Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ски скок и ски бягане - трудни, но изграждащи характер спортове

Захари Сотиров и Даниела Минкова-Машова
Снимка: Красимир Мартинов
Зимните спортове, забавленията в планината и на пистата - за това говорим тази седмица в нашата "Радиоприемница". Днес на ход са темите за ски бягането и мястото му у нас. Не по-малко интересен за дискутиране спорт е и ски скокът. С какви предизвикателства се сблъскват желаещите да практикуват двата зимни спорта? Този и други въпроси обсъдихме с нашите гости - Даниела Минкова-Машова и Захари Сотиров, и двамата - от Българската федерация по ски. Даниела координира ски бягането, а Захари - ски скока.

Първо спряхме вниманието си на ски бягането. България все още няма кой знае какви грандиозни постижения в този вид зимен спорт, изключвайки бронзовия медал на Иван Лебанов от Олимпиадата през 1980 г. Затова пък имаме представители на почти всички състезания в последните години, включително на Олимпиада. Тук може би е добре да кажем, че ски бягането е в програмата на зимните олимпийски игри още от тяхното начало през 1924 г. 

"Ски бягането в последните години много бързо се разви", каза ни специалистът по тези въпроси - Даниела Минкова-Машова. Тя посочи, че в годините след отделянето на бившите съветски републики от Съветския съюз, всяка една от тях излъчва свои състезатели и конкуренцията в последните три олимпийски цикъла, обхващащи период от 12-15 години, е на изключително високо ниво. 
"Българската федерация по ски, в направление "Ски бягане", през всички тези години се опитва да сформира един хубав отбор от мъже и жени, които да представят достойно България. В последните години имаме един блестящ състезател - Веселин Цинзов, който заедно със своите колеги успя да се квалифицира и да постигне много високи резултати, като участва в три последователни олимпиади. Той има изключителни постижения, като влиза в първите 30 състезатели в света, което го нарежда в първите 100 най-добри атлети в ски бягането."
Даниела Минкова-Машова посочи, че у нас има широка основа от клубове, членове на Българската федерацията по ски, които развиват ски бягането. 
"За съжаление, обаче, ски бягането е изключително труден спорт и не винаги децата успяват да се задържат по-дълго. Те избират различни спортове, пробват, понякога остават по-дълго, понякога се местят в други спортове. 
За съжаление и ние не можем да им предостави кой знае колко като материална база и екипировка."
Все пак, обясни Даниела, не е задължително да сте карали ски, преди да започнете да се занимавате със ски бягане и да се качите на "писалките". 
Самият спорт се препоръчва като социален, защото си в планината, но не чакаш на опашка, а можеш със собствените си умения да се придвижиш от точка до точка. Спортът може да се практикува още от 4-5 годишна възраст, защото движенията са близки и естествени до тези, които всеки от нас прави.
Даниела препоръчва на тези, които проявяват интерес към спорта, да използват т.нар. "ски с люспи", които са по-удобни за придвижване по класическо трасе.
Захари Сотиров, координатор направление "Ски скок" в Българската федерация по ски, пък ни разказа с какви предизвикателства е свързан ски скокът у нас и по света.
Той обясни, че това е класически зимен спорт, един от първите зимни спортове, които са част от програмата на олимпийските игри. Зароден е в скандинавските страни, но с времето се разпространява и се радва на най-голям интерес от зимните спортове.
"Предполагам, защото комбинира смелост, много фини умения, събира сериозна публика, създава добра атмосфера и добри умения у практикуващите го. 
У нас интерес към ски скока е имало през годините винаги, посочи Захари. Ски шанци у нас има от 20-те години на миналия век, приема се като класически зимен спорт и винаги сме имали силни поколения."
"През последните 10 години, по една или друга причина, инфраструктурата не беше запазена и в момента сме в процес на развитие на цялата система за ски скокове, която включва инфраструктура и обучение на специалисти."
Захари допълни, че в момента 25 деца тренират на двете малки възстановени тренировъчни шанци за деца в Самоков. Децата са между 7-10 години и според Захари са изключително талантливи.
"Спортът може да се практикува целогодишно и децата могат да придобият много широк спектър от умения. 
Хората свързват този спорт с кураж, но и с физическа подготовка, бързина, сила и акробатика." 
Още любопитни факти и интересни истории за двата зимни спорта - чуйте от разговора на Красимир Мартинов с Даниела Минкова-Машова и Захари Сотиров.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Диригентът Саша Мякиля, композиторът Минко Ламбов и цигуларят Светлин Русев в подготовка за премиерата

Концерт "Вдъхновение"

Минко Ламбов за предстоящата премиера  на концерта му за цигулка, акордеон и оркестър със солисти Светлин Русев и Вероника Тодорова: "На 29 януари от 19 ч. в Централния военен клуб е премиерата с оркестър Симфониета. Светлин е божество на цигулката, често го сравнявам със самурай. Запознахме се на един образователен концерт на Филхармонията,..

публикувано на 26.01.25 в 11:55

В очакване на Анна Нетребко

Кремена Николова - Флор от Софийската филхармония за предстоящия концерт на Филхармонията с полемичната за връзката си с Путин оперна дива Анна Нетребко: "Изключително щастливи сме да сме партньори на концерта на Анна Нетребко като съпровождащ оркестър. Изборът на нашия оркестър не е случаен, партнирахме ѝ в Букурещ с почти същата програма, основно -..

публикувано на 26.01.25 в 10:51

Музиката в картините от изложбата "Европа в България"

Проф. Илия Граматиков от Музикалната академия за лекцията си в СГХГ към изложбата "Европа в България" на 29.1 в 18 ч.: "Важно е да се подчертае, че това няма да е специализирана музиколожка лекция, тя е отворена до широка публика. Провокация и вдъхновение за мен бе изложбата. Доколко присъства музиката в тези картини?  Кога и как се осмисля..

публикувано на 26.01.25 в 10:27

Историята оживява - Радиотеатърът, част 1

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 25.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Историческите сгради на БНР

Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..

публикувано на 25.01.25 в 15:00
Сирак Скитник

Адресите на любовта - Сирак Скитник

В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга.  Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната  Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...

публикувано на 25.01.25 в 14:00
Никола Тулечки (вляво) с Даниел Ненчев

90 години БНР - ще ни вземе ли ИИ работата?

Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии? Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на подкаста..

публикувано на 25.01.25 в 12:03