Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Обективна необходимост ли е идеята за „зелена икономика“ или ефектен рекламен трик?

Снимка: Pixabay.com
Накъде ще се развива идеята за пълноценно и отговорно използване на ресурсите, доколко има необходимост от регулации в тази посока и какви са моделите, по които екосъобразните бизнеси могат да се развиват без държавна подкрепа? Отговорите на тези въпроси потърсихме в нашата „Радиоприемница“ заедно с Нено Димов от Института за дясна политика и Георги Стефанов от природозащитната организация WWF - България.

Що е то „зелена икономика“ и имаме ли нужда от такова понятие?

„Зелената икономика“ е един вече наложил се термин, който означава, че хората са преосмислили своя начин на икономическо и техническо развитие и целят не просто правенето на пари на всяка цена, а с мисъл за бъдещите поколения. Така разтълкува станалата изключително актуална и популярна тема за отговорно използване на ресурсите в икономиката Георги Стефанов.

Според Нено Димов обаче, няма как да бъдем отговорни към нещо, за което не знаем как ще се развие. Отговорност пред бъдещите поколения е първата химера, на която стъпва изобщо идеята за устойчиво развитие, защото отговорността е само хипотетична. Ние не можем да носим отговорност пред бъдещите поколения, защото нямаме идея пред какво те ще бъдат изправени.


Човекът ли е най-големият враг на природата?

Според данните на WWF, както и утвърдени международни организации и банкови институции, човекът и човешката дейност оказват негативно влияние на биоразнообразието. Преди всичко трябва да знаем, че режем клона, на който седим, уточни Георги Стефанов.

Според Нено Димов обаче, подобно мислене води към максимата „Има човек, има проблем“. Факт е, че има видове, които изчезват, и е факт, че в цялата история на планетата има видове, които изчезват, и такива, които се появяват.  Благодарение на  човека са се появили много видове. Човекът е допринесъл и за флората и за фауната. Тоест, това е един перманентен процес, в който едно нещо изчезва и друго се появява. Не населението е проблемът. Замърсяването на въздуха, генерирането на отпадъци, липсата на питейна вода, замърсената питейна вода - това са сериозни екологични проблеми, те не са глобални, те са регионални сериозни проблеми. Глобалното затопляне не е екологичен проблем, а политически.


Субсидии и регулации


Според Георги Стефанов, ако бизнесът не се адаптира и не се води към новите тенденции, той фалира. В сектор енергетика например все още 10 пъти повече субсидии се получават конвенционалните изкопаеми фосилни горива, които са един основен проблем за замърсяване, спрямо зелената енергия. И това е проблемът.В България не е по-различен случаят.

Нено Димов допълва: Не трябва да бъде субсидирана нито въглищната енергия, нито соларните паркове. Те трябва да бъдат оставени на реалната конкуренция, защото така стимулът към новото е много по-голям. Колкото повече субсидираме, толкова повече ще забавим естествените процеси, които ще се случат.

Още от тезите на участниците в разговора - вижте във видеото.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Йерусалим днес

Историята оживява - Хаджиите от Банско, част първа

Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: "В научната статия на израелските учени Майкъл Чернин и Шай Халеви от Израелската служба за..

публикувано на 10.05.25 в 15:00
Мария Сутич

Адресите на любовта – Мария Сутич, жена-войн от Хвърковатата чета

Въпреки, че паметта ѝ е почетена с паметници в Белово и родния ѝ Пазарджик, днес малцина знаят името на Мария Сутич – единствената жена в Хвърковатата чета на Георги Бенковски, станала поборничка от любов. Тя и съпругът ѝ, далматинецът Иван Сутич, служител на Барон-Хиршовата железница са младоженци, но когато той решава да се присъедини към..

публикувано на 10.05.25 в 14:00
Мария Бакалова и Елена Телбис

Силата да продължим след смъртта

„Това, което остава“ на Димитрис Георгиев тръгва с гала премиера: "Вдъхнови ме нещо много трагично. В съзнанието ми остана конкретната песен, която вървеше по времето на катастрофата, в която загина баща ми, аз също бях там. В началото това бе първа сцена, проследяваме последствията от един трагичен инцидент. Беше неизбежно да надградим сценария, той..

публикувано на 10.05.25 в 11:23
Наско Стаменов

Въпросът е "колко", не толкова "какво"

Вкус: наука за храненето – събитие от Ratio. Какво означава „вкус“? Как го възприемаме, как се променя и какво влияние има той върху начина, по който се храним? Гост – Наско Стаменов, учител в НПГМ, част от "Корпус за бързо гърмене": "Когато човек види, че нещо се случва, нормално е да се запита защо се случва така. Имаме невронна връзка,..

публикувано на 10.05.25 в 10:51
Албена Попова и Северина Митева

Всички гледни точки в среда на доверие

Какво е фасилитиране и как да го правим успешно. На тази тема ще говори Давид Бийота - създател на метода на компаса. За всички, които се интересуват от динамиката в група и искат да водят, обучават и управляват групи от хора. Албена Попова, Сашка Витанова и Северина Митева ни говорят за фасилитирането: "Думата не намери подходящ еквивалент на..

публикувано на 10.05.25 в 09:54
Биляна Савова

Биляна Савова разказва какво не знаем за мозъка

Биляна Савова извървява дълъг път между план “2В” и план “Да бъда”. “Много интересно как изобщо се появи в живота ми цялата тази концепция за план “Да бъда””, разказва тя и се връща към датата 30 май, когато се отбелязва Денят на хората, които живеят с диагнозата “Множествена склероза”. “Идеята е първо да погледнеш към себе си и да си дадеш сметка..

публикувано на 09.05.25 в 20:13

Забрана за свободно къмпингуване или ограничаване на личната свобода

Свободното къмпингуване в България и Европа от години е тема сред любителите на почивка с кемпер, каравана или палатка. Особен интерес буди темата, след като през януари в Гърция приеха нови правила за свободно къмпингуване. От години то е законово ограничено в южната ни съседка, въпреки че много гърци, българи, румънци и хора от цяла..

публикувано на 09.05.25 в 18:25