Роденият през далечната 1893 г. Стаматов е приет да учи право в Софийския университет, но вместо да продължи образованието си, през 1912 г. влиза в състава на популярния по това време „Съвременен театър“. Две години по-късно актьорската му кариера се развива шеметно и той дебютира на сцената на Народния театър.
В средата на миналия век той е сред най-големите български театрални светила. Звезда на Народния театър, председател на Съюза на артистите в България в продължение на 11 години.
Георги Стаматов е един от създателите на Висшето театрално училище в София, където е професор от 1948.
Паралелно с блестящите си изпълнения на сцената на Народния театър Стаматов режисира и стотици постановки в провинциални театри. По този начин той е сред хората, които полагат основите на съвременната мрежа от провинциални театри в България.
В творческата му биография фигурират над 300 роли като актьор и над 200 пиеси като режисьор.
Чуйте негово изпълнение в ролята на Сатин от драмата „На дъното“ на Максим Горки. Постановка на Николай Масалитинов в Народния театър от 1932 г.
Документалният филм „Скрити белези” на режисьора Георги Тошев и оператора Борис Пинтев е сред селектираните филми за участие във фестивала Master of Art. Лентата разказва за най-успешното българско участие на Биеналето на изкуствата във Венеция. Комисарят на българското участие д-р Надежда Джакова е своеобразен гид на режисьора Георги Тошев..
Платформата за четящи и знаещи деца "Книговище" започна междуучилищното състезание по медийна грамотност "Всезнайко" на тема "Четеш ли между редовете". Това е второто издание на междуучилищната надпревара след успешното състезание на тема "Европейски съюз" през 2024-та в София. За да може повече деца да се включат, състезанието тази..
Състоянието на асансьорите в София провокира столичани да изпращат десетки сигнали месечно до контролния орган. Това каза в ефира на Радио София Григор Къшов - главен директор на Главна дирекция „Инспекция за държавен технически надзор“ към Държавната агенция по метрологичен и технически надзор. “Асансьорите са опасни, затова са наречени съоръжения..
Най новата книга "Васил Левски: най-добрият ни българин" на проф. Пламен Павлов събира 15 истории за българския Апостол на свободата, за неговите съмишленици, за идеите му и наследството, което оставя. Известният историк, публицист и преподавател вече има 2 книги, посветени на Левски. В тази са отразени редица важни и спорни..
Атрактивен ретро влак ще направи два курса от София до Банкя на 1 март. Инициативата е на БДЖ, съвместно с Националния етнографски музей към БАН. Първото пътуване ще започне в 09.50 ч. от Централна гара София, с пристигане в Банкя в 10.14 ч. В обратната посока влакът ще тръгне в 11.40 ч. и ще пристигне в София в 12.04 ч. Второто пътуване ще..
Президентът Румен Радев свиква през днешния ден Консултативния съвет за национална сигурност (КСНС) на тема "Рискове и заплахи пред националната сигурност, произтичащи от разпространението на наркотични и упойващи вещества сред подрастващото поколение и злоупотребата с тях". На 12 февруари, с единодушие от 197 гласа „за“ депутатите приеха на първо..
През днешния ден от запад снеговалежите постепенно ще започнат да спират, а над югозападните райони и облачността ще се разкъсва. Ще духа слаб, в Източна България до умерен вятър от север-североизток и там ще има условия за виелици и навявания, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. Минималните температури ще бъдат между..