Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Къде софиянци ще могат да видят слънчевото затъмнение?

Снимка: БГНЕС

Астрономическото събитие на тази седмица е частичното слънчево затъмнение, което ще може да наблюдаваме в петък, 20 март.

Специално за него, ще бъдат разположени и няколко телескопа в столицата, с които може да видите явлението. Единият е в обсерваторията на СУ „Св.Климен Охридски“ в Борисовата градина, но поради малкото пространство в двора - от Физическия факултет призовават да не се струпват прекалено много хора по едно и също време. 

Другият телескоп ще бъде разположен при градината на НДК - на ъгъла с бул. "Патриарх Евтимий", където е входът за метрото. Ако обаче искате да наблюдавате затъмнението от вкъщи или от работа, трябва да си закупите специални защитни очила.

Такива обаче са трудно откриваеми, установи репортерът Златина Йовкова, освен ако директно не се обърнете към  Астрономическата асоциация в София, която продава телескопи и аксесоари към тях.

Повече подробности за наблюдението на частичното слънчево затъмнение чуйте от репортажа на Златина Йовкова.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Жителите или чистачите са отговорни за това - София да е "и мръсна, и прашна"

Кой е отговорен за мръсотията по улиците, в парковете и градинките - тези, които изхвърлят отпадъци извън кофите за боклук или тези, които не почистват добре след тях? Служителите в "Чистотата" се оплакват, че столичани цапат много и постоянно, а самите те работят за жълти стотинки и не смогват. Част от гражданите осъзнават, че ако искаме..

публикувано на 27.02.25 в 08:23

Осем столични квартала още нямат парно и топла вода

Осем квартала в София и 8 части от други квартали са без топлоподаване заради аварии, съобщиха от "Топлофикация - София". Без парно са част от "Яворов" и "Лозенец", "Дружба 1", "Илинден", "Сердика", "Западен парк", "Красна Поляна", "Разсадника", "Гевгелийски", Красна поляна", "Сухата река", "Младост 2", "Студентски град". В някои..

публикувано на 27.02.25 в 07:47

Облачно, но с положителни температури

Над по-голямата част от страната облачността днес ще е значителна, ниска и средна, а по поречието на Дунав, в Горнотракийската низина и Източна България ще остане и мъгливо. Ще духа слаб, в източните райони - до умерен вятър от източната четвърт. Максималните температури ще са между 6° и 11°, по-ниски в местата с трайна мъгла, в София - около 8°..

публикувано на 27.02.25 в 07:15

Спира водата в части от кв. "Драгалевци", "Изток" и с. Железница

Във връзка с изпълнение на инвестиционен проект за реконструкция на уличен водопровод по ул. "Мавровец", кв. "Драгалевци" , от "Софийска вода" предупреждават, че днес се налага спиране на водоподаването от 9:00 до 21:00 часа : на ул. 323, ул. "Владислав Граматик", ул. "Чемшир", ул. "Нарцис", ул. "Проф. Боян Пенев", "Околовръстен път", ул...

публикувано на 27.02.25 в 07:10

"Форум", 26.02.25: Битката за регулаторите – парцелиране на държавата по интереси

Седмичните коментатори на "Форум" днес се спряха на следните теми: Битката за регулаторите (КЗК, КФН, КРС, КЕВР). Разпределение на властови ресурс. Парцелиране на държавата по интереси. Те трябва да се независими и да защитават интересите на потребителите и на държавата. А дали е така? Ако се нарочи някой кандидат за нечий човек (на Пеевски, на..

публикувано на 26.02.25 в 18:35

Бойко Таков: Иновациите ни се нуждаят от подкрепа по пътя им към пазара

" Идеята на иновациите е да решават определени нужди и проблеми на хората и само тогава те могат да намерят място на пазара и да бъдат комерсиализирани", посочи д-р Бойко Таков – шеф на Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средни предприятия (ИАНМСП). Той беше специален гост на международната конференция за иновации "Ïnnovation..

публикувано на 26.02.25 в 18:05
Доц. Стелиян Димитров

Липсват локални изследвания за това как климатът в България се променя

Проведе се 11-то издание на международната конференция за иновации Innovation Explorer. Тази година събитието протече под надслов “Екстремен свят”. В началото на форума беше уточнено, че макар и абстрактно, това понятие най-добре описва динамичния свят, в който живеем.  Програмата поставя фокус върху екстремните климатични бедствия, екстремният..

публикувано на 26.02.25 в 17:36