Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ски скок и ски бягане - трудни, но изграждащи характер спортове

Захари Сотиров и Даниела Минкова-Машова
Снимка: Красимир Мартинов
Зимните спортове, забавленията в планината и на пистата - за това говорим тази седмица в нашата "Радиоприемница". Днес на ход са темите за ски бягането и мястото му у нас. Не по-малко интересен за дискутиране спорт е и ски скокът. С какви предизвикателства се сблъскват желаещите да практикуват двата зимни спорта? Този и други въпроси обсъдихме с нашите гости - Даниела Минкова-Машова и Захари Сотиров, и двамата - от Българската федерация по ски. Даниела координира ски бягането, а Захари - ски скока.

Първо спряхме вниманието си на ски бягането. България все още няма кой знае какви грандиозни постижения в този вид зимен спорт, изключвайки бронзовия медал на Иван Лебанов от Олимпиадата през 1980 г. Затова пък имаме представители на почти всички състезания в последните години, включително на Олимпиада. Тук може би е добре да кажем, че ски бягането е в програмата на зимните олимпийски игри още от тяхното начало през 1924 г. 

"Ски бягането в последните години много бързо се разви", каза ни специалистът по тези въпроси - Даниела Минкова-Машова. Тя посочи, че в годините след отделянето на бившите съветски републики от Съветския съюз, всяка една от тях излъчва свои състезатели и конкуренцията в последните три олимпийски цикъла, обхващащи период от 12-15 години, е на изключително високо ниво. 
"Българската федерация по ски, в направление "Ски бягане", през всички тези години се опитва да сформира един хубав отбор от мъже и жени, които да представят достойно България. В последните години имаме един блестящ състезател - Веселин Цинзов, който заедно със своите колеги успя да се квалифицира и да постигне много високи резултати, като участва в три последователни олимпиади. Той има изключителни постижения, като влиза в първите 30 състезатели в света, което го нарежда в първите 100 най-добри атлети в ски бягането."
Даниела Минкова-Машова посочи, че у нас има широка основа от клубове, членове на Българската федерацията по ски, които развиват ски бягането. 
"За съжаление, обаче, ски бягането е изключително труден спорт и не винаги децата успяват да се задържат по-дълго. Те избират различни спортове, пробват, понякога остават по-дълго, понякога се местят в други спортове. 
За съжаление и ние не можем да им предостави кой знае колко като материална база и екипировка."
Все пак, обясни Даниела, не е задължително да сте карали ски, преди да започнете да се занимавате със ски бягане и да се качите на "писалките". 
Самият спорт се препоръчва като социален, защото си в планината, но не чакаш на опашка, а можеш със собствените си умения да се придвижиш от точка до точка. Спортът може да се практикува още от 4-5 годишна възраст, защото движенията са близки и естествени до тези, които всеки от нас прави.
Даниела препоръчва на тези, които проявяват интерес към спорта, да използват т.нар. "ски с люспи", които са по-удобни за придвижване по класическо трасе.
Захари Сотиров, координатор направление "Ски скок" в Българската федерация по ски, пък ни разказа с какви предизвикателства е свързан ски скокът у нас и по света.
Той обясни, че това е класически зимен спорт, един от първите зимни спортове, които са част от програмата на олимпийските игри. Зароден е в скандинавските страни, но с времето се разпространява и се радва на най-голям интерес от зимните спортове.
"Предполагам, защото комбинира смелост, много фини умения, събира сериозна публика, създава добра атмосфера и добри умения у практикуващите го. 
У нас интерес към ски скока е имало през годините винаги, посочи Захари. Ски шанци у нас има от 20-те години на миналия век, приема се като класически зимен спорт и винаги сме имали силни поколения."
"През последните 10 години, по една или друга причина, инфраструктурата не беше запазена и в момента сме в процес на развитие на цялата система за ски скокове, която включва инфраструктура и обучение на специалисти."
Захари допълни, че в момента 25 деца тренират на двете малки възстановени тренировъчни шанци за деца в Самоков. Децата са между 7-10 години и според Захари са изключително талантливи.
"Спортът може да се практикува целогодишно и децата могат да придобият много широк спектър от умения. 
Хората свързват този спорт с кураж, но и с физическа подготовка, бързина, сила и акробатика." 
Още любопитни факти и интересни истории за двата зимни спорта - чуйте от разговора на Красимир Мартинов с Даниела Минкова-Машова и Захари Сотиров.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кристиян Александров с Шанън Гейе

Кристиян Александров – от Акага до Ванкувър и (на 9 август) в Банско

Кристиян Александров днес е част от музикалната сцена на канадския град Ванкувър, който се намира на едни линия с прочутия си с алтернативните рок банди (и не само) Сиатъл. Но е роден в София. Завършил е Музикалното училище в София с пиано (+перкусии). Там най-добрият му е приятел е друг пианист, Ясен Велчев (Акага и Те). В неговия випуск са „и..

публикувано на 20.07.25 в 19:11

Долината на здравето

Радиокафе днес се излъчва от величествения Костенски водопад . Йордан Ангелов ,   кмет на Община Костенец е пръв наш гост и първите му думи са за проектите, по които работи общината, без да се забравят разбира се, и предизвикателствата и решенията: "Водят ме в Копривщица, Панагюрище, рецитирам за да обича и пази България" (Петър). "Четяхме..

публикувано на 20.07.25 в 12:00

Софийски разкази - Радиоразходка по ул. Георги С. Раковски

Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..

публикувано на 19.07.25 в 16:00
Аспарух Лешников

Историята оживява - Аспарух Лешников, АРИи първа и втора

Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..

публикувано на 19.07.25 в 15:00
Борю Зевзека (в средата) с приятели

Адресите на любовта - Борю Зевзека

Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..

публикувано на 19.07.25 в 14:00
С Константин Драгов и Сана Драгова

Медитацията е начин да се чувстваме нормално

Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..

публикувано на 19.07.25 в 11:54

Киното е лесен път за предаване на култура

Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..

публикувано на 19.07.25 в 11:02