Моята сфера на действие последните 20 години беше предимно в съвременното изкуство, съвременния танц и театър, всякакви експериментални формати съм опитвал, създавал съм дори нови формати, които не са съществували преди.
От няколко години открих, че имам талант да пиша песни и музика. Преди повече пишех като орнамент към спектаклите си, но откакто разбрах, че мога да пиша красиви песни и откакто, всъщност, хората имат нужда да ги слушат, понякога доста маниакално и то на много места по света, това ме мотивира доста сериозно и последните години цялата ми енергия и време отива за писане на песни.
Иво казва, че е сложно да бъде описан стилът на песните му, но въпреки всичко публиката от Москва до Лос Анджелис ги харесва. Описва ги като смесица между фолк, инди, соул, кабаре, има дори театрален момент и оперно звучене.
В студиото ни Иво каза, че дава път на по-младите, за да експериментират и да бъдат скандални и макар той да е определян от критиката като радикален и скандален, обясни, че никога това не му е било приоритет.
Просто аз се интересувах от новите форми, от новото и различното. Изпитвал съм определени и установени граници и догми в изкуството, морала и т.н. Това ме е интересувало като съвременен артист и мисля, че това трябва да интересува всеки един съвременен артист – да поставя въпроси и да изпитва границите.
В момента като автор на песни, музикант и певец, Иво сподели, че иска да създава красива музика, да достигна душите на хората, имайки много по-малко изразни средства. Това всъщност е голямото изпитание за мен, защото преди аз имах огромната свобода да правя каквото си искам на сцената и да комбинирам всякакви възможни елементи, обясни Иво и допълни, че по някакъв начин е загубил усещането за предизвикателство в контекста на съвременното изкуство и има чувството, че може да направи спектакъл във всеки формат и да има успех.
Обяснява, че публиката при съвременното изкуство е лимитирана и елитарна, повечето сцени са субсидирани от държавата и дали ще има 5 или 50 човека, няма голямо значение, ще си получиш парите. Докато в музиката нещата са различни - там, ако си добър, тогава имаш успех, ако хората те харесват, ако си уникален, ако можеш да предложиш нещо, което друг не може.
За мен много по-предизвикателно е да бъда уникален във формат, който е много ограничен и има много по-малко изразни средства и границите са установени от хиляди години, защото песенното творчество е песенно творчество и песента си е песен.
Докато в съвременното изкуство много по-лесно ми се вижда да бъда уникален и единствен по рода си, защото мога да комбинирам елементи, които друг не може, не е успял или не е помислил да направи.
Да бъдеш уникален във формат, в който конкуренцията е безмерна, когато всеки втори в Лос Анджелис например е музикант, как ти се отличаваш в тази тълпа, в това море от много талантливи хора, за мен това е истинското предизвикателство в момента.
За участията на Иво Димчев в Лос Анджелис, за „селфи концертите“ и за всичко, което очаква публиката тази вечер – чуйте в звуковия файл.
Коментаторите на тази седмица във "Форум" обсъждаха следните теми: Какви трябва да бъдат приоритетите пред редовното правителство ? Абстрактна ли е темата за съдебната реформа? Когато няма стабилно правителство, държавната администрация прави... нищо. "Хората имат нужда от присъствието на държавата в техния живот, но до определени..
Какви ремонти на общежития се извършват с днешна дата в столицата и в цялата страна? Води ли това до проблеми с местата за настаняване? Променят ли се и как условията за настаняване в студентските общежития на различните университети? По тези ключови въпроси разговаряхме с председателя на Националното представителство на студентските..
Университетът за национално и световно стопанство (УНСС) през 2025-а ще отбележи своята 105-годишнина. Във връзка с честванията са предвидени различни събития. Повече за инициативите, както и за висшето образование у нас, разговаряме с проф. д-р Димитър Димитров – ректор на висшето учебно заведение . Той изтъкна, че за поредна година..
Банките осезателно вдигат лихвите по потребителските заеми . През декември 2024 г. средният лихвен процент на новоотпуснатите левови кредити за домакинствата вече е 10.03%, а с допълнителните такси годишният процент на разходите (ГПР) става 10.68%, сочат данните на БНБ. Ръстът на лихвите по потребителските заеми спрямо предходния месец (ноември)..
Вече стана ясно, че учителите са готови на протестни действия , ако не получат обещаното увеличение на възнагражденията. Според колективния трудов договор (КТД) техните възнаграждения трябва да са в размер, равен на 125% от средната брутна заплата за страната . " Не проектираме компромиси . Не сме обсъждали алтернативи. Очакваме да се..
Тази вечер (5 февруари 2025 г.), от 18.30 ч. в Литературния клуб на Столичната библиотека ще гостува Нинко Кирилов в поредицата "Поет на месеца". Той е автор на книги с поезия, проза и драматургия: “Двойници и животни” (2013 г.), “Човек сред хората” (2017 г.), “Три пиеси” (2018 г.), “По-сурово” (2019 г.), “Падане завинаги” (2021 г.), “И други..