Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България за 14-а година участва в кампанията за превенция на кожния рак Евромеланома

Започва седмицата, в която екипът на Радиоприемница посвещава на здравните кампании.
В първото издание разглеждаме информацията и ползите, заложени в националната кампания за профилактика на рака кожата - Евромеланома - 2019.

В студиото по темата говорим с д-р Валерия Матеева. Тя е главен асистент в Александровска болница и е координатор на Евромеланома - 2019.

Евромеланома е кампания, която се организира в 33 страни в Европа и популяризира и разпространява информация за предотвратяване на рака на кожата, ранна диагностика и лечение. В България се провежда за 14-а поредна година – обясни д-р Матеева. Навсякъде в страната дерматолозите са прегърнали идеята и безплатно работят за превенцията на кожния рак.

Да погледнем проблема глобално! Това е най-често срещания рак, един от всеки трима души среща такова новообразувание през живота си. Около 30% от рака е кожен. За разлика от други карциноми, които претичат скрито, подмолно, необходими са изследвания за откриването им, при кожата всичко е видимо с просто око. Затова е плодотворно да прилагаме превенция.

Когато е обучен човек, той може навреме да открие промени по кожата и да се обърне към специалист. А това дава своеобразна гаранция за благоприятен изход от терапията.

Съществуват 6 типа кожата според нейната светлочувствителност. Тип 1 най-лесно изгаря и никога не почернява. На другия полюс е черната кожа на афроамериканците – те никога не изгарят. Българите са с втори-трети тип кожа – имаме възможност да почернеем, но също така – и да изгорим… Притежателите на повече бенки трябва да предпочитат сянката пред жаркото слънце.

Всяко слънчево изгаряне носи опасност. Ако то е станало в ранна детска възраст, след години може да отключи рак. Именно затова хората с по-светла и чувствителна кожа трябва да бъдат предпазливи и да се пазят повече, включително и със слънцезащитна козметика - допълва д-р Матеева. – Слънцето е фактор №1, отговорен за стареенето на кожата. Вслушвайте се в кожата си. Изгарянето и тенът са защитна реакция.

Сред основните правила, които е желателно да спазваме, е да не посещаваме плажа в пиковите часове, с най-силно слънце – между 11 и 16 ч. Трябва да съобразяваме дрехите според сезона (и слънцезащитата им), откритите части да се предпазват с намазване. Солариумите е добре да се избягват (в някои страни те са забранени).

Мотото на Евромеланома - 2019 е "Победа над отричането: ракът на кожата може да бъде лечим, а не фатален". Кампанията предвижда на 15 май повече от 250 дерматолози в цялата страна да работят про боно, да преглеждат безплатно за рискови белези на хората, които се притеснени от промените по кожата си и искат да бъдат консултирани.

Инициативата е у хората (пациентите), всяко отлагане може да коства здраве, дори и живот. Месец отлагане увеличава риска от кожен рак с 10%.

Емилиана Ставрева – медицински директор на фармацевтична компания, която подкрепя Евромеланома години наред, обясни позицията и мотивите, с които фармацията участва в тази кампания по превенция на кожния рак. Тя посочи и основни показатели, на които потребителят на медицинска козметика трябва да обърне внимание, за да е сигурен в стандарта и качеството на продуктите, които ползва.


ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 19.02.25: Референдумите не са панацея, но стават за "дъвка" на популисти

В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..

публикувано на 19.02.25 в 18:25

Автоинструктори са недоволни от промените в шофьорските курсове

В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..

публикувано на 19.02.25 в 17:35

За 60-годишнината си Театър София ще бъде с обновена сграда и зала

Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..

публикувано на 19.02.25 в 16:55

Танцовият спектакъл "Алиса в страната на чудесата" с премиера в Музикалния театър

Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..

публикувано на 19.02.25 в 16:46
Петър Мишев

Петър Мишев, КНСБ: 5% не осигуряват ръст на доходите, а покриват само инфлацията

Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..

публикувано на 19.02.25 в 16:28
Нели Керемедчиева

Фестивалът "Възможното образование" поставя на фокус човеколюбивите практики

Фестивалът “Възможното образование“  се завръща с пълно издание  от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него,  е акцентът на разговора с Нели..

публикувано на 19.02.25 в 15:36

Време е за актуализация на Наредбата за храненето на деца и ученици

Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...

публикувано на 19.02.25 в 14:50