И до днес българите не забравят на всяка Коледа да поставят на елхата поне по една нова играчка, тъй като вярват, че това носи здраве и късмет. Първоначално по нашите географски ширини хората украсявали дръвчето с ябълки, орехи, пуканки и разноцветни хартиени гирлянди, а по-късно се появяват и стъклените играчки. Елхата се превръща в един от най-важните и обичани символи на следосвобожденска България, когато ритуалите за Коледа и Нова година започват да се европеизират.
Неделима част от празника стават европейските балове, изпращането на картички с благопожелания за здраве, щастие и любов и, разбира се, подаръците, на които най-много се радват децата. Дългоочаквана част от коледно-новогодишната магия са и появилите се искрящи в небето „огнени играчки”, както тогава са наричали зарята.
За да разберете чие дело е първата голяма частна коледна елха в столицата и кога коледното дръвче навлиза масово в градския бит у нас, прочетете публикацията Кога грейва първата коледна елха в България? от колекцията на Радио България.
Редактор: Десислава Семковска
На 3 март празнуваме 147 години от Освобождението на България след петвековно османско владичество. Денят е обявен за национален празник през 1990 г. с решение на Народното събрание. Санстефанският мирен договор между Русия и Османската империя,..
Неделя Сиропустна е. Според православната традиция денят се отбелязва всяка година в навечерието на Великия пост, когато християните си дават взаимно прошка. Нарича се още Сирни Заговезни, защото е последният ден, в който постещите вкусват..
Йордан Минков пристига в Брюксел заедно със семейството си през 2007 година, когато страната ни става пълноправен член на Европейския съюз. Съпругата му получава договор за постоянна работа в Европейските институции и това преобръща живота на цялото..