Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Петя Миладинова: Когато пишеш, си сам с цялата вселена

Тази седмица предаването ни Радиоприемница е посветено на словото, а поводът е Пролетният базар на книгата и вторият Софийски международен литературен фестивал за деца и младежи. Второто издание на фестивала има за цел да популяризира четенето чрез многообразните връзки на литературата с останалите изкуства. Затова в нашето студио поканихме един човек, свързан с изкуството на киното, театъра, дублажа и литературата – актрисата и писател Петя Миладинова.

Тя започва да се снима, когато е едва 6-годишна. Първата ѝ роля е в „Иконостасът". Следват „Герловска история" и „Деца играят вън", „Изпити по никое време", Най-тежкият грях" и „Борис І".

В „13-тата годеница на принца" на Иванка Гръбчева пък е в ролята на принцеса.

Още в първия ден на фестивала Петя Миладинова ще представи своята книжка за деца „Приказните гатанки“, а с нея разговаряхме за словото, чрез което тя изразява себе си в различните жанрове и изкуства.

Аз обичам красивия българския език и доброто слово. Тъй като се занимавам с дублаж, понякога изтръпвам от ужас от начина, по който се деформира вече езикът ни, казва Петя Миладинова.

Разказа ни, че синът ѝ е запознат с цялата поезия и приказност на световната детска класика, защото преди той да започне сам да чете, тя му е чела на глас. И винаги се е питала защо няма такива приказни пиеси в театъра. Това е и мотивацията ѝ да започне да пише приказки за театър в стихове. 

Моите пиеси са в стъпки и всички са под формата на мюзикъл, независимо как са интерпретирани на сцена.

Ако в театъра пращаш 100% от енергията си към публиката, тя ти се връща хилядократно обратно и започва магията на играта. Това е хоризонталната магия. При писането е вертикална – тогава ти си сам с цялата вселена, в абсолютната самота и свобода на душата си.

Петя Миладинова казва, че за да се пише за деца, трябва да има много подготовка, а за нейните пиеси, свързани с приказки, митологеми и чудовища от различни култури, обикновено се подготвя 3 месеца.

Допълва, че за да направиш една лека, въздушна, приказна история, трябва да имаш много голяма основа от познания върху различни култури.

Следващият ѝ проект е свързан с Мексико, макар да споделя, че тази култура я притеснява заради жертвоприношенията, тъй като все пак пише за деца, но обяснява, че винаги намира ключове, които да обръщат като ръкавица нещата.

Книжката "Приказните  гатанки" Петя Миладинова създава заедно със сина си, когато той е още малък – тя пише, а той рисува. След това, когато той е първокласник, разбира, че от училището няма да заведат децата в театъра и прави театър в училището с гатанките от книжката. Децата пък я посрещат с радост и рецитирайки гатанките.

А как звучат те в изпълнение на самата Петя Миладинова – чуйте в звуковия файл.

Последвайте Радио София и в Instagram. Харесайте и страницата ни във Facebook.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 05.02.25: Рискът от даването на власт в чужди ръце няма да съществува след края на президентския мандат

Коментаторите на тази седмица във "Форум" обсъждаха следните теми: Какви трябва да бъдат приоритетите пред редовното правителство ? Абстрактна ли е темата за съдебната реформа? Когато няма стабилно правителство, държавната администрация прави... нищо. "Хората имат нужда от присъствието на държавата в техния живот, но до определени..

публикувано на 05.02.25 в 18:40
Ангел Стойков

За последните 20 г. са ремонтирани само половината студентски общежития

Какви ремонти на общежития се извършват с днешна дата в столицата и в цялата страна? Води ли това до проблеми с местата за настаняване? Променят ли се и как условията за настаняване в студентските общежития на различните университети? По тези ключови въпроси разговаряхме с председателя на Националното представителство на студентските..

публикувано на 05.02.25 в 18:25

УНСС с нови учебни програми и инициативи през 105-ата си година

Университетът за национално и световно стопанство (УНСС) през 2025-а ще отбележи своята 105-годишнина. Във връзка с честванията са предвидени различни събития. Повече за инициативите, както и за висшето образование у нас, разговаряме с проф. д-р Димитър Димитров – ректор на висшето учебно заведение . Той изтъкна, че за поредна година..

публикувано на 05.02.25 в 17:45

Дали и как биха се вдигнали лихвите по кредитите у нас?

Банките осезателно вдигат лихвите по потребителските заеми . През декември 2024 г. средният лихвен процент на новоотпуснатите левови кредити за домакинствата вече е 10.03%, а с допълнителните такси годишният процент на разходите (ГПР) става 10.68%, сочат данните на БНБ. Ръстът на лихвите по потребителските заеми спрямо предходния месец (ноември)..

публикувано на 05.02.25 в 16:24
Юлиян Петров

Юлиян Петров: Очакваме образованието да е сред приоритетите на кабинета

Вече стана ясно, че учителите са готови на протестни действия , ако не получат обещаното увеличение на възнагражденията. Според колективния трудов договор (КТД) техните възнаграждения трябва да са в размер, равен на 125% от средната брутна заплата за страната . " Не проектираме компромиси . Не сме обсъждали алтернативи. Очакваме да се..

публикувано на 05.02.25 в 15:14

Нинко Кирилов е поетът на февруари в Столичната библиотека

Тази вечер (5 февруари 2025 г.), от 18.30 ч. в Литературния клуб на Столичната библиотека ще гостува Нинко Кирилов в поредицата "Поет на месеца". Той е автор на книги с поезия, проза и драматургия: “Двойници и животни” (2013 г.), “Човек сред хората” (2017 г.), “Три пиеси” (2018 г.), “По-сурово” (2019 г.), “Падане завинаги” (2021 г.), “И други..

публикувано на 05.02.25 в 14:05