Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Всичко е валс на Нова година във Виена

Снимка: Stadtwienmarketing
За Нова година центърът на Виена се превръща в огромна бална зала. От 14.00 ч. следобед до 2:00 часа. през нощта от площада пред катедралата "Свети Стефан" започва т.нар. Новогодишна пътека, където на 11 сцени виенчани и гостите на града могат да гледат различни музикални и забавни програми. Музика има за всеки вкус - рок, поп, соул, блус, диско. Не липсва класическа музика и джаз, както и специално подготвени програми за най-малките. 

На централната улица "Грабен", от 14:00 часа, танцовите училища предлагат безплатни курсове за валс - традиция, която се ползва с голяма популярност сред местните и гостите на града. За по-любопитните трябва да добавим, че валсът се е превърнал в неизменна част от австрийската култура и в известна степен е възприеман като неофициален химн на Австрия, а от от около два месеца той вече е част от Световното нематериално културно наследство.

Друга традиция е свързана с оперетата на Йохан Щраус "Прилепът". Това е представлението, с което Виенската държавна опера завършва и започва годината. На 31 декември от 19.00 ч. на огромен екран, монтиран върху стената на операта на площад "Херберт фон Караян", всички желаещи, които нямат билет, могат да гледат представлението на живо.

Кулминацията на нощта е естествено в полунощ. Тогава от катедралата „Свети Стефан“ се носи камбанен звън. Камбаната, която виенчани наричат Пумерин, бие само в изключително тържествени случаи, а новогодишният звън се предава по радиото и телевизията в цяла Австрия. Веднага след това прозвучава изразът "Всичко е валс!", който дава началото на танците на всеки виенски бал. Около 600 000 души по улиците на австрийската столица посрещат Новата година във вихъра на танца .

Естествено, първият валс е "На хубавия син Дунав", който звучи на фона на празничните фойерверки.

А иначе, Новата година във Виена започва с традиционния Новогодишен концерт на Виенската филхармония, който се излъчва в над 70 страни по света от Златната зала „Музикферайн“. 

На площада пред Виенското кметство на огромен екран по-ранобудните, които не са имали шанса да спечелят места за концерта, имат възможност да го гледат на живо. За по-уморените на същото място от 14.00 ч. е повторението. На още едно място в града любителите на музиката могат да гледат концерта на виенските филхармоници. Това е екранът на стената на Щатс опера, където цял ден след това се прожектират откъси от най-популярните оперни и балетни спектакли. В 19.00 часа идва отново ред на "Прилепът" на Щраус.

В новогодишната нощ по централните улици на Виена 70 ресторанта предлагат на открито кулинарни изкушения за всеки вкус. Естествено не липсват задължителните за австрийската столица сладки понички, горещ пунш и искрящо шампанско.

Още за празника - чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийски разкази - Радиоразходка по ул. Георги С. Раковски

Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..

публикувано на 19.07.25 в 16:00
Аспарух Лешников

Историята оживява - Аспарух Лешников, АРИи първа и втора

Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..

публикувано на 19.07.25 в 15:00
Борю Зевзека (в средата) с приятели

Адресите на любовта - Борю Зевзека

Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..

публикувано на 19.07.25 в 14:00
С Константин Драгов и Сана Драгова

Медитацията е начин да се чувстваме нормално

Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..

публикувано на 19.07.25 в 11:54

Киното е лесен път за предаване на култура

Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..

публикувано на 19.07.25 в 11:02

Мост между поколенията

Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище":  "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..

публикувано на 19.07.25 в 10:11

Уличното изкуство дава свобода

Уикенд с „ Мале-мале“ – второ издание на мини фестивала в Южния парк, гост по този повод ни е Петринел Денев: "Програмата ни е малка, първото издание бе изцяло за деца. Хуморът е подходящ и за възрастните. Предвидили сме и уъркшоп за улична клоунада - така и ние започнахме с "Мале-мале". Уличното изкуство дава свобода - да пробваш, да..

публикувано на 19.07.25 в 10:00