Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Графоманията като зависимост

Силвия Чолева
Темата на предаването “Радиоприемница” тази седмица са зависимостите, които ни заобикалят. Какво ни кара да изграждаме подобен род отношения? Днес фокусът е върху една по-особена зависимост - графоманията, за която има какво да каже като поет, писател, журналист, а отскоро и като издател Силвия Чолева, журналист в програма “Христо Ботев” на Българското национално радио.

Какво превръща в графоман един пишещ човек? Ясно е, че това не може да бъде само количеството, защото има добри писатели, които са много активни и издават често нови книги. Въпросът е какво е качеството на написаното. Като издател, Силвия Чолева коментира, че вече понятието “ръкопис” не съществува. При нея просто отиват хора с “готова” книга и искат цена за издаването ѝ:

"В днешно време границите на стойностите са така размити, че голяма част от хората се подлъгват, че това, което пишат и публикуват във Фейсбук или раздават на приятели да прочетат, е стойностно. Получава се така, че писането е много лесно и написаното черно на бяло, вече се е превърнало в литературно произведение. Тук е големият въпрос”.

Според Силвия Чолева липсва рефлексия към собственото писане, която идва от липсата на граница на това, което е стойностно като текст. Освен това има и лесен достъп до издателства, които могат да бълват много книги. “Около тази леснина никой не се замисля за стойността, за същността на това, което се пише и там е графоманът. Той няма съзнание за това, което е написал”.

У нас експертното мнение изобщо не се оценява, напротив то се игнорира и с експерта се подиграват. Това също е причина за увеличаващата се графомания.

Графоманията става опасна, когато пишещият има зад себе си рекламна машина, която е решила, че точно определен пищещ ще бъдеш промотиран и това се случва с книгите на автори като Мария Лалева, която за Чолева е чиста графомания, както и “Стопанката на Господ” на Розмари де Мео, която освен това е и кражба на чужди текстове.

“Това дори не е масова литература, това е най-опасният вид графомания, защото е лесносмилаем и създава страхове и душевен дискомфорт, което е обратното на всяка друга литература”, казва Чолева.

“Хората се дразнят, когато кажеш истината. Освен че им разваляш бизнеса, защото това е бизнес в лошия смисъл на думата с лъжи, наивността на хората и липсата на критерии”, допълва тя.

Според издателката за графоманията влияние оказва и фактът, че вече е много по-лесен процесът на издаване на книги, а за големите издателства не е и толкова разходоемко.

Чуйте целия разговор в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изложение за кандидат студенти "Уча в чужбина" ще стартира този уикенд в София

Университетското образование в чужбина е желана перспектива за все повече бъдещи студенти, но изборът на образователна дестинация става изключително важен за тях с оглед на перспективите за бъдеща реализация.  По последни данни  за 70.1% от студентите е по-важно придобитото образование в чужбина да е стойностно и да разширява перспективите за..

публикувано на 20.09.24 в 17:52

Превенция и безплатни прегледи срещу най-честите заболявания

От 21 септември 2024 г. всяка трета събота от месеца ще бъдат провеждани събития с вход свободен, с цел превенция и профилактика на най-често срещаните заболявания и здравословни проблеми у нас. Присъстващите ще имат възможност да се запишат за безплатни профилактични прегледи и да получат ваучери за безплатни изследвания. Лекари от УМБАЛ..

публикувано на 20.09.24 в 17:43

Фармацевтите са в готовност за протест

Фармацевтите са готови на протест заради приетите преди дни на първо четене промени в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина. Промените предвиждат продажба на лекарствени продукти във вендинг машини. Какви са техните притеснения и какво решение предлагат? Маг.-фарм. Константин Качулев, председател на Национална аптечна браншова..

публикувано на 20.09.24 в 16:30

Търг за съвременно българско изкуство представя творби на млади и изявени майстори

Търг за съвременно изкуство ще представи творби на изявени и млади съвременни български майстори.   Как се остойностява съвременно изкуство днес, как се продава и купува, как се създава стойност, разказаха в предаването “Радиокафе“ Милена Едвиг и Красимира Кунева. "В продажбата на съвременно изкуство нашият пазар е слабо развит и това е..

публикувано на 20.09.24 в 15:15
Камала Харис и Доналд Тръмп

Дебатът Тръмп-Харис е все още горещ

Повече от седмица след края на дебата между вицепрезидента Камала Харис и бившия президент Доналд Тръмп, също и недоказаните твърдения за това как имигранти от Хаити се хранят с домашни любимци продължават да са тема на разговор. Стигна се дори и до бомбени заплахи и отменяне на събития въпреки, че официални лица неведнъж отрекоха подобни..

публикувано на 20.09.24 в 15:12
Искра Ангелова и Виктория Ценова

Искра Ангелова създаде школа за актьорско майсторство

Искра Ангелова е журналист и актриса, ангажиран гражданин по всякакви теми на нашето съвремие. Тя създаде своя школа за актьорско майсторство, но не само – това е място и за култура, комуникация и общуване с младите хора. Ангелова разказа какво я е вдъхновило да създаде тази школа и първите стъпки, към която тръгват от кастинг агенция и..

публикувано на 20.09.24 в 15:10
Клиника по урология на Военномедицинска академия

Медици от 7 държави на курс при уролозите от ВМА

Специалисти от седем държави се включиха в двудневен курс, организиран от Клиника по урология на Военномедицинска академия, ръководена от проф. д-р Илия Салтиров. В научно-практическата академия се включиха медици от България, Израел, Сърбия, Република Северна Македония, Словения, Румъния и Турция. Специално участие взеха и..

публикувано на 20.09.24 в 14:35