Моята сфера на действие последните 20 години беше предимно в съвременното изкуство, съвременния танц и театър, всякакви експериментални формати съм опитвал, създавал съм дори нови формати, които не са съществували преди.
От няколко години открих, че имам талант да пиша песни и музика. Преди повече пишех като орнамент към спектаклите си, но откакто разбрах, че мога да пиша красиви песни и откакто, всъщност, хората имат нужда да ги слушат, понякога доста маниакално и то на много места по света, това ме мотивира доста сериозно и последните години цялата ми енергия и време отива за писане на песни.
Иво казва, че е сложно да бъде описан стилът на песните му, но въпреки всичко публиката от Москва до Лос Анджелис ги харесва. Описва ги като смесица между фолк, инди, соул, кабаре, има дори театрален момент и оперно звучене.
В студиото ни Иво каза, че дава път на по-младите, за да експериментират и да бъдат скандални и макар той да е определян от критиката като радикален и скандален, обясни, че никога това не му е било приоритет.
Просто аз се интересувах от новите форми, от новото и различното. Изпитвал съм определени и установени граници и догми в изкуството, морала и т.н. Това ме е интересувало като съвременен артист и мисля, че това трябва да интересува всеки един съвременен артист – да поставя въпроси и да изпитва границите.
В момента като автор на песни, музикант и певец, Иво сподели, че иска да създава красива музика, да достигна душите на хората, имайки много по-малко изразни средства. Това всъщност е голямото изпитание за мен, защото преди аз имах огромната свобода да правя каквото си искам на сцената и да комбинирам всякакви възможни елементи, обясни Иво и допълни, че по някакъв начин е загубил усещането за предизвикателство в контекста на съвременното изкуство и има чувството, че може да направи спектакъл във всеки формат и да има успех.
Обяснява, че публиката при съвременното изкуство е лимитирана и елитарна, повечето сцени са субсидирани от държавата и дали ще има 5 или 50 човека, няма голямо значение, ще си получиш парите. Докато в музиката нещата са различни - там, ако си добър, тогава имаш успех, ако хората те харесват, ако си уникален, ако можеш да предложиш нещо, което друг не може.
За мен много по-предизвикателно е да бъда уникален във формат, който е много ограничен и има много по-малко изразни средства и границите са установени от хиляди години, защото песенното творчество е песенно творчество и песента си е песен.
Докато в съвременното изкуство много по-лесно ми се вижда да бъда уникален и единствен по рода си, защото мога да комбинирам елементи, които друг не може, не е успял или не е помислил да направи.
Да бъдеш уникален във формат, в който конкуренцията е безмерна, когато всеки втори в Лос Анджелис например е музикант, как ти се отличаваш в тази тълпа, в това море от много талантливи хора, за мен това е истинското предизвикателство в момента.
За участията на Иво Димчев в Лос Анджелис, за „селфи концертите“ и за всичко, което очаква публиката тази вечер – чуйте в звуковия файл.
Днес гостуваме на коледното село Чавдар. Защо наричат това място швейцарското село Чавдар? Първи гости са ни братята Тодор и Петър Нешкови от Чавдар, собственици на бутикова мандра: "Всичко постигнато е с уоритост и желание, поставили сме летвата доста високо и хората очакват много от нас. Работим като екип по доста тежки теми - горски фонд и др...
Куизът е с водещите в Радио София - Божидар Янев и Боян Бочев. Кой от тях познава по-добре историята на столицата? Предаването е посветено на предстоящия куиз на Бохемска София на 23 декември.
Руският император попречва на княза да се сроди с кралица Виктория Първият български владетел след турското робство, княз Александър фон Батенберг, изживява споделена любов със 17-годишната принцеса Виктория Пруска (наричана Морета), дъщеря на германския престолонаследник Фридрих III и напринцеса Виктория - дъщеря на английската кралица...
В поредицата “Историята оживява” ви представяме живота и откритията на доктор Стамен Григоров. Първата нинчаст бе за Lactobacillus Bulgaricus:
Как поезията може да докосне всеки от нас посредством правилния прочит? Как този декември хиляди се събраха в зала 1 на НДК и преоткриха стиховете на българската поезия в Поетите? Поезията е лично преживяване, в което присъства много математика и има формула – трябва само сами да формулираме нейната сентенция. Събеседник по темата ни е Диана..
Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова на 21 декември от 17 часа КласикАрт завършват тази своя така интересна творческа година с един истински празничен концерт с много, много гости – Коледа с КласикАрт. „Аз имам 65 деца за този концерт – деца, които обичам и обгрижвам като мои! Това са талантите от Детският филхармония с диригент Милена Яцино,..
С травъл влогъра Десислава Иванова за пътуванията и доброволствата: "Тази година съм пътувала по-малко от предните две, само 122 дни. Мислех, че въобще не съм пътувала, а се оказа, че е една трета от годината. Беше много предизвикателно, позабравих лошите неща, горчивото изчезна. Две трети от пътуванията бяха непланувани. В главата си отивах в..