника си Бирк, като така показва как възрастните често водят напразни битки.
Астрид Линдгрен, с моминско презиме Ериксон, е родена във Вимербюна на 14 ноември 1907 г. в стара червена къща, заобиколена от ябълкови дръвчета и израства в Смоланд, Швеция. Тя е второто дете в семейството. Много от книгите ѝ са свързани с детството, прекарано в малко стопанство край Вимербю, или със семейството ѝ.
Творбите ѝ са преведени на близо 70 езика. Първата история за най-популярната ѝ героиня „Пипи Дългото чорапче“ е публикувана в Швеция през 1945 г. Впоследствие се издават и романите за Пипи – „Пипи се качва на борда“, „Пипи в южните морета“, и „Пипи след коледното тържество“.
Линдгрен разбива клишетата в детската литература. За шведите тя е национална героиня. Построява един от най-големите детски медицински центрове в Северна Европа, който днес носи името ѝ.
Запитана защо пише детски книги, Линдгрен отговаря с цитат от нобелиста Исак Сингер:
Децата четат книги, не рецензии. Критиците въобще не ги интересуват. Децата не четат с цел да намерят идентичността си. Не четат, за да се освободят от вините си, за да погасят жаждата си за бунт или за да се справят с отчуждението. Психологията не им е необходима. Ненавиждат социологията. Не се опитват да разберат Кафка или „Бдение над Финеган“ на Джойс. Все още вярват в Бога, семейството, ангели, дяволи, вещици, гоблини, логиката, яснотата, пунктуацията и други подобни отживелици. Обичат интересните истории, не коментарите, наръчниците или бележките под линия.Когато една книга е скучна, се прозяват широко, без всякакъв срам или страх от авторитети. Не очакват любимият им автор да изкупи човечеството. Колкото и да са млади, знаят, че това не е по силите му. Само възрастните имат подобни детински илюзии“.
За Астрид Линдгрен, нейните славни герои и за посещението си в Стокхолм, където се намира Музеят на писателката, ни разказва фентъзи авторката Весела Фламбурари.
Първото за Кърджали състезание за баристи вече отмина, но емоцията и полъхът на новото, което надпреварата донесе в града, още дълго ще се усеща. В края на миналата седмица 14 участници влязоха в спор кой ще направи най-вкусното кафе и най-атрактивният кафе-коктейл и ще спечели титлата най-добър бариста на Кърджали. Младата Любомира Соколова изпъкна..
Инициативен комитет поема каузата за възстановяване на бюст-паметника на българския лекар, революционер и деец на Вътрешната македоно-одринска революционна организация, д-р Страшимир Дочков. Роден в Цариград, животът му е неразривно свързан със Свиленград, където работи до последните си дни. Станимир Гелимачев от комитета разказва за инициативата...
Във втората част на предаването, разговарям с Мартин Груев, създател на платформата Шкемб о гайд, от ентусиасти-любители на тази чорба. Защо те вече няма да похапват чорба в заведения и ресторанти, за цените у нас и в чужбина. След това Нурай Садулов ще ни отведе, не къде да е, а в страната на любовта и виното с рубриката "Франция,..
Рамазан Байрам е един от най-големите празници в мюсюлманския календар. Той отбелязва края на 29 или 30-дневния пост, спазван от изгрев до залез слънце през свещения месец Рамазан. Празникът настъпва на първия ден от месеца Шаууал според ислямския календар и е време за радост, прошка и сплотеност. Вярващите се поздравяват с думите „Ид мубарак!“, което..
Представителен танцов състав „Орфей“ при Дом на културата – Кърджали ще вземе участие в Националното фолклорно състезание „Топ 10 Български танцов фолклор“. Конкурсът се провежда за трета поредна година, а за танцьорите от Кърджали това ще бъде второ участие. „Това е ежегодно събитие, насочено към самодейни танцови ансамбли и състави от цялата страна...
Танцовият клуб към спортно-интелектуален клуб "Ахридос" – Кърджали за пети път взе участие във фестивала "Пролетно хоро" във Велинград. "Танцовата формация "Ахридос" е създадена през 2014 година, а първото ни участие беше именно във Велинград, на форума "Спорт за всеки", споделя Величка Радкова. "Оттогава всяка година, вече пет поредни, сме част от..
Какво е общото между математиката и българския език и могат ли да съжителстват заедно в един учебен час? Може ли да бъде пресметнат пътя на приказния герой от българския фолклор до долната земя с формулата за път, време и скорост? Имат ли двата предмета допирни точки , и могат ли математиците да мислят абстрактно? А любителите на..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478