Как се променя пазарът на труда с оглед на все по-голямата автоматизация на работния процес и какви са новите изискания, които трудещите се, израснали в дигитална среда имат?
Отговорите потърсихме заедно с Лидия Шулева от българската търговско-промишлена палата и Милена Драгийска, част от мениджмънта на голяма верига хранителни магазини.
Тази година на икономическия форум в Давос беше представено едно представително международно изследване "Революция на работното място", което каза, че апокалипсисът по отношение на работните места се отлага в смисъл, че независимо, че много работни места ще бъдат заменени от машини и дигитализация, ще се създаде необходимост от нови работни места и професии и нетната величина е в полза на увеличаване на работните места.
Това коментира в ефира на Радио София Лидия Шулева. В същото време една друга световна статистика казва, че за последните 10 години само един от четирима работещи работи на трудов договор, а останалите - в алтернативни форми като самонаемане, дистанционна работа, споделена икономика, фрийланс, допълни още тя. Голямата пропаст между поколенията в момента е едно от основните предизвикателства в тази посока.
Какво търси новото поколение работещи, израснали в дигитална среда, попитахме и Милена Драгийска. Това ново поколение може да помогне на всеки от нас да се отвори към света и да спрем да мислим догматично. Това ново поколение е много по-свободно и с много по-високо самочувствие. Това са много взискателни в добрия смисъл на думата хора, които задават често въпроса "Защо?". И ако не сме готови да говорим съдържателно, това не работи. Едно от основните неща е откритостта. Също така те много държат на баланса между работа и личен живот. Което не значи, че не им се работи. Тук става дума за едно напасване един към друг, което дори не е ново. Дупката между поколенията я е имало и досега, просто с помощта на дигиталното и технологичното задачата за работодателите става по-трудна.
Подробностите чуйте в звуковите файлове.Подробности можете да чуете в звуковия файл.
На 17 февруари 2025 г., стартира 17-ото издание на Програма "Европа“ на Столичната община. За поредна година целта е сътрудничеството между гражданското общество и местната власт в София в прилагането на добри европейски практики на местно ниво. Пет са одобрените приоритетни области, като тяхното финансиране е по 250 000 лв., каза пред Радио..
"Аника в градините на Людмил Георгиев" е съвместна изложба на известния български графичен художник Людмил Георгиев и 10-годишната Аника Козева. Изложбата ще бъде показана в галерия "ГрафикАрт" от 12 до 26 февруари. "Изложбата трябва да се види, а историята да се разкаже. С бащата на Аника си говорихме в моето ателие, а Аника се беше разшетала из..
Вейповете и останалите бездимни изделия са новата мода, която предизвиква интереса на децата, коментира пред Радио София Яна Алексиева - изпълнителен директор на Асоциация "Родители“ и магистър по Детско-юношеска и училищна психология. Тя добави, че всичко, което е забранено, в даден момент започва да изкушава тийнейджърите. "Всичко, което чуваме..
Романът "Скарида" е забавен разказ за нелепиците, абсурдите и тъгите на едно непроменящо се и непроменимо всекидневие. Негов автор е Димитър Коцев-Шошо, който според издателите на книгата, е роден и кара в София своето щастливо детство, което все още не е завършило, а това е добра новина за всички почитатели на неговото творчество, защото не..
За справяне с проблема с употребата на вейпове сред тийнейджърите, опитът на другите държави сочи, че голяма част от тях са прекратили вноса и производството им, каза пред Радио София д-р Гергана Гешанова - председател на коалиция "Без дим". "В много държави е абсолютно забранено транспортирането на такива количества, съхранението им и..
"От твоите очи - звезди, да пия светлина" е поетично-музикална вечер, която ще се проведе в Къща-музей "Петко и Пенчо Славейкови". Станалата вече традиционна литературна среща ще се проведе на 13-ти февруари в Националния литературен музей. “Като кажем къща-музей, много от нашите слушатели си представят една старовремска къща. Да, имаме такива..