"Паметта за героите на моята книга е особено важна, защото всички те, в една или друга степен, посвещават творчеството си на културната памет на Цариброд" – сподели в интервю за Радио България Донка Николова – автор на книгата "Моите срещи с духа на Цариброд". По думите ѝ, героите, за които разказва, сякаш "сами я откриват", още от първия ден, в който започва да опознава Цариброд.
Донка Николова пристига в близкото до българо-сръбската граница градче като учител по български език и литература, изпратен от Министерството на образованието и науката. Основа за книгата ѝ се явяват статиите, които започва да пише в местното списание "Визия". Над ¼ от нейния труд е посветен на двама братя – художниците Иван и Методи Петрови и тяхната тежка съдба, оставила Иван непознат и до днес, а на брат му донесла слава, не само в Цариброд, но и по света.
Като своеобразен спомен и почит за таланта на илюстратора Методи Петров е фактът, че градската художествена галерия в Цариброд носи неговото име.
Не така лесно се открива информация за другия художник – Иван.
"Творчеството на Иван Петров все още не е изследвано, защото той все още е една много спорна личност. Когато започнах да събирам информация за него, разбрах колко продължава да бъде непознат или по-скоро премълчаван от местните" – разказва Донка Николова и си припомня, че първият ѝ досег с творчеството на художника е една икона на Четиримата евангелисти, която вижда в храма "Рождество Богородично" в Цариброд.
Когато иска да научи повече за съдбата на художника, местни хора я насочват към най-добрия приятел на неговия син Йордан, който макар и с неохота ѝ предоставя телефонен номер. Така Донка Николова се свързва с наследниците на царибродския художник, които днес живеят в София.
"Стигнах до семейството на Иван Петров, те ме приеха с отворени обятия и бяха много щастливи, че някой проявява интерес към личността на този художник. Със своята чудесна памет и радиофоничен глас, който ще звучи завинаги в ушите ми, Йордан Петров разказа тъжната история на своя баща и семейство. Позволиха ми да разгледам всички картини, които притежават и ме насочиха къде другаде мога да търся платната му в Ниш и околностите."
Животът на Иван Петров се преобръща през 1952 година, когато е арестуван по редица обвинения. Заедно с брат си Методи е изпратен да работи в каменоломните на концентрационния лагер Голи Оток, а след това, двамата работят като художници в създаденото за целта ателие в лагера. Иван Петров остава в лагера до 1962-а, а брат му Методи е освободен през 1957 година.
Най-често двамата братя рисували портрети на съветския ръководител Йосиф Сталин, югославския – Йосип Броз Тито, както и на Георги Димитров. Постепенно и надзирателите започнали да им поръчват портрети. Затова немалко от картините на Иван Петров се намират в семейства на служители в различни затвори в Сърбия.
"Той е успял да си създаде среда, в която да се осъществява, дори докато е в затвора. Една голяма част от творбите си създава именно там. Когато е молел да се срещне с жена си, или някой друг от семейството си, той е рисувал големи и красиви платна за надзирателите и следователите. Правел е и портрети на целите им семейства" – разказва Донка Николова.
Освен разказа за двамата художници, в книгата "Моите срещи с духа на Цариброд" намират място и историите на някои царибродски писатели, като Детко Петров, чието име носи Народната библиотека в Цариброд, поетът, писател и публицист Благой Димитров, журналистът, критик и дългогодишен преподавател в царибродската гимназия Властимир Вацев и др.
"Пълната отдаденост на изкуството е техният житейски подвиг. Будност и тревожна неудовлетвореност бележат пътя им във времето и до изворите на родното" – обобщава изследователката им.
През 2021 година авторката на книгата "Моите срещи с духа на Цариброд" Донка Николова беше отличена с наградата "Будител на годината" в града от Западните покрайнини, чието население ревностно пази българските си корени. Този жест тя приема с изненада и искрена благодарност:
"Може би получих тази награда и заради факта, че аз съм първият преподавател, изпратен от МОН в Цариброд, откакто градът е извън пределите на България, а също и заради книгата, за която вече се знаеше, че предстои да излезе. Поисках да допълня изданието и с информация, която е останала извън статиите, познати на хората. Радвам се, че въпреки последвалото забавяне, тя все пак е факт с всички картини и текстове, които предложих. Инициатор за издаването ѝ е библиотеката "Детко Петров" в Цариброд, директорката ѝ Албена Милев и библиотекарят Елизабета Георгиев, без които нямаше да се справя" – казва в заключение Донка Николова.
Снимки: Национална библиотека „Св. св. Кирил и Методий“, Народна библиотека „Детко Петров” – Цариброд, личен архив
Българската пианистка Венета Нейнска ще изнесе тази вечер от 19:30 ч. концерт на сцената на Göteborgs Konserthus, Гьотеборг, Швеция. Тя ще изпълни незабравими произведения на най-обичаните и емоционални композитори като Шопен, Рахманинов, де Файя,..
Прожекция на филма "Усещане за принадлежност" се е превърнала в своеобразен урок по България за пораснали, оставяйки притихнала залата в края, научи Радио България от Светлана Храброва, преподавател по български език в неделното училище "Васил Левски" в..
Български информационен ден ще се проведе днес в Айндховен, Нидерландия. Представители на различни български организации ще споделят ценна информация по разнообразни теми. Посетителите ще могат да научат повече за българската студентска асоциация в..
"Българите украсяваме света", казва ни Емилия Юкер, която от десетилетия живее в Германия. Пъстротата на културните ни традиции, литературата, фолклора е..