Иглика Дионисиева обясни с чувство за хумор, че заглавието "Приказки от високосната година" е такова, за да накара хората да погледнат календара. А иначе, истинската причината е, че историите в приказките са особени, а тъй като годината ни дава един ден повече, това прави и нея особена, изключителна и неповторима.
В книгата все пак има и приказка за високосната година, в която хората изпадат в недоумение, когато се оказва, че имат този един допълнителен ден в календара. Но все пак, след суровите дни за главните герои, краят е щастлив.
Отвореният финал при голяма част от историите на Иглика също не е случаен.
Повечето от нещата, за които пиша, взимам от нашето ежедневие, от живия живот, от това, което се случва на мен и на вас в нашето общество. Много от тези неща са сурови житейски уроци.
С отворения финал или въпрос, който остава да звучи, писателката се опитва да даде стимул за мислене и за решаване на проблемите с воля и действие.
На корицата пък има и ножица, която е по предложение на Иво Рафаилов, който е графичният оформител.
Това е илюстрация към един от разказите – „Жената с ножицата“. Иглика Дионисиева обясни, че тази ножица е образ на нещата, които ни се отнемат и на нещата, които поради собствената си глупост съсипваме.
Иглика допълни, че нейните истории са предназначени за хора, които имат повече житейски опит.
Те, обаче, могат да се четат и на деца, но е хубаво да се пречупват през призмата на възрастния, да се поднасят с въпроси, игри или примери.
Какво още разкри Иглика Дионисиева за нейните "Приказки от високосната година" – чуйте в звуковия файл.
Последвайте Радио София и в Instagram. Харесайте и страницата ни във Facebook.Днес гостуваме на коледното село Чавдар. Защо наричат това място швейцарското село Чавдар? Първи гости са ни братята Тодор и Петър Нешкови от Чавдар, собственици на бутикова мандра: "Всичко постигнато е с уоритост и желание, поставили сме летвата доста високо и хората очакват много от нас. Работим като екип по доста тежки теми - горски фонд и др...
Куизът е с водещите в Радио София - Божидар Янев и Боян Бочев. Кой от тях познава по-добре историята на столицата? Предаването е посветено на предстоящия куиз на Бохемска София на 23 декември.
Руският император попречва на княза да се сроди с кралица Виктория Първият български владетел след турското робство, княз Александър фон Батенберг, изживява споделена любов със 17-годишната принцеса Виктория Пруска (наричана Морета), дъщеря на германския престолонаследник Фридрих III и напринцеса Виктория - дъщеря на английската кралица...
В поредицата “Историята оживява” ви представяме живота и откритията на доктор Стамен Григоров. Първата нинчаст бе за Lactobacillus Bulgaricus:
Как поезията може да докосне всеки от нас посредством правилния прочит? Как този декември хиляди се събраха в зала 1 на НДК и преоткриха стиховете на българската поезия в Поетите? Поезията е лично преживяване, в което присъства много математика и има формула – трябва само сами да формулираме нейната сентенция. Събеседник по темата ни е Диана..
Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова на 21 декември от 17 часа КласикАрт завършват тази своя така интересна творческа година с един истински празничен концерт с много, много гости – Коледа с КласикАрт. „Аз имам 65 деца за този концерт – деца, които обичам и обгрижвам като мои! Това са талантите от Детският филхармония с диригент Милена Яцино,..
С травъл влогъра Десислава Иванова за пътуванията и доброволствата: "Тази година съм пътувала по-малко от предните две, само 122 дни. Мислех, че въобще не съм пътувала, а се оказа, че е една трета от годината. Беше много предизвикателно, позабравих лошите неща, горчивото изчезна. Две трети от пътуванията бяха непланувани. В главата си отивах в..