Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кметът на града Николай Димитров в откритото студио на Радио София

Несебър е перлата в короната на националното ни самочуствие

Общината се грижи сама за чистотата, от този сезон градът се мие и чисти денонощно, строи се нов културен дом

При гостуването ни в Несебър в специалното ни студио, разположено пред Старата митрополия в Стария град, дойде и кмета на общината Николай Димитров и започна именно с факта, че "в този момент сме разположения върху няколко пласта време".
Да управляваш град като Несебър, който е част от културното наследство на ЮНЕСКО, не е лесно, защото се смесват изискванията на миналото и на настоящето, да не говорим за бъдещето. Хем трябва да се реагира на променящия се свят, хем Несебър трябва да си остане така романтично и исторически обусловено красив.
Николай Димитров е роден тук през 1965 г. и целия му живот (без студентските години в Бургас и Чехия) е протекъл тук. Казва, че познава всички жители на старата част - "ами 1500 човека, знаем се", и наистина много от по-възрастните го спират и се обръщат към него с Николайчо...
Няколко пъти в разговора ни набляга на факта, че е постигната добра комуникация с хората и че решения се взимат, след като жителите на града се убедят, че те са правилни. Такава е историята с боклука, или по-точно с изнасянето на контейнерите за смет извън обсега на стария град. Постепенно местните жители се съгласяват с неудобството да отнасят боклука си там, но виждат колко по-добре изглежда стария град без контейнери, а само с малки (но начесто) кошчета. Общината сама се грижи за чистотата, няма наета външна фирма и откакто е така - Несебър е по-чист. От тази година градът се мие и чисти денонощно. Чадърите на заведенията в старата част са само бели - това е друга малка победа за Николай Димитров, няма вече "рекламна шарения", щорите и капаците на старите къщи са само в кафяво, спазват се и указанията за това, което се излага по улиците.
Да кажем още нещо хубаво - в Несебър продължават да изплащат по 2000 лева на всяко дете, родено на територията на града. И искат да се превърнат във фестивал град. Николай Димитров е убеден, че културните събития и фестивали могат да спомогнат за удължаването на сезона и иска в това отношение да вземе добър пример от Виена, където преди време със съпругата си правят представяне на българския мед и "показват" живи пчели, които силно впечатляват виенчани. Сега кметът с две ръце подкрепя новия фестивал на класическата музика "Месембрия Орфика", който събира една многонационална публика в продължение на три вечери. И ни напомня, че в Несебър има 38 000 имота, собственост на руснаци (от които 2000 живеят целогодишно в града) - което си е една много културна и "научена" публика. Чуйте разговора ни с Николай Димитров - за всичко споменато, но и за туристическия сезон и новостите в него, както и за новия голям проект, който се строи в новата част - голям културен дом, с нова зала и какво ли още не. А на хоризонта се задава и Летен театър...


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Innovation Explorer: от екстремния ни свят, Тръмп и Китай до Антарктида

Най-модерните постижения на човечеството и иновации в един екстремен свят – нашия. Това ще предложи 11-ото издание на ежегодния международен форум за иновации Innovation Explorer, което ще се проведе в София на 25 февруари . Сред темите в програмата на събитието изпъкват: екстремни климатични бедствия, екстремен изкуствен интелект,..

публикувано на 14.02.25 в 19:58
Изображението е илюстративно.

"Форум", 14.02.25: По-важно от красотата е жената да се поддържа, но това не става с ботокс

В последното издание на "Форум" за тази седмица Елена Пъневска провокира коментарната двойка доц. Наталия Футекова и Ангел Георгиев по следните новини и теми: Продължава да тече вторият етап на Националната АНТИСПИН кампания , в цялата страна се организират образователни беседи в училищата, обучение на младежи, разпространение на информационни..

публикувано на 14.02.25 в 18:05
Залата е разпродадена

Теодосий Спасов и Иван Шопов ще изпълнят импровизации и композиции от албума "InFusion"

Теодосий Спасов и Иван Шопов  ще предложат приятен концерт в съботната вечер (15.2.2025), озаглавен като техния общ албум "InFusion"  ("Вливане"). Световноизвестният кавалджия разказа как преди години на един джаз фестивал във Варна са се пресекли пътищата на двамата. " Беше откритие и за него, и за мен това да се съберем и всеки..

публикувано на 14.02.25 в 17:47

В любовта са нужни малко думи и още по-малко прилагателни

В деня на любовта и виното – 14 февруари, в студиото на Радио София гостуваха четирима съвременни поети - Виолета Кунева, Лора Младенова, Иван Брегов и Петър Чухов. Съществува ли наистина любов? "Това е някаква огромна потребност за емоция и материя, и когато са съвместими, може пък и да съществува. Дали ти е нужен някой до теб, срещу теб или..

публикувано на 14.02.25 в 16:48
Пийт Хегсет с генералния секретар на НАТО Марк Рюте

Новият подход на Вашингтон спрямо Москва не се приема радушно от ЕС и Украйна

Американският президент Доналд Тръмп тази седмица разговаря с руския президент Владимир Путин и украинския президент Володимир Зеленски. Очакванията са за среща между двамата в търсене на разрешение на войната в Украйна. Сигналите, които Вашингтон изпраща са за нов подход, критикуван както в Украйна, така и в Европа. Визитата на Пийт..

публикувано на 14.02.25 в 16:40

Дигитални предприемачи и лектори от 20 страни идват на форум в София

Мащабно експо с доставчици на електронни услуги , десетки лектори, включително и от големи световни платформи , и зона за среща със 100 маси за контакти с партньори и клиенти обещава третото издание на форума (Balkan eCommerce Summit 2025) , който ще се проведе в края на април т.г. (29 и 30.04 .2025). Балканският регион е много..

публикувано на 14.02.25 в 16:14

Историята на първото училище "по художество", днес НХА, разказана в изложба

Връзката между Царска България и художественото образование, за първото училище по “художество“ представя  изложбата “Академията в Княжество и Царство България“ , която може да се види в галерия “Академия“ на Националната художествена академия до 9 март 2025 година. В предаването “Радиокафе“ гостува кураторът д-р Милена Балчева-Божкова,..

публикувано на 14.02.25 в 15:47