Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Александровска болница вече функционира център за ранна диагностика и профилактика на онкологични заболявания

Снимка: Архив
Чрез центъра за ранна диагностика и профилактика на онкологични заболявания ще постигнем прилагането на т.нар.„ принцип на комплексност“ при лечението на пациентите. Това означава, че вече няма да е необходимо да пътуват до чуждестранни болници, защото ни липсваше апаратура. С тези думи се обърна директорът на Университетската многопрофилна болница за активно лечение „Александровска“ доц. Костадин Ангелов при откриване на центъра.
Благодарение на проект, финансиран главно от Европейския фонд за регионално развитие, са закупени 36 нови апарати, разпределени в близо половината структури на болницата.

Проектът, с който са модернизирани 12 клиники на Александровска болница е на обща стойност над 19 млн.лв.  16 млн. от тях са осигурени от Европейския фонд за регионално развитие, 3 млн. лв. от държавния бюджет, а 250 хил. лв. са собствени средства на лечебното завадение за извършването на ремонтни дейности, свързани с реализацията на проекта.

Здравният министър д-р Петър Москов открои от своя страна, че чрез подобни проекти, съфинансирани по Средносрочната рамкова инвестиционна програма на министерството - са вложени 240 млн.лв за нова апаратура в много болници в цялата страна.

Министертвото на регионалното развитие и благоустройството, като отговарящ орган за ОП „Региони в растеж“ ще подпомогне през новия програмен период реформата в спешната помощ, поясни от своя страна министър Лиляна Павлова и припомни, че през изминалия програмен период инвестициите са били основно за дейности свързани с лечението на онкологичните заболявания, като 40 здравни заведения са получили високотехнологична здравна апаратура.

Чуйте репортажа на Златина Йовкова с повече информация по темата.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Михаил и Кристина Белчеви

Адресите на любовта - Михаил и Кристина Белчеви

Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише.  Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..

публикувано на 01.02.25 в 13:55
Йосиф Аструков

Малките поколения са по-самотни

„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков ,  Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...

публикувано на 01.02.25 в 11:46

“DEEP SEEK” ще помогне за по-добър BG GPT

Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО?  Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията?  Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..

публикувано на 01.02.25 в 10:53
Владимир Полеганов

Автентична емоционална палитра

Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман  излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..

публикувано на 01.02.25 в 10:15

"Форум", 31.01.25: ИИ и следващата технологична революция

В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица  Георги Захариев – основател на Finance Academy, и  Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН,  обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..

публикувано на 31.01.25 в 18:35

В очакване на нов конкурс за главен архитект на София

Конкурсът за нов главен архитект на София се обещава от август месец. Най-притеснителното е, че има една тенденция за обезличаване на професионалната позиция на главния архитект с лозунги за това, че трябва да има намаляване на презастрояването, да се направят сложни процедури и да се спрат или силно да се намалят издаваните разрешения за строеж,..

публикувано на 31.01.25 в 17:03
Наградената състезателка по художествена гимнастика Красимира Димитрова с Йорданка Благоева

Отличиха младите спортисти в Община Елин Пелин

За седма поредна година  Община Елин Пелин  организира събитието "Спортист на годината“. Бяха излъчени победители в три официални категории -  “Индивидуални постижения“ ,“Отборен спорт“ и “Спортист – любимец на Община Елин Пелин“. Златото в категория за индивидуални постижения грабна състезателката по художествена гимнастика Красимира Димитрова...

публикувано на 31.01.25 в 16:46